Novi dokumenti otkrivaju najtajniji britanski plan za rani završetak rata, koji su htjeli postići ubijanjem najbestijalnijeg Hitlerovog oficira Erwina Rommela
Nekoliko sati prije nego što su se četvorica britanskih padobranaca trebala spustiti u atrij francuskog dvorca, s namjerom da ubiju ili zarobe Erwina Rommela, najmlađi nacistički feldmaršal teško je ozlijeđen tijekom zračnog napada Saveznika. Umjesto u francusku bazu, žurno ga stoga prevoze na oporavak u Njemačku. Pogodivši projektilom automobil na čijem se zadnjem sjedištu vozio nekadašnji Hitlerov liebling, RAF-ovi napadači tako u ljeto 1944. nesvjesno osujećuju jednu od najodvažnijih britanskih zavjera Drugog svjetskog rata. Komandosi elitne postrojbe SAS tog su ljetnog dana poslani na brižno planiranu misiju na kojoj će “ili poginuti ili se proslaviti”, stajalo je u pisanoj zapovijedi.
Supertajni dokumenti
“Treba imati na umu sljedeće stavke: ako doista uspijemo oteti Rommela i prevesti ga u Englesku, propagandna korist bit će nemjerljiva. S druge strane, ubiti Rommela očito bi bilo lakše nego ga kidnapirati. Stoga treba pribjeći prvoj ideji, radije nego zatajiti u potonjoj”, stoji u izvješću sa žigovnom oznakom “supertajno” i datumom iz srpnja 1944.
Dokument ispisan pisaćim strojem na jednoj stranici, dio je tomova zapisa čuvanih pod ključem gotovo 70 godina. Prvih dvadesetak godina za njih nije znao nitko osim neimenovanog komandosa koji ih je i formirao, opsesivno skupljajući sve dokumente i fotografije koje su mu došle pod ruku.
Laktaroš i skorojević
Očito visokopozicionirani časnik tek ih je u dubokoj starosti pohranio u arhive u SAS-ovoj središnjici, želeći osnutak te legendarne postrojbe spasiti od povijesnog zaborava. U sanducima pod lokotima čamili su donedavno, sve dok ih vodstvo Specijalnih zračnih postrojbi nije odlučilo uvezati u luksuznu knjižurinu, objavljenu u Londonu prošlog tjedna, upravo uoči 70. obljetnice osnutka pukovnije. “Ratni dnevnici SAS-a 1941-45” limitirano je izadnje, objavljeno na 600 stranica, teško preko 11 kilograma. Tiskano je u tek tisuću primjeraka, a prodaje se po cijeni od 8400 kuna.
“Ratni dnevnici SAS-a 1941-45” sadrže rijetke i dosad skrivene fotografije, te supertajne zapovijedi i izvješća iz prve ruke - često ispisane rukopisom utemeljitelja pukovnije, Davida Stiringa. Najspektakularnije otkriće novoobjavljenih tajnih zapisa upravo je spomenuti dokument sa zapovjedi za “ubojstvom, otmicom ili uklanjenjem” Erwina Rommela, jedne od najkontroverzijih figura Drugog svjetskog rata.
Objavljeni dokumenti tako dokazuju da je feldmaršal izmigoljio iz SAS-ovih šapa samo tri mjeseca prije nego što je izvršio samoubojstvo nakon neuspjela ubojstvaHitlera, u čijem je planiranju sudjelovao. Premda su ga suvremenici i povijesničari često opisivali kao “časnog nacista koji je jednako tretirao zarobljenike i vlastite vojnike”, u Velikoj Britaniji upravo je u tijeku snimanje još neimenovanog filma koji bi mogao zatamniti tu izglancanu biografiju. Na sam spomen ekranizacije priče koja baca novo svjetlo na romansiran životopis njemačkog visokopozicioniranog časnika, obitelj Rommel oštro je reagirala. U njihovo je ime feldmaršalov 82-godišnji sin, dr. Manfred Rommel, uputio prosvjedno pismo, nazivajući film čistom fabrikacijom. Obitelj su osobito razjarile konotacije da je njihov predak bio običan laktaroš i skorojević, a ne “pristojni vojni zapovjednik”, kako je opisan u mnogim povijesnim revizijama događaja Drugog svjetskog rata. Scenaristi su Rommelovima odgovorili kako je njihov uradak rezultat višemjesečnih marljivih istraživanja, izvedenih uz aktivnu ispomoć vodećih ratnih povjesničara.
Rommel kao čudovište
Režiser Niki Stein izjavio je, pak, za Spiegel kako mu nije bila najmera prikazati Rommela kao čudovište. - Napravili smo tek prikaz cijele generacije Nijemaca koji su naknadno, odnosno prekasno, shvatili da je osoba kojoj su tako strastveno služili običan kriminalac, tvrdi.