31. ožujak 2011. objavljeno u 16:41
Foto: MUP
I ove godine na Plitvicama je obilježena 20. godišnjica redarstvene
akcije Plitvice u kojoj je poginuo Josip Jović, prva žrtva u Domovinskom
ratu.
Obilježavanju su prisustvovali visoki državni dužnosnici: predsjednik
Republike Hrvatske Ivo Josipović, načelnik Glavnog stožera OS RH general
pukovnik Drago Lovrić, izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ivan
Jarnjak, potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva Darko Milinović,
ministri MUP-a Tomislav Karamarko i MOBMS–a Tomislav Ivić.
Na mjestu stradanja Josipa Jovića bili su i članovi obitelji Josipa
Jovića, saborski zastupnici, predstavnici županijskih i lokalnih vlasti,
predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata: Udruge ATJ Lučko,
Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata, Udruge Tigar 90/91
Rakitje, Udruge prvi hrvatski redarstvenik, kao i brojni dužnosnici
MUP-a i MORH-a.
Vijence su položili i zapalili svijeće članovi obitelji Josipa Jovića,
izaslanstvo predsjednika RH na čelu s predsjednikom Josipovićem, Vlade
RH predvođeno ministrom Karamarkom, izaslanstvo Hrvatskoga sabora na
čelu s njegovim potpredsjednikom Ivanom Jarnjakom, Ravnateljstva
policije na čelu s glavnim ravnateljem policije Oliverom Grbićem te
izaslanstva županijskih i lokalnih vlasti, braniteljskih udruga i drugi.
Predsjednik Josipović je rekao kako i danas ima onih koji sumnjaju da
Hrvatska neće uspjeti završiti pregovore s EU-om i izaći iz gospodarske
krize.
-
Siguran sam da možemo izaći iz gospodarske krize i završiti pregovore, a
siguran sam i da će se svake godine na ovom mjestu i drugima koji su
simbol Domovinskog rata moći s ponosom reći da je Hrvatska napravila još
jedan korak prema onoj Hrvatskoj koju je vidio Josip Jović i drugi
hrvatski branitelji – rekao je predsjednik Ivo Josipović.
Napomenuo je da će buduće generacije znati činjenice da jedan mali narod zna obraniti svoju slobodu i izgraditi svoju državu.
- Nisu se ustezali žrtvovati život da bi stvorili državu koja ima sve
one vrijednosti koje jedna moderna država ima. Sasvim sigurno, poručio
je, neke generacije će gledati nas koji odgovaramo za danas i sutra ove
zemlje i pitati se jesmo li na ispravan način prepoznali ovu poruku
hrabrosti, domoljublja i odlučnosti koje nam je ostavio Josip Jović -
rekao je na kraju predsjednik Josipović.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora i ratni ministar MUP-a Ivan Jarnjak je
rekao da je u Domovinskom ratu Hrvatska pobijedila na ideji prvoga
hrvatskog predsjednika Tuđmana o jedinstvu hrvatskog naroda.
Ministar Karamarko je podsjetio sve kako je redarstvena akcija na Plitvicama izvedena.
- Akcija Plitvice izvedena je uspješno u dvije etape. Pripadnici
Antiterorističke jedinice Lučko, kao prethodnica, najprije su zauzeli
Koranski most osiguravši ulazak ostalih snaga hrvatske policije u
područje Nacionalnog parka Plitvička jezera. Potom su, u ranim jutarnjim
satima 31. ožujka 1991., na sam Uskrs, do Koranskoga mosta došli
pripadnici Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje i zajedno s
prethodnicom iz ATJ Lučko krenuli glavnom prometnicom u smjeru Hotela
„Jezero“. Pri kraju akcije, kad je većina terorista već natjerana na
bijeg prema Korenici, tragično je preminuo od zadobivenih rana Josip
Jović, 22-godišnji pripadnik Jedinice za posebne namjene Rakitje –
ispričao je Karamarko.
Ministar unutarnjih poslova prisjetio se stare mudrosti koja kaže da za
velika djela treba podnijeti i podnositi i velike žrtve.
-
Ponavljam, žrtva Josipa Jovića kao i tisuća hrvatskih branitelja to
dokazuje i potvrđuje. Neki i danas uporno ne žele znati, da je
Domovinski rat bio pravedan, obrambeni, da smo mi imali pravo braniti
svoju napadnutu zemlju, da je Josip Jović branio svoj dom, Hrvatsku i
njezinu budućnost. Hrvatska policija začetak je stvaranja hrvatskih
obrambenih snaga. Stoga, nikad ne smetnimo s uma neprocjenjivu ulogu
hrvatske policije u obrambenom Domovinskom ratu, tom prijelomnom,
najvažnijem i ni s jednim usporedivim događajem cjelokupne hrvatske
povijesti – napomenuo je Karamarko.
Sjećajući se tog „Krvavog Uskrsa 1991.“, žrtve Josipa Jovića i svih
branitelja tijekom Domovinskog rata, okupljenima su se obratili načelnik
Glavnog stožera OS RH general pukovnik Drago Lovrić i ministar MOBMS-a
Tomislav Ivić.
Na kraju komemoracije, riječi i molitve za poginulog Josipa Jovića i
sve hrvatske branitelje izrekao je vojni ordinarij mons. Juraj
Jezerinac.
Na komemoraciji su sudjelovali i ultra-maratonci u organizaciji Udruge
specijalne jedinice policije „Grom“ koji su u spomen na Josipa Jovića
pretrčali 97 kilometara od Karlovca do Plitvica. Stigli su i maratonci
iz Jovićeva rodnog mjesta Aržana koji su u 24 sata pretrčali 240
kilometara.