majan debić je napisao/la:
galeb75 je napisao/la:
za vrijeme prvog predsjednika, stvorena je država, koja je priznata i obranjena u ratu..
razina demokracije bila je prividna..npr..izlazio je Feral (ali posebno oporezovan)..ali s obzirom na doba i vrijeme, i svijest ljudi u doba rata..bio je zanemarivo čitan..pa stoga nije predstavljao opasnost po vlast
ali je zato HTV bila potpuno pod kontrolom vlasti..kao u komunističkoj RTZ..samo sada s drugim predznakom..
kad se trebala vidjeti demokracija na djelu..ona je gušena..primjerice odbijanjem priznavanja izbora za gradonačelnika zagreba, borbom za promjenu imena kluba u dinamo..ili samo slučjno izbjegnutom tragedijom na prosvjedu za radio 101..
Vidi cijeli citat
ta Zagrebačka kriza tj.odbijanje priznavanja gradonačelnika nije gušenje demokracije.Stranke opozicije su tada stvorile
nekakvu neprirodnu koaliciju (od ustaških stranaka do komunističkih,od liberala do konzervativaca itd...) te su kao
takve htjele svog gradonačelnika.Predsjednik Tuđman je uvidio da s moralne strane tu nešto ne štima i nije priznao
takvog gradonačelnika od takvih beskičmenih stranaka kojima je bila bitna samo fotelja i koji su u tom trenutku bili
spremni koalirati i sa crnim vragom,samo zbog fotelje...možda to na papiru i nije demokratski,ali je sigurno moralan
potez predsjednika Tuđmana...kamo sreće da i danas imamo nekoga (ko ima ovlasti) ko će zabraniti neprirodne
koalicije i izigravanje demokracije ko onda kad je Sanader koalirao sa četnicima i slične gadosti koje su nažalost
u današnjoj poliici postale normalne i nitko na to više i ne gleda.Pa evo hsls i hss cijelo vrijeme opipavaju situaciju
i proučavaju ankete i onda će donijeti odluku s kim će koalirati,hdz-om ili sdp-om,ovisno ko će u tom trenutku biti
jači...ako je to demokracija,onda trebamo mijenjati oblik vladavine
da je ovo jedina neprirodna kolacija u povijesti moderne hrvatske države ne bi riječ rekao..
uostalom, po tvom nikad ne bi bile moguće tzv. velike koalcije jer se stranački ne podudaraju..
ovoj koaliciji je bio cilj srušiti HDZ..bilo je za predpostaviti da ce se koalicija urušiti..ali to je moralo doći demokratskim procesom, a ne zabranom državnog poglavara..