U Istri se razmišlja na "antifašistički", odnosno "liberalan" način zato što ima ogroman broj nehrvatskog stanovništva doseljenog iz istočnih krajeva tadašnje Jugoslavije u ispražnjene talijanske kuće, većinom zaslužnih komunista, koji su se onda kroz nekoliko generacija pomiješali sa domicilnim hrvatskim stanovništvom.
Mislim, nije realno da neki komunjara doseljen u Istru iz Zavidovića ili Čačka bude išta drugo doli antifašiste, i veliki ljubitelj lika i djela "druga" Tita kad ga je ovaj pretvorio iz čobana u gradskog čovjeka, doveo ga sa neke čuke, brda na obalu gdje sad lijepo žive i on, i njegova obitelj.
Zato tamo imamo 3,5% Srba, 3% Bošnjaka, 12% "zbunjenih" Istrijana, koji su zapravo miješano srpsko-bošnjačko-hrvatsko stanovništvo, i tko zna koliko "liberalnih" Hrvata od onih 68% koji spadaju pod isti opis, samo što se izjašnjavaju Hrvatima.
Uglavnom, što imaš više primjesa u obiteljskom stablu, to si obično "liberalniji", "naprednijih", "modernih" pogleda i smatraš se "građaninom svijeta", iz jednostavnog razloga jer se sa domicilnim narodom baš i nemožeš do kraja povezati na tom domoljubnom nivou.
Što, da napomenem, nije ništa loše, neobično ni čudno, ovo pišem čisto radi razumijevanja tih krajeva kroz njihovu etnogenezu.
[uredio Papa Bear - 05. rujna 2020. u 09:10]