Plakao sam i plakao jer sam htio biti
pčelica Maja, a ne Pavo
Izložba se poigrava pitanjem rađa li se netko kao queer osoba ili to
postaje, ali joj nije cilj na njega i odgovoriti, već pokazati da smo
svi isti
U kinu Europa danas u 20 sati otvara se izložba, za neke kontroverzna
naslova -“Queer djeca”. Nastala je u suradnji Queer Zagreba i norveške
umjetnice Lilly-Ann Chepstow i uključena je u program ovogodišnjega
Zagreb Pridea. Na njoj će biti prikazane slike 50-ak ljudi iz Hrvatske
koji su danas queer, odnosno gay,
lezbijke, biseksualci ili transrodne osobe.
Fotografska instalacija “Queer djeca” na vrlo topao način približava
temu queer identiteta i široj publici. Serija fotografija u zabavnim
situacijama prikazuje homoseksualce dok su bili mali, slatki klinci.
Tako je, primjerice, Franko uslikan prije nego što je otišao na maškare,
gdje je bio - pčelica Maja.
Preimenovali izložbu
- Za maškare sam htio biti pčelica Maja, ali mi roditelji to nisu
dopustili jer su rekli da je pčelica Maja žensko, tako da sam mogao biti
samo njezin najbolji prijatelj Pavo. Plakao sam i plakao sve dok mi
roditelji nisu dali da budem pčelica Maja! - ispričao je Franko koji je
poslao svoju sliku.
- U originalnom naslovu izložba se zove “Gay kids”, što je u
hrvatskoj LGBTIQ zajednici izazvalo zbunjenost. Naime, kontaktiralo me
nekoliko ljudi koji su željeli poslati fotografiju, ali oni su
biseksualci. Termin queer u našem kontekstu može obuhvatiti mnogo veći
dio zajednice, dok se termin gay povezuje uglavnom s dečkima.
Preimenovali smo izložbu kako bi svi oni koji ne osjećaju da pripadaju
standardnom, odnosno heteronormativnom ponašanju, mogli dati svoj
doprinos projektu - rekao je Darko Vaupotić, jedan od organizatora
izložbe i fotograf Queer Zagreba. I on sam poslao je fotografiju iz
dječačke dobi. Na njoj je preslatki dječačić kako marljivo jede
sladoled, kojim mu je umrljano cijelo lice.
- Prije deset godina, kad sam bio u srednjoj školi, bilo mi je
strašno teško pričati o tome da sam biseksualac. Šutio sam i držao to u
sebi. Uz to, nije bilo toliko interneta, foruma i događanja gdje si
mogao vidjeti da nisi baš usamljen u svojoj orijentaciji. A onda sam
nakon srednje škole odjednom prestao lagati. Kad bi me pitali, rekao bih
da idem van u gay klubove. Pao mi je velik teret s leđa - rekao je
Darko koji smatra kako se u Zagrebu ipak dogodio velik pomak u odnosu na
prije.
Bez topline i osjećaja
- Queer Zagreb izdao je knjigu ‘Usmena povijest homoseksualnosti’
koja prati osobne priče o tome kako je bilo biti gay na ovim prostorima u
1970-im i 1980-im godinama. Radio sam fotografije za knjigu i obišao
tridesetak lokacija koje su se koristile za takve susrete. Radilo se
uglavnom o mračnim, opskurnim, pomalo zastrašujućim mjestima, poput
zabačenih parkirališta, Jaruna ili Bundeka, gdje bi muškarci dolazili na
tzv. cruising seks. Ta mjesta nisu odavala nimalo topline i osjećaja.
Danas ljudi ipak imaju prilike upoznati društvo na nekim pristupačnijim
mjestima i dogovoriti se za kavu ili piće - kaže Darko. On je počeo
izlaziti sa 22 godine i kad je vidio istospolne parove, i sam je bio u
šoku. Napokon se, kaže, prestao osjećati kao Pale sam na svijetu.
Izložba se poigrava vječnim pitanjem rađa li se netko kao queer osoba
ili to postaje, no nije joj cilj na to pitanje i odgovoriti, već samo
pokazati da smo svi ljudi i svi isti, bez obzira na seksualnu
orijentaciju.
Zanimljiv je i opseg razlikovanja rodnih uloga koje fotografije
prikazuju.
Tako su se, primjerice, na norveškoj izložbi, premijerno izloženoj u
Oslu u svibnju 2009., mogle pronaći fotografije dječaka koji se igraju
lutkicama te one u kojima se igraju rata. Isto tako, obiteljski portreti
djevojčica koji ih prikazuju u nekim konvencionalnim ženskim dječjim
ulogama, ali nakon toga slijede i fotografije gdje su djevojčice u
potpunosti integrirane u dječačke rodne uloge.
Veliki ‘coming out’
Gordana (28) djevojka je koja je lezbijka i također je poslala svoju
fotografiju.
- Kad sam skužila da sam lezbijka, išla sam pogledati svoje stare
fotografije i vidjela da se već i tada tako nešto moglo pretpostaviti.
Definitivno sam shvatila što sam sa svoje 24 godine. Prije toga sam
cijeli život mislila da sam biseksualka - rekla je Gordana. Kada je
imala 17, u društvo je dovela curu. Premda njeni prijatelji tada nisu
reagirali, mnogo godina kasnije priznali su joj da su bili u šoku.
- Imala sam veliki ‘coming out’ i svima rekla da su mi cure bitnije.
Nije se dogodilo ništa pretjerano dramatično. Još od djetinjstva sam se
više voljela družiti s dečkima. Imala sam susjeda s kojim sam se uvijek
igrala s autićima ili Indijanaca - ispričala je Gordana.
Njenu priču dijeli i 33-godišnja Dalia koja kaže kako se identificira
kao transrodna osoba.
- Moja je identifikacija, dakle, više na strani roda nego seksualne
orijetancije, iako na pitanje koje sam seksualne orijentacije odgovaram
da volim žene. Već u najranijoj dobi, a moje sjećanje seže unazad
otprilike do četvrte godine života, izražavam veći interes za stvari
koje su bile karakterističnije za dječake nego za djevojčice. Najviše se
to očitovalo u dječjim igrama, ali i u izbjegavanju oblačenja odjeće
namijenjene djevojčicama, primjerice, haljinica. Moji roditelji nisu
izražavali zabrinutost zbog toga, dapače, nikada mi nisu branili da se
igram s dječacima “muških” igara ili da se oblačim u Indijanca ili
kauboja - kaže Dalia.
Marusicu opet ti u kupe, a ja u spade ehhhhhhh....poanta
price nije bila vezana uz broj postova, vec uz cinjenicu da si ti
dezuran na forumu i u podne i u ponoc...
Vidi cijeli citat
Marušić je dužurani stalno, jer je on prikriveni moderator, na tajnom zadatku... upssss to je tajna, ali nema veze...
Marušić je dužurani stalno, jer je on prikriveni moderator, na tajnom zadatku... upssss to je tajna, ali nema veze...
Vidi cijeli citat
Marušić je sotona koja uhodi forumaše i čeka da napišu svoje privatne podatke tak da može ljude ucjenjivat da mu plate ledo škarpine na Stradunu u sezoni pfffffffffff grezun