2. presedan u medjunarodnom pravu (tu mi se misljenje promijenilo nakon dosta razmisljanja)
Pa sta? Koga briga? Da nije bilo presedana protivnog medjunarodnom pravu, ne bi bilo ni samostalne Srbije u 19. stoljecu, ni samostalne Grcke, Bugarske, Crne Gore, Rumunjske... ne bi bilo Italije ni Njemacke, Belgije... da nije bilo presedana, nikad ne bi nastale Jugoslavija, Poljska, Finska, Cehoslovacka, Norveska, Island...
Karta Europe, koja najvise zulja "protivnike presedana" je nastala 1945. kao posljedica podjele interesnih sfera dviju izvaneuropskih sila, USA i SSSR. Takva podjela je dakle bila izravno vezana uz tada uspostavljenu ravnotezu snaga. Kad je ravnoteza snaga nestala, nestala je i potreba za fanaticnim ocuvanjem te podjele... dakle, opet je jedna vrsta presedana uspostavljena nakon 1990. raspadom Jugoslavije, SSSR-a i Cehoslovacke... da nije bilo presedana, ne bi nastale Hrvatska, Slovenija, BiH, Makedonija, Crna Gora, Latvija, Litva, Estonija, Bjelorusija, Moldavija, Ukrajina, Gruzija, Armenija, Azerbejdzan, Slovacka, Ceska, Rusija...
sad ovaj popis dodajte gore vec navedenim drzavama, koje su nastale presedanom, pa cete vidjet da je 95% danasnjih europskih drzava u zadnjih 200 godina nastalo presedanom, koji je bar po nekoj tocki bio u suprotnosti s tada vladajucim medjunarodnim pravom.
dakle, presedana zapravo ni nema jer Europa iz 1945. vise ne postoji. Gotovo. Taj sistem se srusio. Nova razina ce biti novo povlacenje granica. Na prvi pogled strasno, jer tko zna sto nas ceka. Na drugi pogled i nije bas tako strasno: neko mijenjanje granica je moguce samo na Balkanu i rijetkim dzepovima teritorija u ist. Europi, na podrucjima s velikom kolicinom odredjene nacionalne manjine. Kazem "moguce", ne i "sigurno". Na Zapadu se to moze dogoditi kroz jacanje apetita nekih regionalnih i separatistickih pokreta, jer nemoguce je da npr. Francuska napadne Spanjolsku zbog granice. Koje mrtve granice? Gdje oni imaju nerijeseni teritorijalni spor? Ili Njemacka i Francuska. Di? Kako? Zbog cega? Bez obzira na 1000 godina medjusobnog ratovanja. Proso voz.
Cak i ako se ti regionalni pokreti ozbiljno prihvate posla, nista strasno se nece desit. Svijet se mijenja. Da se ne mijenja, jos bismo zivjeli u Austriji i Turskoj.
3. presedan u hrvatskoj perspektivi
vidim da se postavlja pitanje npr. Istre i Dubrovnika, kao isti slucaj ko Kosovo. Pricate potpune bedastoce i piz.darije, ljudi. Nisam primjetio da su Istra i Dubrovnik pod vojnom okupacijom. Kosovo je bilo pod nekom vrstom vojne okupacije od 1912. kada je pripojeno Srbiji. Pitanje Istre i Dubrovnika ce doci na red kad se Pulom, Rovinjem i Dubrovnikom budu presetavali do zuba naoruzani pripadnici hrv. vojske i policije, cuvajuci mir i vlast iz Zagreba. A kad se to dogodi, onda je zapravo vec gotovo.
[uredio vostok.2 - 18. veljače 2008. u 12:45]