AlaŠu je napisao/la:
Kompleksi
Srpski tenisač šokirao izjavama: Mi ne priznajemo Kosovo, to je izmišljena država! Mi ne priznajemo državu Kosovo, to je sigurno. Mislim da je to izmišljena država. Teritorij Kosova je oduvijek dio Srbije i zato razumijem naputak koji smo dobili.
Ta vijest nije dobro odjeknula u Srbiji u kojoj negiraju postojanje Kosova pa su srbijanski mediji puni gnjeva. No, i sportaši iz Srbije, umjesto da se bave sportom, šalju političke poruke, a jedan od njih je tenisač Viktor Troicki. On je govorio na temu Kosova. Mi ne priznajemo državu Kosovo, to je sigurno. Troicki je još dodao da ne bi puno pričao na tu temu pa zaključio: Da biste sve shvatili, morali biste proučiti povijest. Ako želite dobiti pravi odgovor na pitanje, tada biste morali razumjeti sve što se događalo proteklih tisuću godina.Vidi cijeli citat
Malo je ovo "nategnut" tekst, naime autor novinar VL izražava zgražanje nad reakcijam iz Srbije i njihove strane. Mislim nije mi jasno kako netko tko potječe s ovih prostora se može isčuđivati na ove ovakve reakcije iz Srbije po ovom pitanju. Što je tu čudno i novo da bi bilo zaprepaščujuće? Znamo stav Srba i Srbije po tom pitanju i u najmanju ruku je neukusno tako inntonirati tekst kao da je netko pao s Marsa, pa se zgraža na ovako nečim. Osobno smatram da bi za Troicikog bilo pametnije da nije izlazio izvan okvira sportskih tema, ali kad je već to počinio, novinar VL je trebao samo prenijeti sadržaj izjave, a pogotovo nije opravdana opaska ono "umjesto da se bavi sportom". Slažem se s iznesenim stavom novinara ali ovo ovako je omalovažio Troickog. Mislim da novinaru ovakav komentar nije bio potreban.
A stav iznesen od Troickog, povijest da, ali tisuću godina je više nego previše. Najdalje što se može ići na ovu temu je 1878. i Berlinski kongres. Glupo i djetinjasto ići na tisuću godina, to onda stvarno priblizava i tezu da su Turci bili do Beča i slično...Kao što danas na Cipru Turci filozofiraju da njima pripadaju poneka područja je su bila pod kontrolom Pajla-paše u 16.st. na što su europski dipplomati koji su zaduženi za to pitanje samo odmahnuli na tu logiku "da ako se tako gleda da onda Turskoj pripadaju dijelovi do Beča".
Londonski mir 1913. je ono što prži Albance, jer bez obzira što tada Albanija dobiva samostalnost dogodilo se da je oko 40% Albanaca izvan nove države ili oko 50% po njima etničkog albanskog teritorija ostalo po drugim državama. Albanci 113 godina u tome vide neoprostivu nepravdu nametnutu od tadašnjih velikih sila. I to je ta klica tog njihovog iredntisktičkog pokreta, integralističke filozofije gdje se preferira koncept zemlje za koju misle da bi činila nacionalnu domovinu većini albanaca, temeljen na današnjom ili povijesnom prisustvu Albanaca na tom području.
Oni su još u 19. stoljeću kroz razne organizacije i ustanke još u vrijeme Osmanskog carstva tražili objedinjenje četiri vilajeta i to: Kosovskog, Skadarskog, Bitoljskog i Janjinskog na čijim teritorijima su živijeli Albanci u jedan vilajet pod nazivom Albanski vilajet bez obzira što Albanci nisu činili većinu stanovnika na teritoriju ta četiri vilajeta. S te strane oni su te itegralističke težnje iskazivali i Turcima, ne samo Srbiji i Srbima. I sad ono što ipak više poznamo, to je period Brozove jugoslavije, ideje su iste, samo je pitanje njihovog oblikovanja prema van. Nakon Brozove smrti i destabilizacijom federacije Republika južnoslavenskih naroda, oni onda tu kao neslavenski narod iskorištavaju (zloupotrebljavaju) razvajanje Republika južnih Slavena na samostalne države. Koriste zategnutu situaciju među Republikama južnih slavena i predstavljaju se kako se predstavljaju. E sad, ovo su činjenice, a samo je pitanje kako tko gleda na to, da li ih podžava i odobrava ili ne. Možda nekome s drugog kraja svijeta i mogu prodati priču da su i oni (kosovari) jedan od južnoslavenskih naroda i "objasniti" da su i oni južnoslavenska republika koja se osamosltaljuje, ali mi ovdje na ovim prostorima jako dobro znamo koji su južnoslavenski narodi a koji ne. Tako da s te strane izjednačavati njih s Republikama južnih Slavena proizašlih iz raspada države južnih slavena je bedastoća. Racionalizacije su moguće oko svega, tako i oko ovog, mogu se stvari prikazivati i tak, može se to i opodržavati tko želi, ali srž je da se time podržava jedan iredentističko-integralistički pokret. I ne moramo ići daleko, svakodnevno iskaču crteži "granica velike mađarske" koja si uzima skoro cijelu panonsku Hrvatsku i Vojvodinu. Hoćemo li i tu podržati ponovo one koji mogu oštetiti Srbijiu samo iz nekog kaprica!? Istog onog koji identičnom metodom izražava aspiracije i prema dijelovima teritorija RH? Hoće li alfa i omga orijetacije za ili protiv biti isključivo ono da se Srbiji oteža bez obzira i na to što to isto dotiče i Hrvatsku? Pa dajte molim vas.......
[uredio javasluk - 08. kolovoza 2016. u 23:56]