Organizacija „Trkulja i prijatelji“ iz Novog Sada pokrenuće protiv Hrvatske šest ustavnih i tužbu za naknadu štete, a ako ova država izgubi samo dve, to bi za nju bilo pogubno. Kako je juče na konferenciji za novinare kazao prvi čovek ove organizacije Đuro Trkulja, Hrvatska bi, u slučaju da, recimo, izgubi spor oko stanarskih prava i naknade štete, mogla da uđe u dužničku krizu, goru od argentinske, a nije isključen i potpuni bankrot ove države.
Tužbe će biti podnete pred opštinskim sudovima u Hrvatskoj u neredne dve nedelje, a prvi postupak biće pokrenut pred sudom u Zagrebu. Prva tužba će, kako je rekao Trkulja, biti podneta protiv hrvatske državne agencije za promet nekretninama APN. Potom će organizacija „Trkulja i prijatelji“ Hrvatsku tužiti za oteta stanarska prava, obnovu, naknadu štete, neisplaćene penzije, konvalidaciju radnog staža, staru deviznu i druge štednje.
- Ukoliko se redosled tužbi složi tako da, posle slučaja APN, na red dođu stanarska prava i naknada štete, koje za sobom povlače sve zatezne kamate, dovoljno je da Hrvatska prvo uđe u dužničku krizu naspram koje će ona u kojoj je bila Argentina izgledati kao školski benigni primer. Ukoliko se nastavi sa autističnim pristupom prema našoj organizaciji, što podrazumeva da ćemo mi nastaviti sa tužbama, Republika Hrvatska će doživeti ekonomski krah. Ukoliko ne dođe do hitnih pregovora, a Hrvatska ne može da pregovara sa vlastima u Beogradu jer one nisu naš klijent već isključivo s nama, njen dug će biti ogroman - kazao je Trkulja, uz ocenu da je, da bi se izbegle katastrofalne posledice, dovoljno da se ova država obrati na adresu „Trkulja i prijatelji“ i razgovara, te da prati i poštuje svoj ustav i zakone.
Trkulja je izrazio očekivanje da ni jedna od sedam tužbi neće doživeti poraz, a nije precizirao koliki je ukupni dug Hrvatske građanima srpske nacionalnosti. Uglavnom, samo u aferi APN Hrvatska je oštetila Srbe otevši im imovinu vrednu 6 milijardi evra. Kada je reč o naknadi štete, tražiće se obeštećenje za 27.000 srušenih objekata, kazao je Trkulja, dodavši kao veliki problem obnovu i flagrantno kršenje jednog od osnovnih stubova svih ustava, pa i evropskog, o pravima i slobodama građana i ljudskim pravima, jer su oni kojima su kuće obnavljane uslovljeni da tu moraju živeti tri godine a narenih deset ih ne mogu prodati. Po Trkuljinoj oceni, ni tužbe zbog naknade štete, penzija i konvalidacije ne mogu „preživeti“.
- Sutra ponovo odlazim u Zagreb i pokušaću da razgovaram sa državnim tužiocem, predstavnicima srpske nacionalne manjine u Saboru i premijerom Hrvatske Ivom Sanaderom. Cilj mog odlaska je podnošenje prve u seriji tužbi protiv Republike Hrvatske i nada da će uvidom u tužbeni materijal izvršna, zakonodavna i sudska vlast Republike Hrvatske naći dovoljno pravne i ekonomske mudrosti da postupi po načelima ustava ove zemlje, njenih zakona i međunarodnih konvencija, čiji je Hrvatska potpisnik - kazao je Trkulja.
On je osudio dogovor hrvatskog premijera Ive Sanadera i potpredsednika SDSS-a Milorada Pupovca oko rešavanja problema stanarskih prava. Pupovac je, kazao je Trkulja, u dogovoru sa Sanaderom, odlučio da „radi na vraćanju stanarskih prava nad stanovima u izgradnji i da u neko neodređeno vreme potegne pitanja njihovog otkupa“. To je, ocenio je Trkulja, parcijalno rešenje i marketinški pokušaj predstavljanja Evropskoj uniji da Hrvatska radi na pitanjima od elementarnog značaja za oblast ljudskih prava. Suština onog što je Pupovac rekao je da će stanarska prava kao institucija biti vraćena u zoni takozvane posebne državne skrbi, za stanove u izgradnji, odnosno da će neko ko je imao stan u Zagrebu dobiti samo parcijalno stanarsko pravo i to u nekom malom mestu na obodu Hrvatske. Stanarsko pravo mora da bude vraćeno po međunarodnim normama u stanje koje je zatečeno 31. decembra 1990. godine i nikakva druga formulacija ne dolazi u obzir, naglasio je Trkulja.