A što ste se digli na zadnje noge radi ovog članka na indexu o Mianmaru?!? Pa čovjek je samo rekao istinu. Meni je isto teško da mi bude žao "100,000 ljudi u Burmi", ali kad vidim onu sliku curice od 6-7 godina kako drži malog brata usred ruševina neke kolibe, srce mi se cijepa. Brojke kao "sto tisuća ljudi" procesuira razum, a ne emocije. Ko što i pisac kaže u članku, mozak mu govori da bi trebao osjećati neku žalost, ali... hebiga.
A nismo to samo on ili ja. Zašto je Spielberg u svoju crno-bijelu Schindlerovu listu ubacio crveni kaputić? Zato što, možda suprotno onome što bi sami željeli, nije isto kad čuješ "nacisti ubili 6 milijuna Židova", ili kad shvatiš da su ubili baš tu curicu prekrasnog pogleda u crvenom kaputiću... Drugačije su emocije kad se kaže "u Vukovaru pobijeno 6000 ljudi", i kad vidiš sliku male Mirele, uplakane, u svom plavom kaputiću. Zašto patnje Židova u WW2 najbolnije suosjećamo čitajući Dnevnik Anne Frank, zašto su nam stradanja stanovnika Hiroshime i Nagasakyja najjasnija kroz oči Sadako koja hoće živjeti, zašto drugačije proživljavamo potonuće Titanika gledajući Leonarda kako se topi i Kate kako pruža ruke za njim, nego gledajući slike tonućeg broda na kojem, mozak ti shvaća, ima par tisuća ljudi... Kako netko može jedan dan tvrditi da "Srbi imaju okrvavene ruke kao nacija kompletno", a onda kad ih par osobno upozna s dvojicom tu istu noć podijeliti krevet?!?
Ljudska tragedija, da bi pogodila čovjeka u osjećaje, mora imati ljudsko lice. Statistike, brojevi i panoramske slike uništenih gradova i sela apeliraju na razum, ne na emocije. Prema tome, čovjek je istinu rekao, i iznio vrlo dobro zapažanje o ljudskoj prirodi (što i jest tema članka, a ne stradanje u Burmi).
[uredio Kauboj - 08. svibnja 2008. u 23:00]
I am going to space, and when I come back I have to pick up poodle crap.