Zadovoljavajući kvalitet odbojke u poslednja dva meča F6 WGP. Brazilke su posle 5 setova slavile protiv SAD i osvojile jedanaestu titulu u prestižnom takmičenju, dok su Amerikanke ostale na 6 zlatnih medalja. Očekivano finale, ako se uzme u obzir da su ove dve selekcije osvojile poslednjih 9 izdanja, računajući i ovogodišnje, 5 - Brazil, 4 - SAD. Takođe, Kina je nastupala bez selektorke Lang Ping i u kombinovanom sastavu, a Rusija bez Kosheleve.
Obe ekipe su bile dominantne u grupnoj fazi i nisu izgubile nijedan set. Brazil u grupi sa Rusijom i Tajlandom, a SAD u grupi sa Kinom i Holandijom. Brazilke su pobedom u finalu poslale jasnu poruku, da su prvi favorit na OI i da idu po treće uzastopno zlato. Nisu blistale u interkontinentalnoj rundi - dva poraza od Kine i Srbije, ali su podigle formu kada je bilo najpotrebnije. U idealnom timu su Sheilla Castro, Thaisa Menezes i Natalia Pereira. Ova poslednja je i najzaslužnija za novo zlato, jedan od njenih boljih turnira.
Amerikanke su tokom ovogodišnjeg izdanja delovale zaista moćno, kako tokom IR, tako i na F6. Imale su samo jedan poraz - Kina tokom IR, ostavile dobar utisak i na F6, odlično počele finalni meč sa 25-18, ali su na kraju po ko zna koji put poražene od Brazilki u mečevima WGP. Uz Kinu će svakako biti najveći rival Brazilkama i na OI. Potpuno zasluženo u idealnom timu našle su se Kimberly Hill i Rachael Adams. Prvo srebro za SAD u WGP, do sada je njihov bilans bio 6-0-2.
Ruskinje su pokazale da su itekako ranjive bez Kosheleve i da Goncharova ne može sve sama. Dok je Kosheleva bila u sastavu izgubile su samo jedan meč, od Srbije tokom IR 2-3. Zanimljivo, ponovo posle 2-0, kao i na SK prošle godine. Izostankom Kosheleve sav teret je pao na Goncharovu, jer ruske tehničarke gotovo da uopšte ne koriste blokere u napadu. To je dovelo do velikih problema protiv Tajlanda u pobedi 3-0, ali sa dva seta dobijena na razliku. Protiv Brazila poraz 0-3 uz samo 10 poena u drugom setu, zatim kakav-takav otpor SAD samo u II setu, i na kraju poraz od Holandije 2-3, nakon 2-0 i četiri meč lopte u trećem setu. U idealnom sastavu nije bilo mesta za bilo koju rusku odbojkašicu.
Giovanni Guidetti je konačno uspeo da savlada Rusiju u važnom meču, jer ako se dobro sećam, nije imao uspeha protiv Rusije ni kao selektor Nemačke. Nakon četiri uzastopna poraza u poslednjih godinu dana, konačno je došla i jedna pobeda. Posle poraza u finalima EP i EQT za OI, usledila su i dva poraza u IR WGP 2016. Ovo je druga medalja za Holandiju u kratkom periodu, pa će možda Guidetti imati više uspeha nego li sa Nemačkom. Lonneke Sloetjes u idealnom timu na poziciji korektora.
Kina u kombinovanom sastavu bez nekoliko veoma važnih odbojkašica i bez selektorke Lang Ping. To je bilo dovoljno za 5. mesto, uz poraze od SAD 0-3 i Holandije 2-3, odnosno pobedu protiv domaćina Tajlanda 3-0. Kineskinje mogu biti itekako zadovoljne jer nisu bile potpuno nadigrane u meču sa SAD, kao recimo Rusija u meču sa Brazilom. Ostavile su dobar utisak na F6 uprkos nešto slabijem sastavu, pa na OI kada budu kompletne mogu samo još bolje, nikako gore. Nalaze se u istoj grupi sa SAD i Holandijom na OI, pa je to verovatno i glavni razlog kombinovanog sastava na F6 WGP. Dok su bile kompletne, savladale su Holandiju 3-0 i SAD 3-1, odnosno izgubile od SAD 0-3, što im je bio jedini poraz u IR. U odsustvu Zhu Ting, Zhang Changning, Yan Ni, Qiuyue Wei i ostalih, u idealni tim izabrana je samo libero Lin Li.
Tajland je najbolji meč odigrao protiv Rusije, a uspele su domaće odbojkašice da namuče i Kinu, odnosno Brazil samo u prvom setu. Igrale su u kompletnom sastavu sa Tomkom, Sittirak, Thinkaow, Ajcharaporn, Kanthong... U idealan tim izabrana je tehničarka Tomkom.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U diviziji I sledeće godine igraće i Srbija, Italija, Japan, Belgija, Turska i ponovo Dominikana. Iz prve divizije u drugu seli se Nemačka, koja je ove godine igrala sa B timom - bez Brinker, Furst, Kozuch... Svih 9 poraza za Švabice uz samo 4 osvojena seta.
U prvu diviziju vraća se Dominikana, koja je imala samo jedan poraz na startu IR od Bugarske 2-3, a zatim su vezale 7 pobeda, računajući i one protiv Portorika 3-1 i Poljske 3-2 na F4 II divizije. Igrale su bez možda najboljeg libera sveta Brende Castillo, ali sve ostale su nastupale - Marte, Binet, Pena, Martinez, De La Cruz...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kenija je ispala iz III u II diviziju, dok u viši rang prelazi Hrvatska. Kenija je završila takmičenje sa svih 6 poraza i bez osvojenog seta.
Hrvatska je imala jedan poraz (5-1) u IR od Perua (6-0), da bi istu ekipu savladala na F4 sa 3-1, a zatim i domaćina Kazahstan u finalu sa 3-0. Hrvatice su prilično lako izborile plasman u viši rang, a igrale su ''samo'' Fabris, Jerkov i Topić.