Ne treba pretjerivati, naročito ne izmišljati svakojake regionalne lige. Isto tako neka svjetska liga, mada nije neizvediva, ne bi imala nekog smisla; osim za neke entuzijaste kojima šport više služi kao pokriće za „osvajanje terena“ ili kao neka usputna zabava.
Koliko je poznato hrvatski su klubovi, športaši i športske organizacije općenito, u bilo kojem (dvoranskom) ekipnom športu, iskusili razne oblike regionalnih liga – bilo je tu mnogih pokušaja, još od ranih 00-tih. Neke regionalne lige su opstale, neke su se već nakon jedne uglavnom nepotpune i kaotične sezone ugasile, neke se obnavljale… Isto tako, svi smo svjedočili hokejskoj 'groznici' koja je zavladala Zagrebom kad je Medveščak prvo ušao u austrijsku, a kroz koju godinu i u rusku (KHL) ligu; ali i ispratili isti taj Medveščak u onom nesretnom epilogu prije 2 godine nakon već nekoliko uzastopnih sezona uznapredovale financijske agonije. Medveščak je kao projekt može se reći uspio, debelo nadmašio sva očekivanja, ali na kraju i neslavno propao, što je opet očekivano. Repovi su ostali.
No ako proanaliziramo samo rezultate hrvatskih športskih klubova prije i poslije ulaska u regionalne asocijacije, teško da možemo steći pozitivne dojmove. Možemo se zanositi da je ABA vrhunski organizirana liga; ali za koga i u kojim okvirima? Imaju li kakve koristi ostali hrvatski klubove od nje? Pa baš i nemaju; čak štoviše domaći klubovi su često primorani mijenjati rasporede odigravanja kako bi se podređivali ABA-ligašima i na taj način su meta ucjena od onih koji bi trebali kao doprinositi interesu hrvatske klupske košarke (a zapravo doprinose interese samo svome egu). Primjerice Osijek se podređuje Šibeniku jer se Šibenik podređuje Zadru koji igra protiv Budućnosti u nezgodnom terminu, iz razloga što Budućnost ima odgođenu utakmicu protiv Zvezde koja nastupa u Euroligi, pa se svi zapravo podređuju njoj. Što je više 'paralelnih', točnije hijerarhijski raspoređenih liga i organizacija to je više pritisaka, ucjena, a tko je jači taj i tlači.
Nisam za potpuni nestanak SEHA lige, jer za klubove poput Zagreba, Nexea, Vardara, Metalurga, Vojvodine i drugih, dobro je da se međusobno nadmeću i kroz jedno natjecanje još malo podižu formu. No čini mi se da bi dizanje SEHA lige (što je sada u ovim okolnostima naravno prošlost, ali do prije samo par sezona itekako aktualno) na nivo neke alternativne europske lige prema moćnoj Bundesligi, pa čak i kao svojevrsne inačice rukometne ULEB lige, donijelo bi mnogo više problema, neusklađenosti i svega drugog. A da ne govorim kako se takva ideja kosi sa općim fair-playom. S druge strane, „vidimo“ kako hrvatski (i ne samo hrvatski) klubovi podnose financijske terete suvremenih nadmetanja, kontinuirano bildanje velikih i svake godine sve izdašnijih financijskih troškova nužnih uopće kao preduvjet za sudjelovanje na iole ozbiljnom nivou. Ali to je problematika modernog (ne)športa.
[uredio Reset-21 - 22. ožujka 2021. u 23:28]