ARIZIN je napisao/la:
north-vz je napisao/la:
Kako je to Angela Merkel odlučila hoće li netko primati izbjeglice ili ne i može malo objašnjenje kako se takve odluke donose u okviru EU?
Vidi cijeli citat
EU komisija je sastavila plan raspodjele tamo u travnju/svibnju 2015 godine te je većina zemalja trebala pristati, a isključene su bile od tih kvota Danska,Britanija i Irska zbog samoh ugovora s EU.
Na tim kvotama su se žestoko usprotivili članice Višegradske skupine međutim glasanje je prošlo te se trebalo raspodjeliti njih 40 tisuća iz Italije i Grčke te još 20 000 iz ostatka Svijeta kako su nazvali tj. sa područja također BI.
Nakon toga EU komisija radi novi raspored u listopadu 2015.godine za njih 160 000 Mađari se opet protive kao i ostale istočne zemlje, također bune se već Francuzi i ostale zemlje,a kriza je bila na vrhuncu.
Novi raspored je napravljen sa ugovorom sa Turskom u zamjeni jedan za jedan, gdje je njih 72 000 trebalo biti raspoređeno.
Naravno da je Merkelica vodila glavnu riječ zajedno sa Junckerom i EU komisijom, no od njih kada se sve zbroji 300 000 raspoređeno je možda 1500 ako i toliko.Plan je propao, a dobar dio je preko nas stigao do Njemačke i Švedske.
Britanci iako nisu obvezni su rekli primiti i dobili su dio iz kampova u Siriji, kvota im je 20 000 isto vrijedi za Irce i Dance koji su dobrovoljno pristali kao i Norveška koja nije u EU, mislim da i Švica međutim nisam siguran pa ti neću lagat.
Bio je onaj članak ako se sjećaš o onom bogatom selu u Švicarskoj gdje su stanovnici odlučili radije plaćat kaznu nego ikoga primit tako da vjerujem da su se i oni obvezali na određen broj.
Vidi cijeli citat
Lijepo si to objasnio iz toga proizlazi da iako Njemačka može voditi procese ne može ni iz bliza sama odlučivati.
ono što mene smeta u takvim raspravama je 'ispri Konzuma komentiranje, a da se pojma nema kako se odluke donose. Zato je glupo kada netko govori kako je prije bilo bolje, a sama EU je nakon Lisabonskog ugovora deset puta demokratičnija nego prije.
Komisija može predlagati zakone, direktive, odluke i sl., ali ih prihvaćaju Vijeće Europske unije i Europski parlament (koji btw. prije deset godina nije ni postojao) i to uglavnom sa većinom od najmanje 55% glasova država članica koje predstavljaju najmanje 65% stanovništva. Tako da priča kako se članice ništa ne pita, ne pije vodu.
Što se tiče Brexita ja još jednom ponavljam da smatram taj potez lošim, ali to ne znači da će svemir eksplodirati, živjelo se i prije.
Zašto ga smatram lošim. Kao prvo iz same perspektive VB koja će se jasno je iz ovoga jučer raspasti (nije da meni smeta, kažem iz perspektive VB), dalje ako stvarno smatraju da nisu uspjeli imati dovoljno utjecaja na tokove u EU i Europu općenito, volio bih znati kako će je imati izvan nje.
Ako ne žele potonuti gospodarski morat će sa EU potpisati sporazum o slobodnoj trgovini, što će im donijeti i ugovor o slobodi kretanja možda i puno liberalniji nego što su imali sada (ne zaboravimo da oni nisu dio Schengena), što im u vidu migranata, a pod tim opet ponavljam oni ne računaju na ove Sirijce i ostale nego se boje istočnih Europljana i Turaka, neće donijeti puno.
Londonski city neće ostati središte financijske moći svijeta jer EU kao jedno od tri najveće svetske gospodarske sile neće trebati posrednika u njemu. Funta neće još dugo ovako padati, ali samo da ostane na današnjoj razini popušili su puno iako će im pomoći oko izvoza, zaduživanje će im biti skuplje, uzvoz isto tako, da ne spominjemo banalne stvari poput Premier lige ili kolonije penzića po Europi, s time da su oni nacija sa najviše radnika u inozemstvu u EU.
Dakle neko završno mišljenje mi je da će se u velikom dijelu slučajeva morati prilagođavati odlukama EU, a na te odluke neće imati utjecaja.
Engleska neće propasti, ali zaista smatram da će u roku nekih 10-15 godina tražiti povratak u Uniju. Jer kakva god da je, još uvijek je najbogatiji dio svijeta i ako se svatko povuče u svoju mahalu sa granicama, carinama i zasebnim kvotama to više neće biti.