Boze moj , Boze.....
HANOI
- Aktivisti i veterani Vijetnamskog rata okončali su globalnu
konferenciju o Narančastom agensu zahtjevom Vladi SAD-a i kemijskim
tvornicama da prihvate odgovornost za zdravstvene probleme povezane s
tim defolijantom korištenim tijekom rata.
- Zahtijevamo da američke kemijske kompanije plate
kompenzaciju jednaku svojoj odgovornosti. Zahtijevamo da se Vlada SAD-a
proglasi odgovornom za davanje doprinosa kojima bi se prevladale
posljedice uporabe otrovnih kemikalija - pročitano je iz izjave
prihvaćene na kraju konferencije.
Više od 100 aktivista i veterana Vijetnamskog rata iz barem
šest zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Južnu Koreju, Australiju,
Novi Zeland i Kanadu, sudjelovalo je na dvodnevnoj konferenciji u
Hanoju.
Vijetnam je objavio da su američki avioni nad tom Zemljom od
1961. do 1971. prolili oko 80 milijuna litara defolijanata, uglavnom
Narančastog agensa, kako bi uništili šumu koja je štitila komunističke
postrojbe.

Narančasti
agens sadrži dioksin, kemikaliju koju neki krive za zdravstvene tegobe
u rasponu od raka do spine bifide (rađanja djece s defektima leđne
moždine, mozga ili moždanih ovojnica) i dijabetesa. No, Vlada SAD-a
tvrdi da ne postoje izravni znanstveni dokazi koji povezuju dioksin i
te poremećaje.
Prošle je godine jedan od sudova američkih saveznih okruga
odbacio tužbu podnesenu u ime Vijetnamaca koji su tvrdili da su
američke kemijske tvornice počinile ratne zločine proizvodnjom
Narančastog agensa tijekom tog rata. U obrazloženju presude je navedeno
da tužitelji ne mogu dokazati da je taj defolijant uzrokovao njihova
oboljenja te da korištenje takvih kemikalija ne predstavlja ratni
zločin.
Tran Xuan Thu, šef vijetnamskog udruženja žrtava Narančastog
agensa, izjavio je da će im ova konferencija i podrška javnosti širom
svijeta pomoći kad podnesu žalbu.
- Zbog budućnosti ljudske vrste, moramo spriječiti da se
Narančasti agens opet iskoristi u bilo kojoj državi svijeta - rekao je
Tran.
Velika delegacija ratnih veterana iz nekoliko
zemalja srijedu je provela u "Selu prijateljstva" nedaleko Hanoja, u
kojemu su zbrinuta djeca za koju se pretpostavlja da trpe posljedice
Narančastog agensa. Oko 30 veterana provelo je jutro u toj ustanovi,
igrajući se s djecom od kojih su mnoga fizički ili mentalno
hendikepirana. Neki od njih su izjavili da je Narančasti agens
primijenjen u Vijetnamskom ratu bio otrovniji nego je to bilo
uobičajeno jer je proizvođen na brzinu, pa je i sadržavao veće
koncentracije dioksina. (AP;R)