Zoran Gobac i hrvatski rukomet
SKANDAL U HRVATSKOM CENTRU ZA RAZMINIRANJE
Damir Goršeta pod istragom zbog kriminala
Državno odvjetništvo ovih dana istražuje navode brojnih osoba i ustanova uključenih u razminiranje Hrvatske: oni teško optužuju bivšeg direktora HCR-a Damira Goršetu da su mu morali plaćati mito da bi dobivali poslove i pozitivna izvješća o razminiranju
Lynn Montgomery aktivno se bavila prikupljanjem inozemnih donacija za razminiranje Hrvatske. I njoj su se često sudionici razminiranja neslužbeno žalili da je Goršeta korumpiran. Ona je o tome neslužbeno informirala Dijanu Pleštinu i zamolila je daNacional je iz dobro obaviještenih pravničkih krugova saznao da je Državno odvjetništvo pokrenulo veliku istragu o kriminalu u Hrvatskom centru za razminiranje u vrijeme dok mu je do kraja 2002. na čelu bio Damir Goršeta. Istraga se vodi jer se sumnja da je Goršeta za svog mandata tražio nezakonite provizije od privatnih tvrtki koje su se natjecale za razminiranje u Hrvatskoj, a najvažniji dio istrage odnosi se na sumnjive poslovne aranžmane između Hrvatskog centra za razminiranje i International Trust Funda (ITF). Državno odvjetništvo navodno ima svjedoke spremne detaljno opisati Goršetinu umiješanost u nezakonitosti. Neki od njih spremni su svjedočiti da su preko različitih posrednika Goršeti morali plaćati mito da bi razminirali, a neki će navodno svjedočiti i o višetjednim boravcima Goršete u inozemstvu koja su plaćale tvrtke koje su poslije dobivale poslove razminiranja.
Problemom mina Hrvatska se sustavno bavi još od veljače 1998., kada je Vlada uredbom osnovala Hrvatski centar za razminiranje, čija je glavna zadaća planirati i provoditi protuminsko djelovanje. Centrom upravlja Savjet, čije članove imenuju Vlada i Sabor. Većina novca za razminiranje dolazi iz državnog proračuna. Od 1998. do danas na razminiranje je utrošeno čak 11,4 milijardi kuna, pri čemu udio stranih donacija doseže tek oko 10 posto. Unatoč milijardama potrošenih kuna i višegodišnjem radu, nevjerojatno je da se u Hrvatskoj ni danas ne zna točno koliko mina ima i gdje se nalaze. Za namjensko i smisleno trošenje tog novca ponajviše je odgovoran upravo centar za razminiranje, kojem je od osnutka do studenoga 2002. na čelu bio Damir Goršeta.
Goršeta je sudionik Domovinskog rata, bivši zapovjednik 153. brigade HV-a iz Velike Gorice te bliski suradnik i šef kabineta pokojnog generala Janka Bobetka u vrijeme dok je on bio načelnik Glavnog stožera HV-a. Potom je bio načelnik stožera Zbornog područja Zagreb, a poslije je prešao u Hrvatsko vojno učilište, gdje je s američkim stručnjacima radio na prilagodbi HV-a međunarodnim standardima. Njegovi protivnici tvrde da je na čelo centra za razminiranje dospio ponajprije zbog dobrih veza s Jankom Bobetkom. Na toj je funkciji uspio preživjeti smjenu vlasti 2000., ali dvije godine poslije Savjet Hrvatskog centra za razminiranje, tada na čelu s Davorkom Vidovićem, ministrom rada i socijalne skrbi u vladi Ivice Račana, potiho ga je smijenio s te funkcije. Pravi razlozi Goršetine smjene ujedno određuju i glavne smjernice istrage Državnog odvjetništva.
Iako Davorko Vidović o razlozima Goršetine smjene za Nacional nije htio razgovarati, krugovi bliski SDP-u tvrde da ga je smijenio jer su se brojne tvrtke koje se bave razminiranjem sve češće počele žaliti na njega. Goršetu i suradnike optuživali su za traženje mita na gotovo svim razinama odlučivanja o statusu pojedinih tvrtki u procesu razminiranja. Pojedine tvrtke navodno su morale plaćati razne dozvole za rad, a zatim i lobiranje pri povjerenstvima koja su odlučivala od dodjelama poslova. Navodno je postojala i mogućnost da neke tvrtke uz naknadu pošalju natječajnu dokumentaciju bez upisane ponude za obavljanje posla razminiranja, koju bi poslije upisao neki potkupljeni član povjerenstva.
Tvrtke su se često žalile i na korupciju ljudi koji u ime centra za razminiranje vrše kontrolu razminiranog područja, a koji su navodno mito za pozitivne kontrolne izvještaje tražili i u ime Goršete. Slične sumnje za Nacional su potvrdili i krugovi bliski centru za razminiranje. Dugo nitko nije htio sumnjati u Goršetino poštenje. Jedan član SDP-a za Nacional je izjavio da Goršeta to može zahvaliti Dijani Pleštini, članici Savjeta za razminiranje, istaknutoj aktivistici na području protuminskog djelovanja i supruzi bivšeg premijera Ivice Račana. “Ona mu je dugo bezuvjetno vjerovala jer su joj se sviđali Goršetini načelni stavovi i njegova retorika. On je taj odnos dobro iskoristio, a Pleština je kasno uvidjela da je u toj priči ispala vrlo naivna”, rekao je istaknuti član SDP-a.
Nacional je o njenu odnosu s Goršetom htio razgovarati s Dijanom Pleštinom, ali ona je odlučila biti nedostupna. Unatoč brojnim obećanjima uglednih stranačkih kolega njena supruga, nitko Nacionalu nije suvislo objasnio gdje se ona prošli tjedan nalazila i zašto ne odgovara na telefonske pozive. U trag Dijani Pleštini prošli tjedan nisu mogli ući ni u Ministarstvu vanjskih poslova, gdje je još uvijek nominalno zaposlena. Prema tvrdnjama iz tog ministarstva, ona se ondje najveći dio prošlog tjedna uopće nije pojavljivala, a suradnici njenog supruga iz SDP-a odbili su reći i je li možda na godišnjem odmoru pa je zato nedostupna.
Neki službenici Centra za razminiranje za Nacional su neslužbeno potvrdili da se Goršeti posebno zamjeralo što je pri razminiranju više računa vodio o usklađivanju politike Centra s ITF-om nego o interesu Hrvatske u procesu razminiranja. Sumnjiva Goršetina suradnja s ITF-om najvjerojatnije je Vidoviću bila pravi povod da Goršeti ujesen 2002. poruči kako bi za sve bilo najbolje kad bi napustio svoju funkciju bez puno polemiziranja. ITF je neprofitna organizacija koju je u ožujku 1998. osnovala slovenska vlada uz veliku neslužbenu potporu SAD-a. Cilj ITF-a je borba protiv mina na području cijele jugoistočne Europe, a financira ga veći broj zemalja, međunarodnih institucija i tvrtaka. I Hrvatska je uplaćivala dio novca za razminiranje u ITF, jer je za svaku uplaćenu donaciju trebala dobiti istu toliku donaciju SAD-a.
U sklopu svojih aktivnosti ITF je tijekom 2002. ponudio Hrvatskoj donaciju u vidu strojeva za razminiranje, koje je u BiH proizvela tvrtka tijesno povezana s Radomirom Kojićem, bivšim šefom policije Radovana Karadžića. Hrvatska je trebala “dobiti” pet strojeva za razminiranje, od kojih je svaki imao početnu cijenu oko 240 tisuća dolara. Kako Hrvatska ima tvrtke koje i same proizvode kvalitetne strojeve za razminiranje, Vidović je zatražio da se ispita trebaju li Hrvatskoj uopće takvi strojevi i kakva im je kvaliteta. Ispostavilo se da ti strojevi nisu sigurni za onoga koji njima upravlja, jer se vozač ozlijedio već na testiranju. Osim toga, nisu postojala nikakva jamstva da će stroj uopće izdržati protutenkovsku minu. Vidović je potom najavio da Hrvatskoj takvi strojevi zapravo ne trebaju. Tada su počeli pritisci na hrvatsku stranu, a Goršeta je iz nepoznatih razloga navodno bio jedan od najžešćih zagovornika nabave tih strojeva. Početna se cijena iznenadno počela spuštati i nakon više krugova uvjeravanja spuštena je na 60-ak tisuća dolara, odnosno na 25 posto početne cijene.
Vidović je nakon toga posumnjao na postojanje organizirane interesne sprege između čelnika ITF-a Jerneja Cimperšeka i Gorana Gačnika te Damira Goršete i Radomira Kojića. Prema njegovim sumnjama, da se ostvarila ideja kupnje Kojićevih strojeva po cijeni od 240 tisuća dolara po komadu, ta četvorica sa suradnicima raspodijelila bi oko milijun dolara. Vidović je potom pozvao Goršetu i rekao mu da bi bilo najbolje da ode. Goršeta je u razgovoru za Nacional kazao: “Nemam se čega stidjeti, a mogu samo naslućivati iz kojih krugova stižu takve optužbe na moj račun. Zalagao sam se za dovršetak razminiranja do 2010., a u Hrvatskoj je mnogo onih koji bi taj posao htjeli raditi desetljećima.” On tvrdi da se razišao sa Vidovićem te da je dobrovoljno otišao iz Centra za razminiranje pošto neki njegovi koncepti nisu dobili podršku.
“Nikada me nitko ni neslužbeno nije optužio za korupciju, niti mi je Vidović rekao da moram otići radi nabave strojeva iz BiH. Uostalom, ti strojevi danas uspješno rade u Azerbejdžanu i nekim drugim zemljama”, kaže Goršeta. Jernej Cimperšek za Nacional je izjavio da Goršetu poznaje kao kvalitetnog stručnjaka za razminiranje, ali i da je čuo za sumnje da je korumpiran. “Međutim, nitko mi za to nije pokazao nikakve dokaze. Mi smo Goršetu poslije angažirali da radi za ITF. Pošto su se pojavile sumnje u njegovu korumpiranost, pitali smo hrvatske kolege što o tome misle. Zaposlili smo ga tek pošto su nam Davorko Vidović i Dijana Pleština rekli da za to nema nikakvih formalnih zapreka”, izjavio je za Nacional Cimperšek.
Zanimljivo je da će Cimperšek 16. srpnja napustiti svoju dužnost iako mu mandat traje do listopada 2004. Tvrdi da odlazi jer je našao bolji posao u Beču u OSCE-u. Puno je vjerojatnija varijanta da su ga kao i Goršetu slovenski kolege, vjerojatno na sugestiju SAD-a, zamolili da dobrovoljno potiho napusti ITF. SAD je prije nekoliko mjeseci spoznao da je dio novca koji je kroz ITF plasirao za razminiranje u BiH najvjerojatnije poslužio za financiranje skrivanja Radovana Karadžića. Osnovano se sumnja da je taj novac prema Karadžiću usmjeravao Radomir Kojić.
Neki sudionici razminiranja u regiji za Nacional su izjavili da je i Goršeta vrlo aktivan na poslovima razminiranja u Bosni i Hercegovini, kroz tvrtke čiji su stvarni vlasnici Kojić i još neki istaknuti regionalni dužnosnici s područja razminiranja u regiji. Goršeta je to za Nacional demantirao, rekavši da je prošle godine osnovao “Enigmu”, tvrtku za razminiranje, te da radi u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori i nekim drugim zemljama. Do danas je njegova tvrtka razminirala oko 700 tisuća četvornih metara, a Goršeta kaže da mu pri dobivanju poslova nije pomogla prethodna funkcija nego najbolje ponude.
Neke osobe koje sudjeluju u poslovima razminiranja te Goršetine izjave smatraju u najmanju ruku licemjernima. Pred Državnim je odvjetništvom zahtjevan posao dokazivanja ozbiljnih sumnji u Goršetino poštenje.
Uoči smjene Damira Goršete Dijana Pleština dovela je u vrlo neugodnu poziciju i Lynn Montgomery, suprugu tadašnjeg američkog ambasadora u Beogradu Billa Montgomeryja. Lynn Montgomery aktivno se bavila prikupljanjem inozemnih donacija za razminiranje Hrvatske. I njoj su se često sudionici razminiranja neslužbeno žalili da je Goršeta korumpiran. Ona je o tome neslužbeno informirala Dijanu Pleštinu i zamolila je da provjeri te sumnje bez nepotrebnog alarmiranja Goršete. Glavni partner Damira Goršete u njegovoj tvrtki za razminiranje jest Zoran Gobac, javnosti najviše poznat po svom angažmanu u rukometu. Gobac zasad nije službeno registriran kao suvlasnik tvrtke, iako je i prošli tjedan s Goršetom putovao u Beograd kako bi ondje lobirao za neke poslove razminiranja. Gobac je Goršeti veoma važan jer mu je poveznica s aktualnim predsjednikom Savjeta za razminiranje Đurom Brodarcem, s kojim je Gobac godinama zakulisno surađivao u raznim transakcijama.
Međutim, Pleština je nakon tog razgovora otišla Damiru Goršeti i rekla mu da Lynn Montgomery sumnja da je korumpiran te ga pitala je li to istina. Potom je Goršeta navodno radio velike pritiske na Lynn Montgomery i blokirao njene napore u razminiranju. Lynn Montgomery za Nacional to nije izravno potvrdila, niti je o tome htjela razgovarati. Izjavila je samo da su posebno važni visoki etički standardi u svim aspektima sustava za razminiranje.
SRPSKO - HRVATSKA ŠPIJUNSKA KOALICIJA
Hrvatski špijuni pomažu Miloševiću protiv Mesića
Špijunsko podzemlje u Hrvatskoj spremno je i na suradnju s Miloševićem samo da bi diskreditiralo Mesića
"Balkanski krvnik", dok je još slobodno šetaoPrema Nacionalovim izvorima u beogradskim političkim krugovima, u završnoj riječi svoje obrane pred Međunarodnim kaznenim sudom Slobodan Milošević pokušat će svjedočenje Stipe Mesića diskvalificirati tvrdnjom da je aktualni hrvatski predsjednik u nekadašnjoj SFRJ funkcionirao kao prikriveni provokator Udbe i KOS-a. Argumente za takvu tezu nevidljivi stožer Miloševićevih odvjetnika prikuplja, među ostalim, u savezništvu s nekolicinom bivših načelnika i operativaca Službe državne sigurnosti SR Hrvatske koji su u međuvremenu obnovili stare veze s nekadašnjim srbijanskim kolegama.
Ante Barišić, Milovan Škorić i Božo Kovačević servisiraju Miloševićevu haašku obranu: pokušat će diskvalificirati Mesića tvrdnjom da je bio prikriveni udbaš Ante Barišić uoči posljednjih predsjedničkih izbora već je pokušao Mesića diskvalificirati tvrdnjom da je bio suradnik Udbe: no kad su objavljeni dokumenti na koje se pozivao pokazalo su upravo suprotno – da je Mesić bio na udaru Udbe Kako tvrde isti beogradski izvori, za sada je sa sigurnošću ustanovljen identitet trojice bivših djelatnika hrvatskog SDS-a koji u suradnji sa srbijanskom špijunskom mafijom izravno ili neizravno servisiraju Miloševićevu haašku obranu: Milovan Škorić, Božo Kovačević i Ante Barišić. U krugovima bliskim haaškom tužiteljstvu, s razlogom se sumnja da je u tu obavještajnu mafiju uključen, među ostalim, Srećko Ožegović kojeg je hrvatska javnost 1992. upoznala kao pripadnika “Labradora”, špijunske mreže tadašnje JNA u hrvatskim državnim institucijama.
Hrvatsko-srpsko savezništvo rashodovanih “udbaša”, kako kolokvijalno nazivaju špijune nekadašnje Državne sigurnosti, nije zasnovano samo na starim, kolegijalnim poznanstvima, nego zajedničkim projektima koji se danas, u pravilu, vrte oko Međunarodnog kaznenog suda. Neki od njih, naime, pokušali su postati suradnici haaških istražitelja. Premda u tome nisu uspjeli, danas obilaze potencijalne haaške optuženike i, manipulirajući njihovim strepnjama, lažu kako su u Haagu izgradili tako moćne pozicije da ih mogu spasiti od najstrožih optužnih kvalifikacija ili čak samih optužnica. Kao protuuslugu traže informacije kojima bi mogli kompromitirati osobe iz vojnih i političkih krugova. Ipak, ključna točka u kojoj je srpsko-hrvatska špijunska mafija ujedinila snage jest Radovan Karadžić, bivši, neuhvatljivi lider Republike Srpske, optužen za najteže zločine nad muslimanskim i hrvatskim civilima u Bosni i Hercegovini. Kako je za otkrivanje njegova skloništa ponuđena nagrada od pet milijuna dolara, bivši žbirovi jugoslavenske tajne policije stvorili su alijansu u hajci na basnoslovnu nagradu koja je dovoljno velika čak i ako je između sebe podijele. U međuvremenu, pak, jedan drugog podupiru i u drugim “kombinacijama”. Tako srpsko obavještajno podzemlje pomaže sljedbenicima mrtvog Franje Tuđmana, a njihovi kolege u Hrvatskoj servisiraju još živog Slobodana Miloševića.
Teza o Stjepanu Mesiću kao doušniku nekadašnjih jugoslavenskih službi ima dugu i zanimljivu kronologiju. Priča o Mesiću kao Udbinu konfidentu prvi je put plasirana u Slobodnoj Dalmaciji u siječnju 2000., za račun HDZ-ove desnice koja je tijekom predizborne kampanje za predsjednika Republike Hrvatske bila životno zainteresirana da spriječi Mesićevu pobjedu nad Draženom Budišom. Dok je Mesić gorljivo zagovarao bezuvjetnu hrvatsko-haašku suradnju, Budiša je ostavljao dojam političara kojeg je mnogo lakše uvjeriti kako su domaći ratni zločinci zaslužni za pobjedonosni Domovinski rat.
Tekst u splitskom dnevniku, dan prije izborne šutnje, objavljen je pod krupnim naslovom “Je li Stipe Mesić surađivao s Udbom?”. Upitna retorička forma difamacije naslanjala se na dva originalna dokumenta Službe državne sigurnosti što ih je novinskoj redakciji dostavio Ante Barišić, među kolegama poznatiji po ironičnom nadimku Diplomat. Njima je trebalo dokazati da je izborni favorit, javno poznat kao disident i politički robijaš iz Stare Gradiške, u potaji šurovao s najrepresivnijom institucijom komunističkog režima. Jedan dokument bio je označen kao informacija broj 814 u kojoj su sažeta dva Mesićeva informativna razgovora s operativcima tajne policije, od 7. svibnja i 11. lipnja 1985. Drugi – informacija 1407 odnosila se na Mesićev informativni razgovor od 26. rujna 1989.
Da manipulacija bude perfidnija, sadržaj dviju “informacija” nipošto nije odgovarao naslovu članka. Dokumenti ničim nisu pokazivali da je Mesić imao status suradnika SDS-a. Naprotiv, u dokumentima se moglo pročitati da je Mesić osamdesetih godina bio svrstan u kategoriju “klasnog neprijatelja – linija nacionalizam” i da je povod za informativne razgovore bio njegov zahtjev za izdavanjem putovnice koja mu je oduzeta prije više godina. Pozvan je, dakle, u prostorije SDS-a 1985. i 1989. na saslušanje kojim je po tko zna koji put trebalo testirati njegovu političku podobnost za stjecanje prava na slobodni izlazak iz zemlje. Činjenica da je Franjo Tuđman od istog SDS-a dobio putovnicu dvije godine prije Mesića, zornije od bilo čega ilustrira predodžbu tadašnjih jugoslavenskih institucija o subverzivnosti pojedinih osoba iz kategorije “hrvatski nacionalisti”.
U svakom slučaju, cilj medijsko-obavještajne operacije u Slobodnoj Dalmaciji bio je toliko providan da je Ante Barišić izazvao kontraefekt, javnost je zaključila da je riječ o klasičnoj udbaškoj svinjariji i Mesić je, podsjetimo, sa 57 posto glasova slistio svog protukandidata Budišu. U mjesecima koji su slijedili priča je, malo-pomalo, pala u zaborav, a Barišić se sa svojim špijunskim društvom bacio na kreiranje novih spletki. U nedostatku boljih argumenata za obranu svoje povijesne uloge na Balkanu, izmišljotinu je revitalizirao Milošević početkom listopada ove godine u trenutku Mesićeva istupa pred Međunarodnim kaznenim sudom. Hrvatski predsjednik nastupio je pred sudskim vijećem Haaškog tribunala kao svjedok protiv Miloševića, optuženog za genocid. Među ostalim, Miloševića je oslikao kao inicijatora posljednjih balkanskih ratova i inspiratora masovnog istrebljenja civilnog stanovništva na prostorima bivše Jugoslavije. Komentirajući Mesićeve navode optuženik je, među ostalim, dobacio svjedoku da je za bivše Jugoslavije radio za Udbu i KOS. U tom trenutku tvrdnje nije obrazlagao. Prema strategiji pripremljenoj u suradnji sa svojim braniteljskim stožerom, šire elaboriranje ostavio je za završnicu svog sudskog procesa koja je koncipirana i kao politička agitacija u korist srbijanske desnice i kao neka vrsta političke osvete svima onima koji su ga uspjeli poraziti. Doduše, pred Haaškim tribunalom savršeno je svejedno tko je bio suradnik bilo koje tajne službe bivše Jugoslavije; Haaški tribunal zainteresiran je za sadržaj nečijeg iskaza i istinitost svjedočenja, pa priče o Mesićevoj tobožnjoj udbaško-kosovskoj prošlosti Miloševiću ništa ne pomažu u rušenju optužnice koja sadrži poduži popis ratnih zločina. Ali možda mogu pripomoći rušenju Mesićeva predsjedničkog rejtinga u Hrvatskoj, što bi najtoplije pozdravili isti oni HDZ-ovi radikali koji su u siječnju 2000. učinili sve što su mogli da ga eliminiraju iz zborne utrke. Utoliko Miloševićeva strategija opet vodi prema Anti Barišiću i njegovu kružoku rashodovanih udbaša.
Dosje hrvatske Službe državne sigurnosti u kojem su pobrojani politički grijesi Stjepana Mesića protiv komunističke Jugoslavije godinama je sastavljao spomenuti Srećko Ožegović. Njegova suradnja s obavještajno-sigurnosnom službom JNA u doba stvaranja prvih hrvatskih nacionalnih stranaka uključivala je krađu dokumenata iz hrvatskog SDS-a koji su generalima JNA, u tadašnjim pripremama vojnog udara, mogli poslužiti ili za analizu ponašanja ili za ucjenu hrvatskih političkih prvaka. Kao pripadnik izdajničke skupine “Labrador”, Ožegović je Mesićev dosje predao izvjesnom Čedi Kneževiću, operativcu Drugog detašmana vojno-sigurnosne službe Ratnog zrakoplovstva u Maksimirskoj cesti u Zagrebu. Potom je proslijeđen u Beograd, Kneževićevu šefu Slobodanu Rakočeviću pa, konačno, Aleksandru Vasiljeviću, načelniku Uprave bezbednosti JNA. Dijelovi Mesićeva dosjea distribuirani su, također, unutar grupe za specijalni rat, koja je, pod nazivom “Opera orijentis”, djelovala pod pokroviteljstvom istog špijunskog odjela beogradske centrale Ratnog vazduhoplovstva. “Operu orijentis” osmislila su dvojica bivših djelatnika Centralnog komiteta SKH, Slavko Malobabić i Radenko Radojčić, fanatično uvjereni da će spletkama, dezinformacijama i podvalama spasiti i komunizam i Jugoslaviju. Tu su nastali i prvi planovi o korištenju pokradene građe hrvatskog SDS-a za krojenje falsifikata koji bi hrvatske političke lidere kompromitirali u očima vlastitih nacionalnih sljedbenika. Primjerice, članovi “Opere orijentis” u Beogradu su pronašli čovjeka koji je jako sličio Franji Tuđmanu, planirajući da ga angažiraju kao aktera pornofilma koji bi poslije predstavili kao dokumentarnu, autentičnu snimku bivšeg SDS-a. Zatim, proizveli su letak u slavu Mile Dedakovića Jastreba, zapovjednika obrane Vukovara, što je 1991. distribuiran po Slavonskom brodu, tobože kao djelo Tuđmanovih političkih protivnika. Letak u produkciji “Opere orijentis” dodatno je razljutio tadašnjeg hrvatskog predsjednika koji je Dedakovića uhitio, proglasio izdajnikom i krivcem za slom vukovarske obrane.
Na isti način postojala je ideja da se dijelovi ukradenog Mesićeva dosjea kombiniraju s krivotvorenim fragmentima kako bi se njegova disidentska biografija, u klasičnoj zamjeni teza, predstavila hrvatskoj javnosti kao paravan Udbina doušnika i provokatora. U tome se računalo na asistenciju Milovana Škorića koji je sve do danas ostao glavna komunikacijska spona između srpske i hrvatske strane starog špijunskog podzemlja. Tako se dio dokumenata bivšeg hrvatskog SDS-a vratio u Hrvatsku, da bi ih Ante Barišić i Božo Kovačević u pravom trenutku razdijelili po novinskim redakcijama.
Prvi javno poznati uradak iz njihove radionice, plasiran u Vjesniku 1996., neslavno je propao. Kao neka vrsta eksperimenta za kasnije slične manipulacije s SDS-ovom građom, Kovačević i Barišić iskoristili su nekoliko stranica autentičnog dosjea Ivana Zvonimira Čička, tadašnjeg predsjednika Hrvatskog helsinškog odbora, da ga ukrase s lažnim činjenicama. Nakon nekoliko sastanaka i dogovora u prostorijama rukometnog kluba kojim predsjedava Zoran Gobac, dugogodišnji Kovačevićev prijatelj, nastao je falsificirani dokument koji je tadašnji Vjesnik prezentirao čitateljima kao dokaz da je Čičak, već kao gimnazijalac, drukao za Udbu. Falsifikat se otkrio na elementarnoj faktografskoj pogrešci: u tobožnji dokument SDS-a krivotvoritelji su upisali sadašnje ime navodnog Udbina suradnika – Ivan Zvonimir Čičak – a on je kao tinejdžer imao drukčije ime.
Poučeni, očito, iskustvom o vlastitim promašajima u krojenju dokumentacije, četiri godine poslije u Slobodnoj Dalmaciji nije se pojavio dokument s naknadnim Barišićevim i Kovačevićevim intervencijama. Tvrdeći u formi pitanja da je Mesić radio za Udbu, tiskan je faksimil čiji se sadržaj uopće nije mogao pročitati. Tek nakon napisa u Jutarnjem listu da se isti dokument nudio i mnogim drugim redakcijama, Josip Jović, tada glavni urednik splitskog dnevnika, bio je prisiljen da svoj dokazni materijal tiska u punom opsegu. Pošto se napokon vidjelo da stranice Mesićeva dosjea, upravo suprotno naslovu, ne dokazuju njegov suradnički odnos s bivšom jugoslavenskom tajnom službom, postalo je jasno da je riječ o dobro poznatom rukopisu vrlo aktivne udbaške zajednice.
Milovan Škorić trenutačno živi u Austriji, kao vlasnik jedne privatne tvrtke za montažu radijatora. Božo Kovačević donedavno je bio revizor HRT-a i Hrvatskog olimpijskog odbora. A Ante Barišić je danas zaposlen kao predavač na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti. Povezuje ih zajednička prošlost: do raspada Jugoslavije sva trojica u hrvatskoj Službi državne sigurnosti radili su u odjelima specijaliziranim za progon tzv. državnih neprijatelja komunističkog režima. No povezuje ih i kolektivno preživljavanje nakon sloma Jugoslavije. Nakon što je SDS SR Hrvatske postao hrvatski SZUP, Škorić se stavio na raspolaganje Josipu Manoliću, HDZ-ovu osnivaču UNS-a, Božo Kovačević sprijateljio se s Antonom Vrdoljakom, HDZ-ovim direktorom HRT-a, a Ante Barišić služio je Iviću Pašaliću, prvo predsjedniku HDZ-ova Izvršnog odbora poslije političkom savjetniku bivšeg predsjednika Tuđmana. U tom svojstvu nije samo falsificirao dokumente o Čičku i Mesiću, nego je nedavno pripomogao da se tzv. Petračevi transkripti pojave u Nedjeljnom telegrafu, glasilu srbijanske tajne službe.
'Krivo mi je što sam iz reprezentacije otišao na onakav način, ali nitko od nas nije otišao normalno, s oproštajnom utakmicom. Ljudi na položajima u našem sportu jači su od svih nas zajedno. Mi smo osvajali medalje, mi smo ti zbog kojih su oni ondje gdje jesu, ali ništa se ne mijenja', kaže Metličić.
Bivši kapetan hrvatske reprezentacije Petar Metličić se od Kauboja oprostio nakon SP-a u Hrvatskoj na neprimjeren način - bez oproštajne utakmice, zahvale čelnika HRS-a i zasluženog pljeska navijača.Taj detalj mu stoji na duši koju je otvorio i priznao da zbog toga ima 'noćne more'.
"Krivo mi je što sam iz reprezentacije otišao na onakav način, ali nitko od nas nije otišao normalno, s oproštajnom utakmicom. Sutra se isto može dogoditi Baliću, Lackoviću... A nas više nitko ni ne spominje. Otišli smo kao da nikada nismo ni bili tu. Naravno da bih mogao još pomoći, ali nakon svega to više nema smisla. Odlučili su se za druge igrače, mlađe, i za mene je to gotova priča. Ne mogu više odigrati pet, šest utakmica u deset dana po 60 minuta, ali da bih mogao pomoći, mogao bih", izjavio je Metličić za 24sata i potvrdio da se nema namjeru vraćati u hrvatski rukomet:
"Razgovarao sam s bivšim suigračima koji su se oprostili od rukometa i svi razmišljamo isto. Ne vidimo se u hrvatskom rukometu s ovakvom situacijom. U Francuskoj legende imaju otvorena vrata. Svi ih žele i traže, sve će napraviti da se vrate i ostanu u francuskom rukometu. Kod nas, nažalost, nije tako. I nije u pitanju samo rukomet, nema nikoga od legendi ni u nogometu, košarci... A moralo bi biti mjesta za one koji su najzaslužniji. Bez obzira na sve što smo osvojili, naša riječ ništa ne znači. Ljudi na položajima u našem sportu jači su od svih nas zajedno. Mi smo osvajali medalje, mi smo ti zbog kojih su oni ondje gdje jesu, ali ništa se ne mijenja", tvrdi Metličić koji predviđa da bi se slično moglo dogoditi još nekim rukometnim velikanima, pa i Baliću:
"Njegov cilj je odlazak u London i to ga drži. Da nije toga, već bi se davno oprostio. Reprezentaciji je dao sve, uključujući i zdravlje. Najbolji je rukometaš na svijetu, a stalno ga se proziva i sumnja u njega. Upoznat sam sa svim njegovim odlukama, ali se ne miješam. Pretpostavljam da će nakon Olimpijskih igara 2012. godine prepustiti mjesto mlađima", zaključio je Metličić.
Čestitam!
jugoplastika je napisao/la:
'Krivo mi je što sam iz reprezentacije otišao na onakavnačin, ali nitko od nas nije otišao normalno, s oproštajnom utakmicom.Ljudi na položajima u našem sportu jači su od svih nas zajedno. Mi smoosvajali medalje, mi smo ti zbog kojih su oni ondje gdje jesu, ali ništase ne mijenja', kaže Metličić.
Bivši kapetan hrvatske reprezentacije Petar Metličić se od Kaubojaoprostio nakon SP-a u Hrvatskoj na neprimjeren način - bez oproštajneutakmice, zahvale čelnika HRS-a i zasluženog pljeska navijača.Taj detalj mu stoji na duši koju je otvorio i priznao da zbog toga ima 'noćne more'.
"Krivo mi je što sam iz reprezentacije otišao na onakav način, alinitko od nas nije otišao normalno, s oproštajnom utakmicom. Sutra seisto može dogoditi Baliću, Lackoviću...A nas više nitko ni ne spominje. Otišli smo kao da nikada nismo ni bilitu. Naravno da bih mogao još pomoći, ali nakon svega to više nemasmisla. Odlučili su se za druge igrače, mlađe, i za mene je to gotovapriča. Ne mogu više odigrati pet, šest utakmica u deset dana po 60minuta, ali da bih mogao pomoći, mogao bih", izjavio je Metličić za 24sata i potvrdio da se nema namjeru vraćati u hrvatski rukomet:
"Razgovarao sam s bivšim suigračima koji su se oprostili od rukometa isvi razmišljamo isto. Ne vidimo se u hrvatskom rukometu s ovakvomsituacijom. U Francuskoj legende imaju otvorena vrata. Svi ih žele itraže, sve će napraviti da se vrate i ostanu u francuskom rukometu. Kodnas, nažalost, nije tako. I nije u pitanju samo rukomet, nema nikoga odlegendi ni u nogometu, košarci... A moralo bi biti mjesta za one koji sunajzaslužniji. Bez obzira na sve što smo osvojili, naša riječ ništa neznači. Ljudi na položajima u našem sportu jači su od svih nas zajedno.Mi smo osvajali medalje, mi smo ti zbog kojih su oni ondje gdje jesu,ali ništa se ne mijenja", tvrdi Metličić koji predviđa da bi se sličnomoglo dogoditi još nekim rukometnim velikanima, pa i Baliću:
"Njegov cilj je odlazak u London i to ga drži. Da nije toga, već bise davno oprostio. Reprezentaciji je dao sve, uključujući i zdravlje.Najbolji je rukometaš na svijetu, a stalno ga se proziva i sumnja unjega. Upoznat sam sa svim njegovim odlukama, ali se ne miješam.Pretpostavljam da će nakon Olimpijskih igara 2012. godine prepustitimjesto mlađima", zaključio je Metličić.
Vidi cijeli citat
BRAVO PERO!!!!!!!!
Gobac vraća Červara: 'U Srbiji idemo po zlato!'
http://sportski.net.hr/rukomet/page/2011/04/11/0591006.html
http://sportski.net.hr/rukomet/page/2011/04/11/0591006.html
Obrvan: 'Protiv Danske nam je želja dobro parirati i pružiti dobru i dopadljivu igru'
Hrvatice otvaraju protiv Danske: 'Nije loše probiti led s najjačima, dokazati se i pokazati'
Petković: 'Očekujem od igrača da ponovimo borbu koju smo pokazali protiv Magdeburga'
Nexe pobjedom želi zaključiti nastup u Europskoj ligi
Gobac sredio 2 milje eura za crni fond HDZ-a
------------------------------
Pa, u pravnim drzavama bi se za ovo dobila koja godinica ugodnog boravka u adekvatnim prebivalistima
[uredio Babangida - 20. listopada 2011. u 11:45]
Triba vratit Štimca!!!
- Najnovije
- Najčitanije
Parižani nastavljaju borbu za izravan prolaz u četvrtfinale, Füchse im želi pokvariti planove
5 sati•Liga prvaka
Šoštarić predvodio Szeged do pobjede, Magdeburg se od poraza u Zagrebu odlično oporavio
15 sati•Liga prvaka
Zagreb se dobro držao, ali Nantes je ipak bio prejak
17 sati•Liga prvaka
Hrvatice stigle u Švicarsku: 'Moramo vjerovati da možemo u drugi krug'
1 dan•Reprezentacija
Važna utakmica za rukometaše Zagreba, šteta zbog nezgodnog termina
1 dan•Liga prvaka
Nexeu remi, a Sesvećanima poraz za oproštaj od Europe za ovu sezonu
1 dan•EHF Europska liga
Obrvan: 'Protiv Danske nam je želja dobro parirati i pružiti dobru i dopadljivu igru'
1 dan•Reprezentacija
Crvena zvezda pregazila Stuttgart, do prve pobjede stigao i Sturm
18 sati•Nogomet
Rudeš odgovorio Toplaku: 'Imate talent za analize i komentiranje, a u praksi su stvari drukčije'
19 sati•Nogomet
Kronologija: Borussia bez problema do pobjede na Maksimiru
18 sati•Nogomet
Zagreb se dobro držao, ali Nantes je ipak bio prejak
17 sati•Rukomet
Upitna budućnost Mmaeea u Dinamu, Marokanac izbačen iz prve momčadi
2 sata•Nogomet
Sjajni Zubac i Harden izdominirali protiv Wizardsa i odveli Clipperse do pobjede
8 sati•Košarka
Bjelica: 'Petko će teško nastupiti do kraja godine, izgubiti još i Kulenovića bilo bi pogubno'
15 sati•Nogomet
Dražen Besek: 'Varteks raste i nema limita, radit ćemo da na proljeće budemo još bolji'
20 sati•Nogomet