Poslje dugo vrijemena, lijep pozdrav svima.
Nešto o "stilu rukometne igre" koji postaju debata ovdje:)
Šta je moderan rukomet? Ono što igra Norveška? Možda. Ali ovo nije neka avangarda nego tek tipični Skandinavski stil kojeg provode tehničko/taktički vrhunski igrači na najvišem nivou. Stil, kojeg igra Norveška, igraju praktički sve ekipe u svim rangima u Švedskoj,Danskoj, Norveškoj,Islandu itd. Naravno, sa manje kvalitete izvedbe.
Moderan rukomet ima ove "generalne tendencije" i po tome je nekako prepoznatljiv mada ima tu svakakvih različitih pogleda:
-Igra se svodi na cijelom terenu i ne tek u prostoru između gol linije-10m
-Cilj je imati štoviše igrača koji mogu igrati u obje smjeri te taki dovesti izmjene napad-obrana na minimum.
-Obrana ne stoji pasivno u coni već se i kod klasićne 6-0 igra anticipativno te progresivno (od tu Linino konstantno pričanje o "anticipaciji" kojeg čujemo na time-outima hehehe) u smislu da "obrambeni igrač svojim kretanjem doloći poziciju napadaća i protok lopte napada, a ne obrnuto". Nekada su obrana recimo puno više lovile šutere na blok, sada je pak glavni cilj preprečiti upće kvalitetan šut iz 9/10m i blok služi kao zadnja stvar ako negdje pukne obrana.
-Tempo igre je visok, tranzicija je osnovni početak svakog napada. Prva opcija je naravno direktna kontra, onda slijede grupna ili momčadska organzirana polukontra te na kraju, kod primljenog pogodka, brzi centar. Sve u smislu, da se pokuša doseći što više pogodka na neformiranu obranu protivnika te tako imati najmanju psihofizičku potrošnju energije.
-Aktivacija cijelokupnog ofenzivnog potenciala momćadi: Naravno da svako ima 1 ili 2 igrača koji odskaću kvalitetom i imaju "veći broj lopti na potrošnju" ali cilj je da je svaki igrač opasan po gol. To znači, da se ne može dogodit, da (primjer) lijevo krilo tek podaje loptu 44.minute a pivot dobije 2 lopte u cijeloj utakmici. Ako se izgrade kvalitetan kolektivni napad, onda je to za obrano užas kriti jer neznaš otkud će pasti gol. Ako se sve svodi na individualna riješenja 2 igrača onda je puno lakše kvalitetnom treneru to prepoznati i dobrom taktikom zatvoriti.
-Čas igre napada je manji. Ima puno više napada koji su kraći, a manje dugih napada do pasivne igre. Traže se što brže riješenje napadačke aktivnosti. Isto tako, postignuti gol jest samo prvi dio, drugi dio je isto tako vrlo važan mada je potcijenjen i malo treniran: Vraćanje u obranu. Defenzivna tranzicija je možda i najjaće oružje protiv brzih ekipa jer tehnička pogreška/loš šut se dogodi uvijek ali ako se ovo uspje neutralizirat sa kvalitetnim vraćanjem, da se mora onda protivnik ponovno vratiti na teško igro 6:6, sigurno je važna karika.
A sad nešto o stilima kojih gaje trenutačno reprezentacije, mada i tu nemožemo generalizirati jer ima puno variacija koje izavise o kvaliteti aktualnog rostera. Počinjemo sa Skandinavskim stilom i aktualnim Europskim prvakom Španjolsko :
SKANDINAVSKI STIL:
Igra im temelji na neprestanom kretanju igrača, gdje su praktički svi naleti ostri prema golu, u prostor među dva defenzivca, sa vezanjem (barem) jednog obrambenog i onda brz pas suigraću ispred faula. Vođenja lopte ima malo, možda tek u početku izgradnje napada. Puno kretanja vanjskih ide kod povratne lopte v "out" izmeđi 2ke/1ke sa posljedićnim viškom na krilo i tu je velika razlika prema našem rukometu, koji ima puno više kretanja u sredino.
Tranzicija im je glavno oružje i svi su trkaćki sjajno spremni. Svaki napad počinje tranzicijom i težja je postići gol što prije. Igraći so tehnički gledani uglaunom sjajni i mogu napraviti puno variacij pasova/kretanja u punoj brzini što je jako lijepo za gledati. Rukometne škole uopće na daju važnost rezultatu negdje do kadeta/juniora i težnja je ustvariti igraća koji će moći pratiti tendencije modernog rukometa. Velika mana im je improvizacija te rukometna taktička pismenost. Uglaunom igraju protiv 6-0 obrane i imaju velike probleme kad se nađu protiv odprtih i agresivnih conah. Ako im ustaviš protok lopte (5-1 obrana primjer) te tranziciju, onda se jako limitira njihov ofenzivni potencial. U cijeloti možda najgledljivi rukomet.
Brz, čist, sa puno kretanja i malo prekinjanja ali sa druge (trenerske) strane i jednodimenzionalan. Danska i Norveška imaju tu ogromno prednost: World class igraća koji rješuje pozicijske napade. Hansen i Sagosen su toliko dominantni, da mogu sami napraviti klasičan "šah mat" u dvije poteze. Potrebna je tek šablona/izmjena mjesta koja dovodi njih u igru 1:1 protiv lošije karike u obrani i to je to. Ako ne izađeš, ima zicer iz 8/9m koji lakoćom zabije. Ako izađeš i ne napraviš pravoremeni faul, proigra pivota koji ostaje izoliran na jednom braniću (šah mat). Ako izađeš duboko, podupliraš pivota onda ostaviš krilo. Svejedno. Sa ovakvim pregledom igre majstor doda diagonalni pas 15m lakoćom i omogući krilu veliki kut za šut.
Apsolutno donose drugu dimenziju igre kad se napad igra pozicijski.
ŠPANJOLSKI STIL: Taktićki daleko najmoćniji. Igrači su tehnički jaki ali i taktički sjajni. Kako bi kazali, "čitaju i razume igru". Obrane su im agresivne, ali ne u smislu ostrine kontakta i broja faulova (kao Njemačka/Francuska) nego u gibanju igrača. Puno puta igraju (u juniorima toliko više) 6-0 koja uopće ne lići na to nego izgleda i 3-3 sa kretanjem defenzivca prema lopti. Direktna kontra im je u tranziciji omiljena stvar i ovdje su jaki oduvijek. Na postavljeni napad igraju sporu, sa "ball control" taktikom. Cilj je imati što dominantnijeg pivota (osrijedna figura napada) koji pravi blokove u obrani da dođe do izoliranih situacija 2:2 koje kvalitetno riješavaju. Imaju sjajnu "informativnu komponentu" i znaju kad menjati ritam. Ponekad izgleda da "drže loptu" u nedogled, a onda slijedi brza promjena ritma s kojom izigraju obranu te postignu gol. Nemaju neki izrazitih šutera iz 9/10m, ali to rješavaju sa vrlo inteligentnim akcijama, u kojima navuku obranu potpuno na jednu stranu (4:4) a na drugi strani otvore prostor za igru jakog fintera 2:2 na "otvorenom terenu".
Šta reći po ovome kolu? Poslje godinama ulaganja i rada imamu novo jaku reprezentaciju. Portugal. Igraju zaista kvalitetan rukomet, stvarno su izboljšali rad s mladima, imaju jaku U-20 selekciju i polako ćejo napraviti iskorak i u svojoj ligi koja je iz godine u godinu bolja. Raduje je sjajna rukometna atmosfera (4000 ljudi u krcatoj dvorani) u Italiji. Jedna potpuno egzotična rukometna zemlja ali možda i tamo nešto krene na bolje. Vidjet ćemo šta će napraviti Latvija sa Krištopansom na čelu ali i tamo je rukomet puno bolji, sigurno i zbog Baltic Lige koja je na solidnom nivou u primerjavi z lokalnim prvenstvama. Interesuje me nova Rusija. Vidjet ćemo, da li će jedna sjajna generacija ispred 20 godina dobiti možda neku novu nasljednicu. Bazu igraća i novac imaju, izavisit će od organziacije ali smatram, da ćejo i oni brzo rasti.
Ovaj prošireni Euro bit će dobar zbog jedne stvari. Kratoročno će kvaliteta utakmica biti lošija, jer sa 16 sudionika smo imali praktički svaku utakmicu neizvjesnu. Sada toga neće biti, ali barem će jedne zemlje dobiti priliku igrati veliko kontinentalno natjecanje. Što osim neprocjenivog iskustva znaći i TV prijenos te (barem u ovim 14 danima) veći interes za rukomet a to nikad nije loša stvar. Pratit ćemo i vidjet ćemo, da li hoćemo dobiti i koju novu kvalitetnu ekipu.
Lijep pozdrav svima
[uredio Claudio - 12. travnja 2019. u 14:20]