'Ovime jamčim da ja i članovi moje obitelji nećemo smatrati RTL odgovornim za eventualne psihičke i fizičke smetnje, bol, patnju i sve druge negativne efekte koji bi mogli nastati kao posljedica mog sudjelovanja u Projektu i popratnih aktivnosti vezanih uz Projekt. U tom smislu izričito jamčim da neću postavljati zahtjeve za naknadu štete, pokretati sudske sporove, istupati u javnosti ili poduzimati bilo kakve radnje koje bi RTL-u mogle uzrokovati štetu, kako materijalnu, tako i nematerijalnu...'- stoji između ostalog u ugovoru kojeg su morali potpisati svi sudionici Big brother emisije, a iz kojeg se može naslutiti u kojoj mjeri sudjelovanje u Big brotheru može biti opasno po život i zdravlje sudionika tog showa, a kojega nam je ustupio dr. Zlatko Miliša, stručnjak koji već godinama hrvatsku javnost upozorava na strahovito veliku štetnost te, među mladima vrlo popularne, emisije (kopiju cijelog ugovora objavljujemo u prilogu).
Sudionici emisije obavezali se na dugogodišnju šutnju
- Iz ugovora kojeg mi je za potrebe istraživanja ustupio jedan od bivših sudionika emisije, jasno je vidljivo je da su sudionici dopustili producentima da postanu vlasnici njihovih života do smrti. Obavezali su se, osim toga, da najmanje pet godina nakon završetka emisije (u Nizozemskoj i nekim drugim zemljama taj je rok čak 10 godina) neće nikome pričati što im se sve događalo u Big brother kući i kakve su posljedice po njihovo zdravlje nastale nakon tog showa. Radi se, dakle, o teškom kršenju prava na privatnost i dostojanstvo osoba, zbog čega taj projekt možemo nazvati psihološkim kanibalizmom, odnosno možemo govoriti o Velikom bratu kao o žderaču ljudskih sudbina - ističe dr. Zlatko Miliša, pedagog i sociolog koji se već godinama bavi istraživanjem medijske manipulacije mladima i koji je do u detalja analizirao pravila i posljedice sudjelovanja u Big brother emisijama, te došao do zaključka da se ta emisije na razlikuje puno od borbi gladijatora u starom Rimu, odnosno da u ovom slučaju možemo govoriti o areni moralnih gladijatora. Dr. Miliša je upravo zato i odlučio dati nam već spomenuti ugovor za objavu, jer se iz tog dokumenta najbolje vidi kako su, i u kojoj mjeri, sudionici emisije morali pristati na medijsko čerupanje i višegodišnje izrabljivanje.
Pobjednik prvog Big brother-a doživio tri živčana sloma i pokušao se ubiti
- Vrlo strogim pravilima u ugovorima koje prije početka emisije moraju potpisati svi sudionici emisije, producenti su osigurali višegodišnji zavjet šutnje o brojnim traumama i teškim psihološkim posljedicama po sudionike emisije. No, unatoč tome, stravična istina pomalo izlazi na vidjelo. Prvi ju je nedavno iznio pobjednik prve Big brother emisije emitirane u Nizozemskoj, koji je, devet godina nakon showa, javnosti otkrio da je nakon te emisije doživio tri živčana sloma, te da je pokušao počiniti samoubojstvo - ističe Miliša, te dodaje da bi mediji, umjesto što javnost teroriziraju svakodnevnim objavljivanjem informacija iz privatnog života sudionika emisije, mogli istražiti što se sve dogodilo s hrvatskim sudionicima Big brothera.
Marijana i Nemeš imat će velikih problema kad izađu iz kuće
- Bojim se da su mnogi od njih nakon završetka emisije imali raznih psiholoških tegoba, a uvjeren sam da će i glavni protagonisti ovogodišnje emisije, dakle Marijana i Nemeš, imati vrlo velikih problema kada izađu iz Big brother kuće. Slažem se i s dr. Grudenom, koji tvrdi da je trend sve većeg egzibicionizma u Big brotheru nezaustavljiv, te da bi takav trend na kraju mogao dovesti i do ubojstva u kući Velikog brata. Zato apeliram na Vijeće za elektroničke medije, Komoru psihologa Hrvatske, kao i na Hrvatsko novinarsko društvo da učine sve kako bi se ta emisija zabranila, ili barem emitirala tek nakon 23 sata pod oznakom 18, kako ju djeca ne bi mogla gledati - podvlači dr. Miliša, uz napomenu da ta emisija mladima poručuje da sve u životu ima cijenu, a ništa vrijednost.
Na RTL-u isprva nisu reagirali, da bi nam, nakon što smo im uputili drugu javnu opomenu, čak i prijetili riječima da će poduzeti sve zakonske i druge oblike pritiska na Programsko vijeće. Predsjednik Uprave RTL televizije Johannes Züll čak je tražio i izuzeće članova Vijeća, uz tvrdnju da ih prestrogo nadziremo, a prijetio je i mogućim odlaskom RTL televizije iz HrvatskeZdenko Ljevak
Četverogodišnjak odbija jesti jer mu ne daju da gleda Big brother?!
Dodaje potom da mu je jedna mostarska studentica ovih dana ispričala da njezin četverogodišnji brat odbija jesti i razgovarati s roditeljima, samo zato što su mu zabranili da gleda Big brother.
- To je još jedan dokaz da i djeca gledaju tu emisiju, a poznato je da djeca oponašaju ono što gledaju na televiziji. Od Velikog brata mogu naučiti samo sve najgore - zaključuje dr. Miliša.
Zašto se tako štetna emisija ne zabrani, ili prebaci u neki kasnonoćni termin, upitali smo Zdenka Ljevaka, predsjednika Vijeća za elektroničke medije.
Ljevak: Uprava RTL-a prijetila je Vijeću za elektroničke medije
- Vijeće je u više navrata zaključilo da je sadržaj te emisije doista neprihvatljiv, o čemu smo obavijestili i Upravu RTL televizije. Nakon toga smo donijeli odluku da se Big brother mora prebaciti u termin nakon 23 sata, te da mora dobiti oznaku 18, no na RTL-u isprva nisu reagirali, da bi nam, nakon što smo im uputili drugu javnu opomenu, čak i prijetili riječima da će poduzeti sve zakonske i druge oblike pritiska na Programsko vijeće. Predsjednik Uprave RTL televizije Johannes Züll čak je tražio i izuzeće članova Vijeća, uz tvrdnju da ih prestrogo nadziremo, a prijetio je i mogućim odlaskom RTL televizije iz Hrvatske - napominje Zdenko Ljevak, te dodaje da je RTL tek prije nekoliko dana udovoljio minimalnim zahtjevima Vijeća, odnosno da je prestao emitirati reprizu emisije u prijepodnevnim terminima, te da je počeo paziti da psovke i pogrdne riječi izbace iz emisije.
Big brother se, međutim, unatoč preporukama Vijeća za elektroničke medije, kao i Pravobraniteljice djece, i dalje prikazuje u terminu od 21 sat!
Na RTL-u uporno šute
Znaju li odgovorni na RTL-u da stručnjaci jednoglasno zaključuju da je Big brother emisija vrlo štetna za djecu i mlade, te da nudi pogrešan model ponašanja i zbog čega RTL, unatoč upozorenjima Pravobraniteljice za djecu, kao i Vijeća za elektroničke medije, i dalje svjesno šteti djeci i mladima, elektroničkom poštom upitali smo odgovorne na RTL televiziji, no do objavljivanja ovog teksta nikakav odgovor nismo dobili.
Na naše brojne telefonske pozive nitko nam se, pak, nije ni javio.