Evo i ja napokon pročitao cijelu knjigu. Moram reći da sam prilično razočaran. U knjizi naime ima samo 3 detalja - TRI - od kakvih sam mislio da će se knjiga uglavnom sastojati. Ta tri detalja su (1) svlačionica posilje poraza od Argentine u Portugalu, (2) ostajanje na terenu prije produžetaka u polufinalu protiv Španjolaca, i (3) ugovori koji su igrači morali potpisati sa njime i sa samima sobom prije olimpijade i prije finala olimpijade. Najveće razočaranje, barem meni, je što je EP u Sloveniji opisano u dvije rečenice, i to kao skroz nebitna epizoda, "prolazna stanica" su mislim riječi koje su upotrebljene.
Ostatak knjige se može podijeliti u tri cjeline.
1 - Patetika. Čista, uporno ponavljana, dosadna, pretjerana, čak bih rekao i demagoška patetika. "Ja sam mali čovjek iz malog mjesta, na to sam ponosan, za malog čovjeka se borim, mala država, Davidi i Golijati, podrška od malih ljudi..." Sve nešto malo pa malo. Dobro sve to reći jednom-dvaput ali peti, deveti, četrnaesti put.... trla baba lan, brate, doooosadno.
2 - "Japajapanje". Eto moram koristiti Kostelićevu konstrukciju, ali fakat je u pravu. "Rekao sam ja, uvijek sam znao, točno sam predvidio, sad svi vide da sam u pravu, uvijek sam bio najpametniji samo nitko nije htio slušat, ja pa ja pa ja..." E, sjećate se Lumena, onog štrumpfa šta je isto sve znao i solio svima pamet, a onda završio nogiran naglavačke onako sa nakrivljenim cvikerima? E barem deset puta tokom čitanja knjige sam očekivao da ću vidjeti fotografiju Červara u toj poziciji kad okrenem stranicu... Mislim, to jest zapravo istina, ali prvo, to je trebao napisati netko drugi a ne sam Červar, a drugo i to je izraubano tokom knjige nebrojeno puta, stvarno preko granice dobrog ukusa.
3 - Teorija menadžmenta. Ostatak knjige je sažetak svake prosječne knjige na temu managementa. O tome kako je selektirao igrače; kako su oni kompletne osobe a ne roboti kojima je rukomet jedina stvar u životu; kako su oni svi zapravo slični i dijele istu "corporate culture", a opet različiti po tome što ih motivira a što "ubija"; kako je uspio napraviti da se njihovi pojedinačni interesi poklope sa interesima reprezentacije. Sve što jedan menadžer mora biti u stanju postići u korporaciji da bi zadržao svoj posao.
E sad, mislim da je upravo to treće ključ njegove briljantnosti. Naime, iz iskustva znam da teorija managementa baš nije jako poznata prosječnom čovjeku kod nas, jer je se jednostavno nema gdje i od koga naučiti, bilo akademski kroz knjige, bilo empirički. A pogotovo je očito da je to sve jako strano našim ekspertima u sportu. Tako da vjerujem da je on to sve zapravo sam dokučio i zaključio krenuvši od nule, što je, barem meni, zadivljujuće. A drugo, i još važnije, je ne samo da je on to skužio, nego je to uspio provesti u djelo sa živim ljudima. Mislim, tu svu teoriju sam eto u školi naučio i ja, ali baš da bi u praksi znao kako to realizirat, pretočiti u konkretne poteze u određenim situacijama (recimo kao ono s onim ugovorima)... baš nešto sumnjam.
No što se tiče pisanja knjiga... bože sačuvaj. Ja vjerujem da on ima puno toga za reći i da ima interesantne poglede na svijet, ali treba to dati nekom tko je dobar pisac da to sve uobliči i organizira u nešto čitljivo.
I am going to space, and when I come back I have to pick up poodle crap.