2.svjetski rat i sve vezano uz njega....

ian wright
ian wright
Moderator
Pristupio: 19.05.2005.
Poruka: 61.046
06. travnja 2011. u 10:16
u drugom svjetskom ratu ili opcenito?



u WWII su, sto se mornarice tice, jedine uspjehe imali u diverzantskim akcijama, na primjer kad su s roniocima napali engleske brodove u Aleksandriji, postavili mine, te potopili i ostetili par komada


slicnu akciju su imali i u WWI, kad su se, opet u diverzantskoj akciji, prikrali blizu pospane flote, te torpedom potopili ponos austro-ugarske flote i dva najveca broda, Szent Istvana i Viribus Unitis, mamicu im zabarsku
[uredio ian wright - 06. travnja 2011. u 10:21]
Dejan NS
Dejan NS
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 26.01.2005.
Poruka: 24.096
06. travnja 2011. u 10:22
Nije ni čudo da Žabari nisu imali nekih "uspeha"...
Verovatno ih je predvodio neki Captain Bertorelli (Whata Misteka to makea)...
[uredio Dejan NS - 06. travnja 2011. u 10:23]
Ja sam protiv svakog nacionalizma,jer je nacionalizam najnizi oblik drustvene svesti - Koca Popovic
ian wright
ian wright
Moderator
Pristupio: 19.05.2005.
Poruka: 61.046
06. travnja 2011. u 10:45
a jbga, kad su bili u stalnom raskoraku izmedju ambicija visoke politike i stanja na terenu... kad dodje do rata, ne bore se i ne ginu ideolozi, vec obican puk, a on ima pametnijih stvari od davanja svojeg zivota za Tripoli, Nicu ili Nevesinje...


gledao sam dosta talijanskih dokumentaraca i to je strasno kakva bijeda je vladala tom zemljom tamo dolje ispod Rima... to se ne moze zamislit ni na brdovitom Balkanu... a sve prenapuceno, nezaposleno, masovna emigracija preko mora... Takvo stanje je trajalo brat-bratu sve do sedamdesetih godina, onda se nesto kao pocelo mijenjat nabolje, no pricaju mi da jos uvijek ima zona na jugu i recimo Sardiniji gdje civilizacija nije dosla i gdje se zivi isto kao prije 500 godina, daj mi moje ovce i ja sretan, kome treba tekuca voda?

talijanska visoka politika je uvijek bila agresivna i ofenzivna. Potjece to jos od 19. stoljeca kad su tek ujedinjena Italija i tek ujedinjena Njemacka stupile na svjetsku scenu i po logici stvari, kao mlade i agresivne, pune elana i svjezeg naboja, ideja i energije, trebale preuzeti stvari i vodjenje svijeta u svoje ruke od dekadentnih plutokracija Francuske i Engleske... zato je dugo i postojao taj kult modernog, tj. fanaticno obozavanje svega modernog, usvajanje tehnickog napretka kao kljucni element koji ce im pomoci u preskakanju nekoliko stepenica prema Fra/Eng... najbolje se to vidi u prvoj polovici 20.st: totalno obozavanje auta, motora, aviona, futurizam u Italiji, ma sve...


no pola drzave zivi u Mezzogiornu i njima nema pomoci
[uredio ian wright - 06. travnja 2011. u 10:47]
Dejan NS
Dejan NS
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 26.01.2005.
Poruka: 24.096
06. travnja 2011. u 10:49
ian wright je napisao/la:
no pola drzave zivi u Mezzogiornu i njima nema pomoci
Vidi cijeli citat

Kako nema?
A, Maradona nekada i Cavani sada?

Ja sam protiv svakog nacionalizma,jer je nacionalizam najnizi oblik drustvene svesti - Koca Popovic
ian wright
ian wright
Moderator
Pristupio: 19.05.2005.
Poruka: 61.046
06. travnja 2011. u 10:52
pa da, to je to... po BDP-u smo na razini siromasnije grcke provincije, ne proizvodimo nista, clanaka nasih znanstvenika u svjetski priznatim publikacijama mozes nabrojat na prste jedne ruke, no imamo vise olimpijskih medalja od New Yorka...
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 13.11.2003.
Poruka: 6.000
06. travnja 2011. u 10:57
06/04/1941 - 06/04/2011:

Fašistička Nemačka je bez objave rata 6. aprila 1941. godine napala Kraljevinu Jugoslaviju. Napad je počeo snažnim udarima vazduhoplovnih snaga, specijalnim dejstvima i brzim prodorima oklopno-mehanizovanih jedinica. Glavni cilj napada nemačkog vazduhoplovstva je bio: razaranje Beograda, demoralisanje vojske i naroda i uništenje jugoslovenskih vazduhoplovnih potencijala. Odluku, da se Beograd razori, doneo je lično Hitler 27. marta, razjaren vestima o demonstracijama u Beogradu protiv potpisivanja 'Trojnog pakta'.

Izvršenje zadatka povereno je 4. vazdušnoj floti pod komandom generalpukovnika Aleksandra Lera. Operacija uništenja Beograda nosila je naziv 'Strašni sud' [S t r a f g e r i c h t]. U 6.30 časova napala su 234 bombardera i 120 lovaca. Većina žitelja jugoslovenske prestonice zatečena je na spavanju jer je bila nedelja.

U toku 6. aprila grad je bombardovan u četiri naleta, a nastavljeno je 7. aprila, 11. i 12. aprila. Na Beograd je izručeno oko 440 tona razornih zapaljivih bombi. Poginulo je preko 2.500 ljudi. Uništeno je više stotina zgrada, među njima do temelja srušeno i zdanje Narodne biblioteke Srbije - ustanove osnovane 1832. - sa oko 300.000 knjiga, uključujući srednjovekovne spise neprocenjive kulturne vrednosti. Među bombardovanim objektima je i Stari dvor [sa srušenom kupolom].

Nemački feldmaršal fon Klajst je na suđenju, posle rata, o tome rekao: 'Vazdušni napad na Beograd 1941. godine je prvenstveno imao političko- teroristički karakter i nije imao ničeg zajedničkog sa ratom. To bombardovanje iz vazduha je bilo stvar Hitlerove sujete, njegove lične osvete.'


--------------------------------

Narodna biblioteka Srbije

Biblioteka je imala i zbirke turskih rukopisa, starih štampanih knjiga [više od 200] od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina… Osim toga, u njoj su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one štampane u susednim zemljama, ali i kompletne biblioteke Vuka Stefanovića Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića, P.M. Šafarika i drugih.

Uoči bombardovanja, na početku Drugog svetskog rata, 01. aprila 1941. godine, sve je bilo spremno za evakuaciju. Biblioteka je bila spakovana u 150 sanduka, rukopisi posebno u 38 sanduka [svaki je bio težak oko 80 kilograma], a stari časopisi u 22 sanduka.

Tadašnje Ministarstvo prosvete zabranilo je, međutim, 03. aprila evakuaciju prosvetno-kulturnih ustanova Beograda, pa i Narodne biblioteke, ali je naredilo da se sve dragocenosti sklone u podrum, što je i učinjeno.

Zgrada je pogođena zapaljivim bombama 06. aprila, u 16 časova. Smatra se da je sve izgorelo.

Prema sećanju stanovnika kraja oko Kosančićevog venca, još dva-tri meseca ruševine su se pušile.
-----------------------------
Vitezovi beogradskog neba - Šesti lovački puk

Predviđajući rat jugoslovenska Vrhovna komanda i Vlada su Beograd proglasile 'otvorenim gradom'. No, to nije sprečilo nemačko 'Luftvafe' da napadne naš prestoni grad i da ga razori. Jugoslovensku prestonicu je od napada iz vazduha branio elitni Šesti lovački puk i jedinice protivvazdušne odbrane Vazdušne zone Beograd.

U toj neravnopravnoj borbi vazdušnog Golijata i Davida, uprkos srčanosti i junaštvu naših nebeskih vitezova, pobedila je fašistička sila. Hrabri piloti Šestog lovačkog puka su ušli u istoriju, jer su kao orlovi branili svoj glavni grad od najezde crnih jata hitlerovih 'flug-cojg'-formacija. Oni su istinski vitezovi beogradskog neba, sećanje na njih živi, a tradicija se prenosi pokoljenjima, pa i na generaciju sadašnjih pilota-lovaca.

Šesti lovački vazduhoplovni puk je bio elitna vazduhoplovna jedinica u sastavu Prve vazduhoplovne lovačke brigade - najjače jedinice protivvazdušne odbrane. Puk je imao dobro obučeno ljudstvo i najmodernije avione. Mirnodopska lokacija puka je bila na aerodromu 'Zemun', gde se nalazila i Šesta vazduhoplovna baza. Ratna letelišta su se, s obzirom na zadatak puka, nalazila u neposrednoj blizini Beograda. Zona puka je obuhvatala severoistočni deo državne teritorije, gde su se nalazili značajni objekti - veliki gradovi, industrijski centri, komunikacijski čvorovi i mostovi na Savi, Tisi i Dunavu.

Hrabri piloti iz Šestog lovačkog puka su u toku odbrane Beograda 6. i 7. aprila 1941. godine prema podacima u knjizi potpukovnika Kostića 'Plamen nad Beogradom', oborili 42 nemačka aviona, a za još 19 se to ne može tačno tvrditi. U knjizi 'Naše nebo aprila 1941.' ing. Petar Bosnić navodi 47 oborenih neprijateljskih aviona. Tačan broj nemačkih aviona, koje su 6. i 7. aprila piloti Šestog lovačkog puka oborili nad Beogradom, ne može se utvrditi, ali na osnovu dostupnih izvora broj se kreće između 42 i 48 aviona.

U tim neravnopravnim borbama u vazduhu su poginula jedanaestorica naših pilota: desetorica iz Šestog puka i kapetan Živica Mitrović iz 31. grupe Drugog vazduhoplovnog puka. Ranjeno je devet pilota: od toga šestorica teško, a trojica lakše. U aprilskom ratu je poginulo 135 jugoslovenskih letača i oko 600 neletača. Vazduhoplovstvo je pružilo odlučan i organizovan otpor, a izvedena su i uzvratna dejstva po nemačkim aerodromima.

'Za mnom!, pali i poleći po patrolama'.

Pilotski as koji je u Šestoaprilskom ratu oborio tri nemačka Meseršmita, Đorđe Stojanović jednom prilikom je rekao: 'Svako se za nešto rodi, a mi smo se rodili za pilote - imali smo sve potrebno - odvažnost, borbenost, spretnost i bili smo vitezovi'.

Oko 7. časova je dat znak 'Vazdušna opasnost' jer se Beogradu približavale dve velike formacije nemačkih bombardera i lovaca sa severa jedna duž Tise, a druga Dunavom. Potrčali smo ka avionima, čiji motori su već bili zagrejani. Komandir Miloš Žunjić je komandova viknuvši: 'Za mnom!, pali i poleći po patrolama'.

Poleteo sam za vođom patrole i komandirom Milošem Žunjićem. Posle 5 minuta na visini 3000 metara između Batajnice i Pančeva, primetio sam Nemce. Komandira nisam mogao da opomenem, jer radio stanica mi nije radila. Povećao sam brzinu, prestigao ga i krilima dao znak. Otpočela je borba sa nemačkim lovcima, koji su pratili bombardere. U vazduhu je bila cela grupa po patrolama, sem komandanta grupe majora Aduma Romea, koji je ostao na zemlji....

Iz naše eskadrile su u vazduhu bile sve četiri patrole, 8 aviona, jer je deveti avion bio oštećen pri sletanju 5. aprila. Komandir Žunjić je nastavio u istom pravcu i napao jedan bombarder Hajnkel 111, pa je odmah bio izložem napadu lovaca Me 109F i borio se sa njima, pogođen, dolazi do požara, zbog koga iskače iz aviona. Viseći na padobranu ubijen je mitraljeskim rafalima nemačkih pilota lovaca. Shvativši da sam sam, napao sam tri Ju-87 [Štuke]. Napao sam odozdo najpre desnu, koja je odmah oborena, pa levu, koja je pogođena iz blizine.

Zatim sam se sukobio sa tri Me-109 F, i na jednoga sam usredsredio paljbu, svetleći metci su obeležavali pogotke, on se odvojio i krenuo ponirući ka rumunskoj granici. Gonio sam ga na visini 300 do 400 metara nad prugom u pravcu Vršca i otvarao vatru. Uspeo je da se izvuče, jer mi nismo imali zapaljivu municiju - tako da pogodci nisu imali željeni efekat, a Me 109F bio je brži za oko 50 km/čas od našeg Me 109E. Prekinuo sam gonjenje jer je i gorivo bilo pri kraju i vratio se na aerodrom i sleteo iz pravca Dunava. Sam bez svoga komandira. [Odlomak iz teksta pilota Đorđa S. Stojanovića]
Cantera
Cantera
Potencijal za velika djela
Pristupio: 25.09.2010.
Poruka: 1.065
06. travnja 2011. u 10:59
Samo jedna stvar, Iane, po pitanju Japanaca-Amerikanaca. Uzrok velikim gubicima na strani japanaca kasnije u ratu je bila i zastarjelost zrakoplova. Osnovni lovac im je bio Zero, koji, iako je na početku rata bio superioran savezničkima po agilnosti odnosno rate of turn, već u prvoj godini rata su Amerikanci dostigli a uskoro i prestigli njegove prednosti. Iako su nastavili razvoj, ipak Zero do kraja rata nije uspio dostići performanse kasnijih savezničkih lovaca. Isto tako su saveznici do kraja rata porinuli 15 nosača i devet lakih nosača, trebalo je to opremiti, tako da je i u savezničkim redovima došlo do rapidnog porasta neiskustva. Ali imali su tu prednost da od Midwaya de facto nisu imali protivnika budući da je Japan ostao na samo dva donekle moderna nosača + četiri drugorazredna.
Japanci su, na njihovu žalost, previše pažnje pridavali doktrini koja im je pomogla u Rusko-japanskom ratu, gdje je naglasak bio na bojnim brodovima. Zato su na PH bombardirali američke bojne brodove i, zapravo, napravili ništa, tek ogrebotinu. Vjerovatno bi im bilo puno učinkovitije da su rasturili logističku infrastrukturu, odnosno ogromna spremišta nafte oko baze što bi zaustavilo cjeli vojni američki vojni stroj na nekoliko mjeseci. A i sam Yamamoto bio vrlo skeptičan po pitanju vojnog uspjeha bilo kakvog rata s Amerikom.
Kad smo kod nosača, Švabe su potopile Englezima njihov nosač HMS Glorious (Britanci su uvijek imali smisla za davanje imena, vjerovatno zbog ovog HMS ispred) za vrijeme kampanje u Norveškoj.
Athletic, Athletic,
zu zara nagusia
altza gaztiak.
Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 89.543
06. travnja 2011. u 11:02
ian wright je napisao/la:
u drugom svjetskom ratu ili opcenito?

Vidi cijeli citat


2. svjetskom
pa na početku u napadu na Francusku odmah su zaustavljeni,il?
Domovine sin
Cantera
Cantera
Potencijal za velika djela
Pristupio: 25.09.2010.
Poruka: 1.065
06. travnja 2011. u 11:06
vile, meni osobno najsmješnija zgoda s Talijanima je zračni napad na talijansku flotu u Tarantu gdje su dva vala napada s britanskog nosača HMS Illoustrious teško oštetili 3 bojna broda (Conte di Cavour, Andrea Doria i Littorio), a žabari su ispucali oko 13,000 granata iz protuzrakoplovnog oružja i uspjeli srušiti astronomska 2 (slovima: dva) britanska zrakoplova! Šta ti je preciznost!

Usput budi rečeno, nisu ih napadali neki ultra-moderni avioni nego dvokrilci Fairey Swordfish! 
[uredio Cantera - 06. travnja 2011. u 11:09]
Athletic, Athletic,
zu zara nagusia
altza gaztiak.
Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 89.543
06. travnja 2011. u 11:14
koliki je postotak Talijana bil na strani fašističkih sila,nekak mi se čini da oni nisu zaluđeni ko Nijemci bili..tj da je dobar dio bio protiv stupanja na strani sila osovine?
a i s Grčkom su imali velikih problema
Domovine sin
  • Najnovije
  • Najčitanije