basketas je napisao/la:
A kako kupac zna imaš li ti gdje skladištit ili ne?
I zašto ti nisi vodio računa o tome prije, ako je to problem i nemaš gdje s tim?
Nije da se odjednom stvori problem kako nakon berbe (ili nekog drugog proizvonog procesa) moraš prodat il skladištit.
Vidi cijeli citat
Što se ovoga tiče, baš sam nedavno kod kuće gdje sam odrastao razgovarao sa ljudima, kažu da recimo možeš skladištiti u zadruzi kukuruz koji ti je glavni prehrambeni proizvod koji daješ stoci. Onda ti zadruga prvo naplati sušenje, na recimo na tonu kukuruza oduzme vlagu koja može biti i preko 20%...Znači više nemaš tonu, nego 800kg i onda ti još naplate čuvanje. Tako da ti troškovi drastično narastu, a nitko ti ne garantira da ćeš dobiti baš svoj kukuruz, već se sve izmiješa, pa i kvaliteta može biti gora, a o njoj ti ovisi pak kvaliteta ishrane i mesa. Puno je tih silosa naraslo zadnjih 10-ak godina kako se bere sve u zrnu i to su većinom otkupljivači.
Inače ti veliki koji dirigiraju cijenu otkupa mesa definitivno imaju svoje silose, otkupljuju dodatno kukuruz jer svoga nebi imali dovoljno. Problem je kao ova godina koja je bila sušna, manjak kukuruz mu diže cijenu, a onda ti je skuplja prehrana i po svoj logici bi cijene mesa trebale skočiti.
Sad ne znam što Britanci i ostali koji su bili na ovom skupu o globalnom zatopljenju najavljuju porez na meso. Hoće li njima biti isplativije izvoziti van, pa će se kod nas tržiše još više preplaviti i rušiti cijenu.Uopće ne znam jel Britanci imaju poseban status sa carinama ili postoji prijelazni rok od par godina. Ako ne postoji njima se baš ne isplati ni izvoziti...
E da, sad sam vidio ovo drugo...Još od nekad smo mi bili najveći izvoznici mesa(baby beef) u Italiju i Grčku...Vjerujem da im je to tržište još od tada ostalo. Ako hoće konkurirati na domaćem tržištu neka spuste cijenu. Ne vidm na koji način bi strani proizvođači imali "prednost" ako plaćaju te troškove prijevoza da našima proizvođačima treba protekcija na domaćem tržištu, jedino ako ih njihova držva drastično stimulira. To su već određene privilegije koje zahtjevaju u liberalnoj ekonomiji. Općenito mi smo taj neki divlji kapitalizam na prijelazu iz onog socijalističkog sustava. Kad zarađujemo onda može kapitalizam, kad treba platiti cijenu takvog poslovanja onda bi prebacili odgovornost na sve i da bude "zajedničko"...
basketas je napisao/la:
Da, stoji, ali koja je logika da prodaješ s minusom?
Ajde jedna-dvije isporuke dok se ne snađeš, nemoš ni kupca ostavit na cjedilu i prekinut suradnju i sl. Al da ti sad posluješ s minusom, onda doslovno bolje to bacit.
Vidi cijeli citat
Da nadopunim, nažalost nestaje proizvodnja domaća jer se malim ljudima ne isplati. Jednostavno je problem što se kupuje niskokvalitetna roba koja vani kada prođe određen period gubi oko 30% na vrijednosti, a strana država još stimulira izvoz. Naši to uvoze i mali domaći ne mogu konkurirati, izuzev ovog gore što si naveo(baby beef), a to je klasno meso desetljećim cijenjeno na europskom tržištu i može se prodati čak i uz skuplje cijene.
Mali su stradali najčešće kada im otkupljivači nisu plaćali za robu, pa su tražili odgode i sve završilo na sudu, a tamo piši propalo. Ti si u tu stoku uložio novac, a netko ti je doslovno oteo dok je država na sve to prešutila. Takvih je bilo na desetke i desetke slučajeva.
Trebali smo sačuvati barem proizvodnju na malo jer je koliko toliko zdravija, a tko hoće jesti zdravo taj bi više i platio. Teta mi je imala koke, a susjed inače jedan od moćnijih ljudi kod nas u to vrijeme u bankrskom sektoru Hrvatske je između ostalog imao i farmu kokoši za proizvodnju jaja. On je od nje kupovao jaja, a nije uzimao od svojih 5000 dnevno što je imao. Tako da bojim se da ćemo izgubiti kvalitetu. Jučer sam pogledao ovaj video https://www.youtube.com/watch?v=UGenmkhEbQA , sad će FDA dobiti malo sredstva iz t prehrambene industrije preko tko zna kojih veza i onda će istaživanje proglasiti nepotpunim i da treba još to proučiti...
[uredio ARIZIN - 15. studenog 2021. u 13:41]