WASHINGTON
- Grad New York objavio je snimke odgovora policije i vatrogasaca na
pozive koji su stizali iz Svjetskog trgovačkog centra (WTC) nakon
terorističkih napada 11. rujna 2001.
Više od osam sati snimaka uključuje samo odgovore
policijskih i vatrogasnih operatora na pozive na broj 911, objavljenih
nakon što su list The New York Times i skupina rođaka žrtava napada
tužili newyorške vlasti kako bi došli do njih.
Snimke ne uključuju i upiti onih koji su pozivali jer je
prizivni sud presudio kako obitelji žrtava trebaju odlučiti hoće li ili
neće objaviti snimke 28 pojedinaca koji su toga dana nazvali 911 iz
pogođenih tornjeva WTC-a.
Identificirano je 28 ljudi koji su pozvali, a samo jedan od njih je preživio.
"Vidjeli
ste eksploziju u tornjevima blizancima", pitao je operator koji je
primio prvi poziv u 8,47 ujutro samo minutu nakon što je prvi oteti
zrakoplov pogodio jedan od tornjeva Svjetskog trgovačkog centra.
"Netko je upravo ispao kroz prozor", kaže vatrogasni operator na broju 911.
"Čuli smo da je zrakoplov udario u zgradu", rekao je
policijski operator. "Znam. Ali netko je tamo također ispao kroz
prozor", uzvraća vatrogasac. "Oh, moj Bože", kaže na to policajac.
Poziv jedne od žrtava iz Svjetskog trgovačkog centra,
Christophera Hanleya, ipak je objavljen nakon što su njegovi roditelji
snimku dali The New York Timesu.
Henley (35) je pozvao u 8,50 sati nakon što je pogođen prvi
toranj WTC-a. "Ja sam na 106. katu Svjetskog trgovačkog centra. Upravo
je došlo do eksplozije na otprilike 105. katu", rekao je on operatoru.
Nakon što je obavijestio operatera da je oko 100 ljudi
zarobljeno u tom prostoru i da je sve obavijeno dimom ovaj je uzvratio:
"Samo ostanite gdje ste. Dolazimo". "U redu", rekao je Hanley. "Molim
vas požurite".
Američka komisija koja je istraživala terorističke napade
na SAD 11. rujna 2001. zaključila je kako brojni policijski i
vatrogasni operatera na broju 911 nisu znali dovoljno o napadima da bi
mogli pružiti dobar savjet ljudima zarobljenim u gorućim tornjevima. (H)