Koga bi trebalo, a koga ne liječiti?
Jedna od teza koju često znamo čuti za vrijeme ovo pandemije, je ona po kojoj bi ljudima koji su skeptični oko mainstream prezentacije cijele ove situacije trebalo uskratiti besplatno liječenje ako obole. Ovako na prvu, takva teza izgleda logično, no kad se malo bolje analizira, shvati se kako je ona potpuno promašena. Uzmimo za primjer Marka i Peru.
Marko cijeli život radi i uredno uplaćuje zdravstveno osiguranje, živi zdravo, brine se za sebe i tijekom cijelog svog života praktički nije koristio usluge zdravstvenog sustava. Kad je u pitanju koronavirus, Marko ne vjeruje baš svemu što čuje od mainstream medija, ali se pridržava propisanih mjera.
Pero gotovo cijeli život ništa nije radio i uglavnom živi od raznih socijalnih primanja. Pero živi neurednim životom i ne brine se za zdravlje, tako da je često u bolnicama na raznoraznim pretragama koje ne mora plaćati. Kad je u pitanju koronavirus, Pero vjeruje u apsolutno sve što čuje od mainstream medija i ljut je je na sve one koji misle drugačije. Pero bi zabranio liječenje svima koji se usude o koroni reći nešto što nije u skladu s mainstreamom.
Na ova dva primjera vidimo svu apsurdnost teze s početka komentara. Pravo na liječenje u Republici Hrvatskoj stječe se na osnovu nekih drugih kriterija, a ne na osnovu toga što tko misli o pojedinoj bolesti. Zašto bi Marku koji cijeli život uplaćuje u zdravstveni sustav, a od njega ništa ne uzima, bilo uskraćeno liječenje, dok bi Peri ono trebalo biti omogućeno, iako on cijeli život živi neuredno i neodgovorno i "siše“ proračun? Pitanje odgovornosti je puno šire i kompleksnije, nego što nam se za vrijeme ove krize nastoji prikazati.
Osobno, ne bih imao ništa protiv da se zdravstvene usluge pružaju u skladu s odgovornošću građana, no onda bi takav princip trebao vrijediti uvijek, a ne samo kad je korona u pitanju. Hoćemo li onda liječiti plućnog bolesnika koji puši i tako svjesno uništava pluća, hoćemo li liječiti dijabetičara koji se nezdravo hrani i ne čini ništa kako bi doveo svoju bolest pod kontrolu, hoćemo li u hitnoj primiti čovjeka koji se slomio vozeći 200 na sat, ili ćemo ga odbiti uz obrazloženje da je sam kriv za svoju nesreću? Bojim se kako neki ljudi ne shvaćaju kakve bi lančane posljedice moglo izazvati uskraćivanje liječenja ljudima koji su skeptični oko mainstream prezentacije situacije oko koronavirusa…
[uredio Ante - 18. prosinca 2020. u 08:08]