Operacija "Ludost"?
Nacistička Nemačka poznata je po složenim akcijama i operacijama, koji su uvek bili isplanirani do detalja. Ipak, dokumenta britanske tajne službe MI5 pokazuju da to nije bio slučaj sa operacijom "Pastorius", kojom je trebalo sabotirati niz strateških ciljeva u SAD.
Najnovija dokumenta britanske obaveštajne službe MI5, sa kojih je skinuta oznaka tajnosti, otkrila su ambiciozni plan nacističke Nemačke da podmornicom neprimećeno preveze nekolicinu svojih agenata u SAD koji bi, potom, izvršili brojne sabotaže strateških meta širom Amerike.
Plan delovanja nacističke podmornice koja je u SAD tokom Drugog svetskog rata trebalo da izazove talas terora, završio se potpunim fijaskom, pokazala su dokumenta britanske obaveštajne službe MI5.
Prema tim dokumentima, Nemci su planirali da bombarduju puteve, železničke pruge i fabrike u okviru operacije "Pastorius", juna 1942. godine.
Dokumenta MI5 navode da su glavne mete bile hidroelektrana na Nijagarinim vodopadima, fabrike aluminijuma u državama Ilinois, Tenesi i Njujork, brana na reci Ohajo i nekoliko ključnih železničkih čvorišta.
Na svu sreću po Amerikance, redak primer lošeg nemačkog planiranja i odabira ljudi bila je baš ova operacija.
Već na samom početku jedan od sabotera Herbert Haupt, napio se u Parizu i tokom oproštajne večere otkrio da je špijun.
Lenjost ili glupost
Kada je podmornica stigla u SAD, iz podmornice se iskrcalo četiri agenta na obali Long Ajlenda u Njujuorku. U izveštaju šefa MI5 Viktora Rodsčajlada navedeno je da samo zbog lenjosti ili gluposti američka obalska straža nije napala tu podmornicu.
Odmah po iskrcavanju novi problem zadesio je naciste. Jedan od pripadnika obalske straže, iako je otkrio da je reč o Nemcima, za 300 dolara, koliko su mu dali, ostavio ih je na miru.
Suđenje uhvaćenim nemačkim saboterima
Priča se odvija dalje tako što je vođa operacije Džon Daš nazvao Ef-Bi-Aj i, odlučivši da se preda, oktrio svoj identitet.
Zatraživši da razgovara sa tadašnjim šefom Ef-Bi-Aja Edgarom Huverom, Daš je priznao da je nacistički saboter i vođa subverzivne jedinice koja je trebalo da sprovede nekoliko sabotaža širom SAD.
Njegovo priznanje je prvobitno odbačeno, ali posle više razgovora, on biva uhapšen, a njegove kolege agenti otkriveni.
Uprkos nespretnosti misije, MI5 je smatrao operaciju "Pastorius" ozbiljnom pretnjom, jer je prema navodima Rodsčajlada, podmornica bila izuzetno dobro opremljena.