CRNA GORA postat će neovisna država, odlučili su građani na referendumu održanom u nedjelju. Tako barem kaže konačna procjena Centra za slobodne izbore i demokraciju. Prema njoj, za neovisnu Crnu Goru glasalo je oko 55,3 posto birača.
"Konačna procjena je 55,3 posto, obrađen je cijeli reprezentativni uzorak." - kazao je Zlatko Vujević ispred CEMI-ja.
Centar za monitoring je oko 1h u nedjelju objavio kako je za neovisnost glasalo 55,5 posto birača.
Odmah po objavi prvih procjena, koje su govorile da je za neovisnost glasalo 56,3 posto glasova, Podgoricom su odjeknuli slavljenički pucnjevi i vatrometi, javlja Reuters.
Da bi EU priznala rezultate referenduma, više od 55 posto građana mora se izjasniti za neovisnost Crne Gore.
RRK: Prvi rezultati ujutro u 10
Republička referendumska komisija priopćila je kako je od zatvaranja birališta do pomoći obrađeno 685 od 1,120 biračkih mjesta.
Prve prijevremene rezultate referenduma RRK će objaviti u ponedjeljak oko 10h.
"Povijesna odluka"
U prvim izjavama nakon zatvaranja glasačkih mjesta predstavnici suverenističkog bloka ističu da se povijesnom odlukom Crna Gora približila europskim i euroatlantskim integracijama, da su tijek i ishod referenduma pokazali zrelost građana te da je pobijedila demokratska Crna Gora.
Vođa suverenističkog bloka Milo Đukanović trebao bi u zgradi Vlade održati konferenciju za novinare i, prema svim očekivanjima, objaviti pobjedu.
Bulatović: Za neovisnost 54 posto glasova
Šef Socijalističke narodne partije Predrag Bulatović odbacio je prve procjene CEMI-ja i CESID-a, prema kojima su na referendumu pobijedile pristalice Crne Gore.
Vladu Crne Gore pozvao je da "skloni ljude s ulica" kako bi se podaci Republičke referendumske komisije pričekali u miru.
Procjene je odbacio kao paušalne, pa dodao kako bi mogli dovesti do destabilizacije Crne Gore.
Oko ponoći Bulatović je ustvrdio da je, po zasad 78 posto obrađenog biračkog materijala, za neovisnost Crne Gore glasalo 54 građana.
"Najvažnije je sačuvati mir u Crnoj Gori." - dodao je Bulatović.
"Srbija će prihvatiti rezultate, kakvi god da bili"
Kakvi god rezultati referenduma za samostalnost Crne Gore bili, njih će prihvatiti svi, pa i Srbija, izjavio je u nedjelju navečer Vladeta Janković, savjetnik srbijanskog premijera za vanjsku politiku Vojislava Koštunice za Televiziju B92.
Kao i Janković, i šef zastupničkog kluba Demokratske stranke Dušan Petrović u istoj emisiji je kazao kako očekuje i nada se da će konačni rezultat referenduma - kakav god bio - biti prihvaćen u mirnoj atmosferi i bez suvišnih tenzija u Crnoj Gori.
Nekoliko srbijanskih televizija, inače, u nedjelju navečer promijenilo je programsku shemu, te traju posebni programi posvećeni crnogorskom referendumu, u kojima političari i politički analitičari komentiraju događanja u Crnoj Gori.
Predsjednik Srbije Boris Tadić i Vlada Srbije poručili su da će rezultate komentirati kad ih kao službene objavi predstavnik EU u Republičkoj referendumskoj komisiji.
Diplomat EU: Visoka stopa sudjelovanja na referendumu je "vrlo pozitivna"
Diplomat blizak austrijskom predsjedništvu Europske unije ocijenio je "vrlo pozitivnom" visoku stopu sudjelovanja na nedjeljnom referendumu o neovisnosti Crne Gore od Srbije.
"Glasovanje se dobro odvijalo uz vrlo visoko sudjelovanje, što je jako pozitivno", rekao je taj izvor u Beču nakon što su u 21 sat zatvorena birališta.
"Minimalni traženi prag sudjelovanja daleko je nadmašen", rekao je taj neimenovani diplomat.
Predsjedništvo EU i Europska komisija neće se službeno izjasniti prije proglašenja rezultata.
Organizacija za sigurnost i suradnju u Europi u ponedjeljak će objaviti izvješće o odvijanju glasanja.
Ukoliko službeni rezultati potkrijepe projekciju CEM-a i CSID-a, Crna Gora će kao posljednja od šest republike bivše SFRJ prekinuti državno-pravne veze sa Srbijom.
Rekordan odaziv
Na referendumu za neovisnost Crne Gore zabilježen je rekordan odaziv. Do 23,00 sati na crnogorska birališta izašlo je 86,7 posto od ukupnog broja glasača, izvjestio je Centar za monitoring (CEMI).
Birališta su bila otvorena od 8 sati ujutro, a građani su se do 21 sat u nedjelju imali priliku izjasniti se žele li živjeti u nezavisnoj državi ili u zajednici sa Srbijom.
Predsjednik Republičke referendumske komisije František Lipka na prvoj je konferenciji za novinare rekao kako su sva glasačka mjesta (njih 1120) otvorena na vrijeme i da nema informacija o bilo kakvim nepravilnostima i problemima, izvještava Radio televizija Crna Gora.
B92 piše o manjim nepravilnostima lokalnih razmjera; na biralištima su dvojica birača javno rekla kako su glasovala, a nekoliko je birača mobilnim telefonima snimilo svoje glasačke listiće.
U mjestu Berane glasovanje je obustavljeno jer je u prostorije biračkog mjesta ušlo više birača nego što je zakonski dozvoljeno, odnosno, više birača nego što u prostoriji ima kutija za glasovanje.
Bolesnicima na bolničkom liječenju glasovanje je omogućeno dopisnim putem uz pomoć člana obitelji pacijenta.
Kao jednu od zanimljivosti treba spomenuti biralište u polunapuštenom selu Krnjice koje je organizirano pod šatorom. U Krnjicama su trebala glasovati 24 građana |