Brane je napisao/la:
A kavandžije iz Amerike, koji su upućeniji u društvenu problematiku, molim da mi pojanse, ili kažu svoje dojmove o čemu se tu zapravo radi u slučaju egzekucije Troya Davisa?
(laka mu zemlja)
Mislim, uz toliko nesigurnosti i sumnji koje navode svi izvještaji koje sam čitao i zbog kojih se toliko ljudi i organizacija angažiralo oko odgađanja ili ukidanja njegove smrtne kazne, smaknuti čovjeka... je li to demonstracija sile ili uobičajene (očekivane) bešćutnosti sudsko-pravno-birokratskog sustava? Je li u pitanju neki naročito rigidni guverner u Georgiji? Je li prevladala želja države za osvetom s obzirom da je osuđen za ubojstvo policajca?
Gadi mi se smrtna kazna, bila to injekcija ili kamenovanje ili kineski metak u potiljak na stadionu. Ali, čak i nakon što prihvatim, a što mogu drugo, da je takav način kažnjavanja demokratski odabir većine Amerikanaca, ovaj slučaj mi stvara mučninu, možda i veću nego nekima pomisao na pljeskavicu ili hamburger (oprostite na zlobi, bila je namjerna, tako se trenutno osjećam).
Vidi cijeli citat
Do jučer-prekjučer nisam uopće imao pojma za taj slučaj, tako da zapravo ne znam previše. Samo sam čuo da u Georgiji, guverner nema ovlasti poništiti ili promijeniti smrtne presude, što je prilično neobično.
Drugo, treba znati da u američkom pravosuđu apelacioni sudovi ne mogu poništiti ili promijeniti presudu nižeg suda. Na tim sudovima se provjerava isključivo procedura - je li sve ispoštivano da bi suđenje bilo fer i po propisanom procesu. Je li obrana imala pristup svim dokazima na vrijeme, jesu li svjedoci pozivani po propisima, je li pravno zastupanje optuženog bilo odgovarajuće, je li bilo pokušaja da se utječe na porotu, i tome slično. Znači, ne preispituje se odluka porote o krivnji i o kazni - ako je obrana imala 101 svjedoka u svoj prilog, a optužba jednog u svoju, a porota odluči vjerovati tom jednom, tu viša instanca nema upliva.
Vrhovni sud je u biti ustavni sud - tu se gleda ako je donesena presuda u skladu s ustavom.
Uglavnom, niti jedna viša instanca suda se nema pravo ne složiti s porotom. Ako se cijelom svijetu nešto čini sumnjivo, a onih 12 je bilo uvjereno "beyond the reasonable doubt", jedina nada osuđeniku za novo suđenje (i novu porotu automatski) je da se nađe neka proceduralna greška, ili da neki citirani princip ili relevantni zakon nije u skladu s ustavom.
I am going to space, and when I come back I have to pick up poodle crap.