U Americi su ovim zakonom šta su ga izglasali neki dan povećali tu svotu sa $100,000 na $250,000, ako se ne varam (bilo je o tome puno priče, valjda je ostalo u finalnoj verziji). U svakom slučaju, meni skroz svejedno, ja sam više nego pokriven.
Na ovo drugo pitanje ne znam odgovor, ali nije ni bitan. Naime, poanta ovog svega uopće nije sa koliko će novaca država ući na financijsko tržište. Poanta je da će ući i biti spremna kupiti taj "toksični dug" koji drže sve banke. Naravno, jest bitno koliko će to novaca biti - ako cijenu odrede tako da banke dobiju jedan cent na uloženi dolar, onda će ih jako puno propasti, a ako dobiju 99 centi na uloženi dolar, neće ni jedna propast... Najbitnije je da će se napokon uspostaviti valuacija, vrednovanje tih financijskih instrumenata koje svi imaju, a nitko ne zna koliku vrijednost predstavljaju (pošto nema kupaca, tj. tržišta, da tu vrijednost uspostavi), pa su im financijska izviješća, kako bi to rekao lađa, "šarena laža". Ne radi toga što oni lažu i obmanjuju nekoga, nego što jednostavno - ne znaju. I znaju da nitko drugi ne zna, pa nitko nikom neće posuđivati novce. A sad će na tržištu biti kupac, znat će se cijena tog duga, i napokon će se točno znati tko koliko vrijedi, i s kim se isplati ulaziti u posao, a s kime ne.
Ova nesigurnost i nepovjerenje je ono što ovu krizu održava i produbljuje. Za sve skupa bi bilo bolje da se zna da im ti financijski instrumenti ne vrijede ništa, apsolutnu nulu, i da ih svi bace u smeće i krenu dalje, tko treba propadne, itd., nego ovako da svi nagađaju i nitko nikome ne može vjerovati. Uostalom, stara bankarska poslovica kaže da kad bankar mora druge uvjeravati da je vrijedan kredita, to samo po sebi znači da ga nije vrijedan...
I am going to space, and when I come back I have to pick up poodle crap.