Ostin, Brisel -- Bez obzira na ishod referenduma o državnom statusu, Crna Gora će ostati protektorat Evropske unije, ocenjuje Stratfor.
Evropska unija je svojim mešanjem obezbedila da ta članica državne zajednice SCG ostane problem EU, ocenjuje se u izveštaju američke agencije za strateška istraživanja "Stratfor".
U slučaju ubedljivog rezultata za nezavisnost, Crna Gora će postati protektorat EU, verovatno na putu prijema u članstvo Unije, dok će u slučaju drugačijeg ishoda ili ako za nezavisnost ne bude glasalo više od 55 odsto glasača, Crna Gora svejedno biti protektorat EU, ali unutar "neprijatne pravne fikcije", dodaje se u izveštaju.
Mada i takav ishod predviđa kretanje prema članstvu u EU, Crna Gora će i dalje zvanično biti povezana sa Srbijom, i u svakom slčaju situacijom u toj članici državne zajednice baviće se EU.
U tom kontekstu, "Stratfor" navodi da se ključna odluka o nezavisnosti ne tiče samo Crnogorcima, već i Evropske unije koja de fakto kontroliše budućnost Crne Gore, pošto je u više navrata ranijih godina sprečila njeno izdvajanje iz državne zajednice.
Uz ocenu da je glasačko telo u Crnoj Gori praktično podeljeno na pristalice nezavisnosti i ostanka u državnoj zajednici, agencija ukazuje da je verovatni ishod referenduma rezultat između 50 i 55 odsto za nezavisnost, što znači da će Crna Gora ostati politički polarizovana, a problem budućih poteza opet će biti bačen u krilo EU.
Prema ocenama "Stratfora", najveću dobit od nezavisnosti Crne Gore imalo bi Kosovo, koje sa Evropskom unijom već pregovara o održavanju referenduma o nezavisnosti.
Evropska unija, međutim, odugovlači sa konačnom odlukom, navodi se u izveštaju i naglašava da za razliku od Crne Gore, gde postoji neizvesnost oko ishoda, na Kosovu nema nikakvih nedoumica, jer je izvesno da će Albanci koji čine ubedljivu većinu stanovništva glasati za nezavisnost.
U osvrtu na posledice referenduma u Crnoj Gori, i eventualnog izjašnjavanja na Kosovu, američka agencija ukazuje da bi slični zahtevi mogli da uslede iz spornih područja u kavkaskom regionu, pre svega iz Nagorno-Karabaha, Abhazije i Južne Osetije.
Busek: I Evropa pred teškim pitanjem
Koordinator Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu Erhard Busek izjavio je da bi se i Evropska unija našla pred teškim pitanjem u slučaju tesnog rezultata referenduma u Crnoj Gori, pošto bi to izazvalo raspre i zategnutost u Crnoj Gori, pa i u Srbiji.
Ključno je da li će to biti između 50 i 55 odsto glasova ili znatno iznad tog raspona, "što bih ja mnogo više voleo", ocenio je Busek, "jer ćemo inače imati raspravu šta je to većina". "To onda više nije matematika, već politička matematika koja je jako različita", rekao je Busek u razgovoru sa grupom novinara sa Zapadnog Balkana.
U slučaju da rezultat bude 54,99 odsto, ili 50 odsto plus jedan glas, rekao je on, "mislim da će nastati veoma teška situacija, uz žestoke raspre u Crnoj Gori i zategnutost, tenziju i u Srbiji. "A to neće biti nimalo lako pitanje za Evropsku uniju i celu Evropu".
Busek je rekao da, iz sopstvenog iskustva oko sporazuma o slobodnoj trgovini, smatra da bi Srbija i Crna Gora odvojeno lakše napredovale ka evropskim strukturama. Zato što, kako je objasnio, "lako je bilo izraditi sporazum sa državom Srbija i Crna Gora, problem bio u onome što je između Srbije i Crne Gore".
"Ukoliko ishod bude nezavisnost, onda moramo sačekati da vidimo kako će ići podela između Srbije i Crne Gore, jer postoji niz pitanja oko imovine, zastupljenosti, itd. To bi nekako bilo lakše za nas, jer bi za stolom bila tri predstavnika - Evropska unija, Srbija i Crna Gora, koji bi, mislim, išli svi u potpuno istom smeru", rekao je koordinator Pakta stabilnosti.
Bude li odluka očuvanje državne zajednice, moraće da se izradi nova ustavna povelja, "zato što je zaista nemoguća sadašnja situacija sa slabom vladom državne zajednice", rekao je Busek.
On je ocenio da su pitanja Kosova i Crne Gore "potpuno različita" i da status Kosova "uopšte nije crnogorsko pitanje, već stvar Beograda". "Problem je što odgovorni ljudi u Beogradu više ne idu na Kosovo i što je to više neki zamišljeni slučaj. To je unekoliko smeša istorije, mitologije, stvarnih problema, teškog nasleđa, oruđe za politizaciju, itd", rekao je Busek. |