Bojkot OI u Pekingu?

123
...
567
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 18.06.2003.
Poruka: 16.042
15. travnja 2008. u 17:27
Počeli otkazi ceremonije otvaranja Igara..
Utorak, 15. april 2008. 16:43  

Nemačka džudistkinja Ivon Beniš, koja je na Olimpijskim igrama u Atini 2004. osvojila zlatnu medalju, izjavila je u utorak da ne želi da učestvuje na ceremoniji otvaranja Igara u Pekingu.

Ivon Beniš je prva "aktivna" olimpijska pobednica među nemačkim sportistima koja je najavila da iz protesta prema kineskoj politici prema Tibetu neće učestvovati na otvaranju Olimpijade.

Beniš je navela da neučešćem na manifestaciji želi da "uputi signal", ali je isključila bojkot sportskog takmičenja i navela da je "za svakog sportistu najveći događaj učešće na Igrama".

Mlada džudistkinja, prva Nemica koja je osvojila zlato u ovom sportu, najavila je i da će simboličnom trakom na članku ruke i tokom sportskih borbi protestovati protiv kršenja ljudskih prava na Tibetu.

Neposredno posle nemira na Tibetu i oštre reakcije kineskih vlasti je članiče mačevalačke ekipe Nemačke Imke Duplicer najavila je da neće učestvovati ni na otvaranju ni na zatvaranju Olimpijade u Pekingu.

Za bojkot otvaranja Igara u Kini izjasnila se i nekadašnja atletska rekorderka Hajdi Šiler koja je na otvaranju Olimpijade u Minhenu 1972. kao prva žena u istoriji ovog takmičenja izgovorila olimpijsku zakletvu.

"Ni sportisti, ni sportski funkcioneri ili političari iz slobodnog sveta ne treba da sa zastavicama u rukama služe kao ukras prilikom veličanja jednog sutoritarnog sistema", ocenila je bivša sportistkinja.

Nemački sportski funkcioneri i političari izjasnili su se načelno protiv bojkota Igara. Šef spoljnopolitičkog odbora Bundestaga Rupreht Polenc i nekoliko drugih političara ne želi u potpunosti da isključi ni ovu opciju, u zavisnosti od razvoja situacije na Tibetu.

Savezna kancelarka Angela Merkel i šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer takođe su protiv bojkota, ali su najavili da neće prisustvovati ceremoniji otvaranja Igara.
 
 
sta mislite? bojkot ili ne? i kako da je kina dobila olimpijadu ako se i tad znalo da ce bit problema?
 
i koliko je ispravno da sportisti nece da idu na otvaranje i zatvaranje,a hoce da se takmice.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 11.04.2006.
Poruka: 9.880
15. travnja 2008. u 17:37
Muka mi je vise od dvostrukih standarda...Jednima se govori da se ne mesa sport i politika,drugi to mogu da rade(verovatno bez konsekvenci)...
Mislim da je glupo bojkotovati ceremoniju otvaranja jer su OI mnogo vece od Kine..ili ne ucestvujes ili ucestvujes i gotova prica.....
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 8.657
15. travnja 2008. u 17:46
Ma Kinezima treba oduzeti olimpijadu i dodeliti Atlanti ili Londonu, a mogu i Kabulu ili Bagdadu
Treba bojkotovati otvaranje, zatvaranje, ceremonije dodele medalja, bezati sa pobednickog postolja, za inat represivnim organima reda pruziti sto je moguce losije rezultate i svi da nose majce Dalaj Lame (u kombinaciji sa Cegevarom i Girom)
 
Tibet is China!!!
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 18.06.2003.
Poruka: 16.042
15. travnja 2008. u 17:47
kad spomenu atlantu.kad se sjetim kakva je bruka napravljena sto te godine olimpijada nije bila u atini. koka kola olimpijada:).
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 05.02.2008.
Poruka: 3.009
15. travnja 2008. u 18:08
koji tjurac su uopce davali Igre Kini, kad bi sad bojkotirali?
 
onda nisu znali za Tibet, za Ujgure, za komuniste, diktaturu, ljucka prava?
 
 
diktatura se malcice financijski postrosila, izgradila pol zemlje kako bi mogli ugostit posjetitelje i pokazat kako je Carstvo Sredine raj na Zemlji i treba ih pustit da se vesele... 
 
 
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 17.08.2004.
Poruka: 55.231
15. travnja 2008. u 18:11
treba pekingu oduzet olimpijadu i dati tajvanu. Wink
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.02.2006.
Poruka: 35.530
15. travnja 2008. u 18:32
sto se mene tice, ne mora ona na olimpijadu... zaboli me tuki... kad smo kod toga, ni stanje u tibetu me previse ne tangira... nije da ce otkazat olimpijadu radi tibeta.

napisao je tomic odlican tekst o tome nekidan...
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 16.12.2005.
Poruka: 11.280
15. travnja 2008. u 18:32

 

ni prvi ni poslednji put

 

Politički uticaj [uredi]

Олимпијски%20бојкоти.
Olimpijski bojkoti.

Suprotno od onoga čemu se Kuberten nadao, Olimpijski pokret nije ostao pošteđen posledica političkih događanja. Ideja Olimpizma je izneverena tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Ali ne samo tada, politika se umešala nekoliko puta.

Letnje olimpijske igre 1936. su Adolfu Hitleru došle kao dar s neba da ih iskoristi kao propagandu svoje nacional-socijalističke stranke i svoje politike.

Kasnije, '70. i '80. godina XX veka, zbog rasnih, političkih, hladnoratovskih i ostalih podela došlo je do četiri preteća bojkota Olimpijskih igara koji su ozbiljno zapretili ideji Olimpizma. Prvobitno su Olimpijske igre u Montrealu, 1976. bojkotovale mnoge afričke države jer nije udovoljeno njihovom zahtevu da se sa igara udalji Novi Zeland čija je ragbi reprezentacija nastupala u, tada rasističkoj, Južnoafričkoj Republici, iako ragbi (engl. rugby) nije tada bio, kao ni danas, na rasporedu takmičenja na OI.

Zatim su Sjedinjene Američke Države i nekoliko drugih zapadnih zemalja, kao i još mnogo država sa drugih kontinenata, američkih saveznica ili ekonomski bliskih sa SAD (kao npr. Japan), zatim Kina - sveukupno 65 država, bojkotovale Letnje olimpijske igre 1980.. zbog sovjetske vojne intervencije u Avganistanu.

Odgovor je usledio 4 godine kasnije. Sovjetski Savez i zemlje Istočnog bloka, osim Rumunije, ali zato uz socijalističke države Kubu, Etiopiju i Sjeverne Koreje - ukupno 14 država, uzvratile su bojkotom Letnjih olimpijskih igara 1984.

Poslednji, doduše mali bojkot zadesio je Letnje olimpijske igre 1988. u Južnoj Koreji. Na ovim igrama nisu se pojavile Severna Koreja, Kuba, Etiopija i Nikaragva.

Na Igrama u Barseloni 1992. reprezentativcima Savezne Republike Jugoslavije u timskim sportovima nije bilo dozvoljeno da učestvuju zbog sankcija koje su Ujedinjene nacije uvele Jugoslaviji zbog rata u bivšoj SFRJ. Takmičari iz SRJ koji su nastupali u pojedinačnim sportovima su se borili pod zastavom Olimpijskih igara.

Najtragičniji i najgori udarac u olimpijskoj istoriji desio se za vreme Olimpijskih igara u Minhenu, 1972. Palestinski teroristi iz organizacije zvane Crni septembar upali su 5. septembra, 11. dana igara, u olimpijsko selo, ubili dvojicu izraelskih sportista, a devetoricu uzeli za taoce. U nastavku drame, došlo je do pokolja. Na minhenskom vojnom aerodromu, posle neuspele akcije spašavanja talaca, ubijeno je svih devet izraelskih sportista, petorica terorista i jedan nemački policajac. Svet je bio u šoku, ali su igre, posle 34. satnog prekida, nastavljene. [7]

undying
undying
Dokazano ovisan
Pristupio: 05.11.2005.
Poruka: 14.023
15. travnja 2008. u 19:16
mene zanima zasto se niko nije javio da bojkotuje nesto sto se odrzava u americi, zasto niko nije bojkotovao igre u atlanti zbog namjestanja, zbog americke tiranije po svijetu, tiranije kojoj kina nije ni do koljena, svjetskom tiraninu broj 1 usa. braca kinezi su normalni posteni mali ljudi sa velikim srcem! i trudicu se da pogledam sve sto nadjem na tv u vezi pekinga i da nahuskam sve oko sebe da gledaju olimpijadu. to ce biti moj mali skromni poklon najvecim i najljepsim olimpijskim igrama svih vremena - bas kako i dolikuje azijskom tigru i buducoj prvoj zemlji svijeta.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 11.05.2007.
Poruka: 4.475
15. travnja 2008. u 19:40
1989 Peking


123
...
567