E svaka vam čast, uspjeli ste me navest da prekršim obećanje samom sebi i ne uključujem u ovakve teme, ali kad ste već povukli Sisački partizanski odred, moram onako lokalpatriotski reagirati.
Kao prvo, taj narodni heroj nije Nikola Deronja nego Demonja, a drugo, nije bio komandant tog odreda, nego je to bio Vlado Janić Capo.
Isječak iz jedne kolumne u Vjesniku izašle 22. 6. 2004, na praznik Dana antifašističke borbe (bolding je moj):[QUOTE]Titov komunist i general dr. Franjo Tuđman u brzojavu sućuti obitelji našeg prvog partizana piše:
>Vijest o smrti generala Vlade Janića Cape iskreno me ražalostila... (on je) postao legendarna ličnost hrvatskog radničkog pokreta i antifašističke borbe hrvatskog naroda. U onim teškim i sudbonosnim danima, na početku Drugog svjetskog rata, Vlado Janić je sa skupinom svojih drugova, pripadnika Komunističke stranke Hrvatske, pružio primjer velike ljudske hrabrosti, političke odlučnosti i nacionalnog poštenja. To je bila prva antifašistička oružana formacija ne samo na našem nego i na tlu cijele Europe.
Dan kad je Vlado Janić sa svojim odredom krenuo u antifašističku borbu, Republika Hrvatska proglasila je svojim državnim praznikom. Tim je činom nova, demokratska Hrvatska na dostojan način iskazala koliko visoko cijeni osobni doprinos Vlade Janića Cape i svih onih koji su se pod antifašističkim zastavama borili za slobodnu Hrvatsku...< (Vjesnik, 5. svibnja 1991.)
U dokumentima knjige >Prvi partizanski odred< (Matovina - Božić, 1981.) nalazimo: da je odred osnovan 22. lipnja 1941. u šumi kod sela Žabno, s desne obale Save. Nakon prve ustaške ofenzive prebacio se na lijevu obalu Save u šumu Brezovicu, po kojoj ga negdje nazivaju i Brezovački odred. Nakon druge ustaške ofenzive u rujnu 1941. odred se s većom količinom oružja prebacio u Banovinu i tako spojio s ustanicima Srbima u novi - Banijski NOP odred.
Kad su tamošnji Srbi vidjeli da se i Hrvati bore protiv ustaša, četnička propaganda mržnje prema Hrvatima kao takvima nije mogla zaživjeti u tom kraju. Zajednički se krenulo u borbu protiv okupatora i njihovih saveznika.
Prvi partizanski (sisački) odred imao je u tri mjeseca svog postojanja (od 22. lipnja do 22. rujna) ukupno 77 boraca, koji su djelovali na raznim zadacima i nikada nisu bili okupljeni na jednom mjestu. Nacionalni sastav: 72 Hrvata, tri Srba i dva Slovenca.
Od Hrvata dvojica su bili Istrani. Socijalni sastav: 37 seljaka, 25 radnika i 15 intelektualaca (sa studentima). Među njima bilo je deset žena. Polovica (39) poginula je tijekom rata, desetorica su proglašeni narodnim herojima na čelu sa zapovjednikom Vladom Janićem Capom (1904. - 1991.) i komesarom Marijanom Cvetkovićem (1920. - 1990.).
Vidi cijeli citat
Dakle, 22.6.1941 je bio više od mjesec dana prije 27.7. (čini mi se, nisam više 100% siguran da je bio baš 27.) koji se slavio kao "Dan ustanka naroda Hrvatske". A to što se moralo slavit to što je neki pop u Srbu pukno u zrak iz kubure (dobro, karikiram) taj dan -- to je samo jedna mala ilustracija zašto se Jugoslavija raspala. (Sjećam se ko danas kad sam u 3. razredu, kad još takoreći nisam ni znao šta je to Hrvat a šta Srbin, na satu "Prirode i društva" pitao "drugaricu" da zašto je to Dan ustanka kad je u Sisku bio Prvi partizanski odred prije toga, a kad mi to ova nije znala suvislo objasniti, nego mi je rekla nešto u smislu da su to tako Tito i partija odredili i nek sjednem.)
I am going to space, and when I come back I have to pick up poodle crap.