Texi je napisao/la:
Reprezentativna takmičenja u muškoj konkurenciji za 2015. godinu.
Prvo takmičenje sledeće godine je SL od 29.05. do 19.07. Domaćin F6 je Rio de Janeiro (Brazil) od 15.07. do 19.07.
Divizija I
Grupa A: Brazil, Srbija, Italija, Australija
Grupa B: SAD, Rusija, Poljska, Iran
Na F6 će pored domaćina učestvovati po 2 ekipe iz obe grupe + pobednik F4 divizije II. Zlato brani reprezentacija SAD. Bugarska će sledeće godine igrati u II diviziji, a Australija u I diviziji.
Divizija II
Grupa C: Bugarska, Argentina, Kuba, Kanada
Grupa D: Nemačka, Francuska, Češka, J. Koreja
Grupa E: Finska, Belgija, Holandija, Portugal
Domaćin F4 je Bugarska, Kuba će sledeće godine igrati u II diviziji kao pobednik ovogodišnjeg F4 divizije III. Ove godine pobednik F4 je bila Australija.
Divizija III
Grupa F: Tunis, Portoriko, Turska, Crna Gora (prvi turnir u CG, drugi u Turskoj)
Grupa G: Kina, Meksiko, Slovačka, Grčka (prvi u Meksiku, drugi u Grčkoj)
Grupa H: Egipat, Japan, Španija, Kazahstan (prvi u Kazahstanu, drugi u Egiptu)
Kuba je napredovala i izborila plasman u II diviziju, dok su CG kao pobednik EL i Grčka kao finalista, izborili plasman u III diviziju SL. Takođe, povećan je broj učesnika za sledeću godinu jer smo ove godine imali 8 ekipa u III diviziji. Domaćin F4 sledeće godine je Slovačka, a ove godine pobednik F4 bila je Kuba.
Vidi cijeli citat
XXVI izdanje SL za odbojkaše počinje u četvrtak, u Gdanjsku se sastaju Poljska i Rusija. U petak igraju Brazil - Srbija i Australija - Italija, u subotu SAD - Iran. U pitanju je najjača divizija I. Već su odigrana 4 meča u diviziji II, Kanada je oba puta savladala Kubu (3-0, 3-0), a Holandija na gostovanju oba puta Portugal (3-1, 3-2). Danas i sutra u diviziji II sastaju se Finska i Belgija. Mečevi III divizije počinju 12.06.
Nemačku će u II diviziji zameniti Japan, a zamena za Japan u III diviziji je Venecuela. Nemci su odlučili da pošalju najjači sastav na EI u Azerbejdžan jer se nadaju što boljem plasmanu (a samim tim i na CEV rang listi) što bi im omogućilo bolju ''startnu poziciju'' pred kvalifikacione turnire za OI. Valjda je sad CEV lista važnija od FIVB liste.
Širi spisak (25 igrača) svih učesnika divizije Ihttp://en.wikipedia.org/wiki/2015_FIVB_Volleyball_World_League_squadsJedna promena, Nikola Grbić je na klupi Srbije zamenio Igora Kolakovića.
Brazil je najuspešnija reprezentacija u SL sa 18 medalja, od čega 9 zlatnih. Međutim, poslednje zlato su osvojili u Kordobi 2010. godine. Nakon toga, na poslednja četiri finalna turnira tri puta su gubili u finalu. Prošle godine su izgubili finale SP od Poljske pa trenutno nemaju nijednu titulu u svom vlasništvu. Po širem spisku bi se reklo da su svi tu, igraće u najjačem sastavu i pokušati da dođu do nove titule na domaćem terenu.
Poslednji put kad je Brazil bio domaćin završnice (takođe Rio) nisu se baš najbolje proveli, prekinut je njihov niz od 5 uzastopnih titula i nisu čak ni medalju osvojili. SAD su te godine osvojile svoju prvu titulu pobedom u finalu protiv Srbije 3-1.
Italija je odmah iza Brazila sa 8 zlatnih medalja, ali su poslednju osvojili 2000. godine u Roterdamu. Ima nekoliko novih imena u odnosu na SP gde je Italija eliminisana posle druge faze. Ponovo nema Savanija, Kovar navodno neće igrati za reprezentaciju ovog leta, nema Baranowicza, Falaschi (odlična sezona) će igrati za B tim, a nešto kasnije timu bi se navodno trebali priključiti Parodi i Juantorena.
Za Srbiju neće igrati V. Petković i Nikić na koje Grbić ne računa, ostali su tu, uz ''povratnike'' Mitića i Čupkovića, i nekoliko igrača iz domaće lige. Srbija je do sada osvojila 3 srebra i 4 bronze, a na F6/F8 je poslednji put učestvovala 2010. godine kada je osvojila bronzu u Kordobi. Pošto Brazil ima obezbeđen plasman, nikad bolja šansa za Srbiju da konačno ponovo učestvuje na finalnom turniru.
Australija je autsajder ali ne treba zaboraviti da su prošle godine savladali Francuze u finalu F4 divizije II.
Ameri u gotovo istom sastavu kao prošle godine, samo što je sada tu verovatno i Priddy. Osvojili su do sada 5 medalja, 2 zlatne.
Iran takođe u istom sastavu kao prošle godine, svi najbolji igrači su tu osim srednjeg blokera Tashakorija. Iran nikada nije osvojio medalju u SL, prošle godine su ostvarili najbolji plasman (4. mesto).
Za razliku od SP, Kurek je ove godine na spisku (širem) Poljske ali ponovo nema Bartmana. U odnosu na tim koji je osvojio svetsko zlato na spisku nisu ni Zagumny, Wlazly i Winiarski. Poljaci imaju po jedno zlato i bronzu, prva medalja 2011. godine.
Rusi su prošle godine potpuno podbacili i ostali bez medalje na oba takmičenja, SL i SP. Na širem spisku nema jedino Makarova i Apalikova. Rusi su 3 puta osvajali SL, poslednji put 2013. godine.