Orijentacijsko trčanje

1
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.02.2003.
Poruka: 4
20. veljače 2003. u 12:27
Orijentacijsko trčanje pravi je obiteljski sport. Osim uživanja cjele obitelji pruža i višestruko zadovoljstvo uživanja u prirodi i iskušavanju avanture. Karta i kompas osnovni su rekviziti u pokušaju pronalaženja najkraćeg puta do zadanih kontrolnih točaka.
Zainteresirali ste se? Pridružite nam se! Početkom ožujka kreće orijentacijska škola na kojoj možete saznati sve tajne orijentiranja u šumi i u gradu. Tečaj počinje 4.3. u 19.30 sati u prostorijama OK "Vihor" u Basaričekovoj 8 na Gornjem gradu u Zagrebu. Više o svemu možete pročitati i na webu http://www.vihor.hr

Pozdrav svima do susreta na školi.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 16.10.2002.
Poruka: 1.404
20. veljače 2003. u 12:28
Orjentacijsko trcanje !?

Orjentacijskim trcanjem sam se bavio 10-ak godina. Imam cak avionski snimak Maksimira gdje sam i trenirao jedno vrijeme. Trcao sam i u ceskoj gdje je bilo svjetsko prvenstvo 1990.
Tada je bio svjetski prvak jedan ceski vojni oficir (kapetan po cinu), ne sjecam se imena.

Najatraktivniji nacin orjentacijskog trcanja za mene je bio "vojnicki viseboj". a to izgleda ovako:
1) na pocetku trcanja se procita "vojna depesa" od nekih 5-6 recenica. -moras je zapamtiti,
2) zatim trcanje 15 km sa puskom M-48 (puska nazulja ledja),
3) ulazak u sumu i pronalazenje sakrivenih figura (pas/vojnik), zatim,
4) odredjivanje distance, pa onda se ide na
5) orjentacijsko trcanje, i tek na kraju
6) gadjanje 5 patrona u metu i
7) na ulasku u cilj moras napisati onaj tekst koji si zapamtio na pocetku utrke.

Utrka traje izmedju 2 i 3 sata. Fantasticno i neopisivo lijepo.

Inace ima vise klasa u orjentacijskom trcanju: najslabija klasa je ova familijarna (djeca se uce orjentirati u sumi), poslije toga idu ove naprednije klase. Kod nas taj sport nije razvijen, jer nije bilo avionskih snimaka, podrucja gdje ce se trcati (zabranjeno). Ovaj moj maksimirski snimak sam dobio od unproforaca 1991...........- Kako je danas sa snimcima ? Jeli dozvoljeno snimati teren iz aviona?



Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.02.2003.
Poruka: 4
24. veljače 2003. u 09:15
Orijentacijsko trčanje u Hrvatskoj je prisutno od 1980. Trenutačno u Hrvatskoj djeluju 12 klubova u Zagrebu, Varaždinu, Bjelovaru, Delnicama, Rijeci, Jastrebarskom i Samoboru. Što se tiče aero snimaka one za ovaj sport nisu pretjerano bitne. Karte koje se koriste u orijentaciji su mjerila 1:10 000 ili 1:15000 i spadaju u najpreciznije karte područja koji se koristi. Takve karte se izrađuju reambulacijom terena odnosno direktnim crtanjem na terenu za što postoje specijalizirani crtači.
Natjecatelji u ovom sportu nemaju potrebe za takvim znanjima jer su oni samo krajnji korisnici produkta (karte u ovom slučaju). Natjecanje je kao što sam rekao otvoreno za sve uzraste. Natjecatelji se natječu podijeljeni prema dobi, spolu i znanju. Najmlađa kategorija je za djecu do 12 godina, najjača kategorija je 21 elita u kojoj najčešće nastupaju samo vrhunski pripremljeni sportaši, a za veterane postoji cijeli niz kategorija( stariji od 35, stariji od 45, stariji od 55...)
U Maksimiru još uvijek postoji karta za orijentacijsko trčanje i redovito ju koristimo za treninge i za uvođenje zainteresiranih u ljepote ovog sporta pa eto ako imate dovoljno vremena dođite u utorak 4.3. u Basaričekovu 8 na Gornji grad (19.30 sati) ili nas potražite nedjeljom u Maksimiru iza restorana (obično oko 11 sati)
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 16.10.2002.
Poruka: 1.404
26. veljače 2003. u 10:25
hvala na informacijama. Kad dodjem u zgb nastojat cu vam se javiti. nadam se da ce se taj lijepi sport prosiriti u hrvatskoj, pa da i mi iz dbk-a osjetimo car tog sporta. Mozda bi vi iz zapadne hrvatske mogli organizirati par prvenstava (recimo na Mljetu ili na Korculi) radi promocije tog sporta. Ovamo nema tih karata o kojima smo govorili. I orjentacijsko trcanje bi sigurno bila jedna dodatna turisticka atrakcija (ponuda ) u nasem turizmu. Orjentacijsko trcanje bi takodjer doprinjelo ocuvanju nasih suma od pozara, jer se trcanjem kroz sumu naprave stazice i time se sprijeci rast sikare (koja je cesto uzrok nastanka pozara). i na taj nacin se i naprave puteljci za eventualno gasenje pozara.

Sa ovim argumentima trebalo bi ici Lucinu i Ruskovicki, te traziti sredstva za promociju ovog sporta duz dalmatinske obale.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.02.2003.
Poruka: 4
27. veljače 2003. u 11:49
Ideja nije loša ali moram napomenuti da nakon održavanja natjecanja ne ostaju nikakve stazice po šumama. Naime već nakon nekoliko dana priroda u potpunosti prekrije sve tragove što je naročiti važna informacija prema ekolozima koji bi inače mogli uložiti prigovore. Što se tiče karata i orijentacije na jugu stvarno nažalost nemamo niti jedan klub niti osobu koja bi tamo pokrenula cijelu stvar. Doduše u našim redovima imamo ljude iz Šibenika i Dalmacije ali sa prebivalištem u Zagrebu. Što se turizma tiče priznajem da je stvar već prokušana u Španjolskoj i Portugalu i funkcionira. Možda kada se počne više razmišljati o vanpansionskoj ponudi i mi dobijemo dio kolača za upotpunjavanje ponude. Do tada ostaje nam samo nada u volonterski rad i crtanje karata u predjelima gdje možemo naći eventualne sponzore.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 16.10.2002.
Poruka: 1.404
27. veljače 2003. u 13:32
"..Naime već nakon nekoliko dana priroda u potpunosti prekrije sve tragove što je naročito važna informacija prema ekolozima koji bi inače mogli uložiti prigovore....."

Imate pravo to u vezi tzv "ekologa". Tako je npr Brigite Bordo u Parizu demonstrirala da je protiv ubijanja lisica u engleskoj, a bila je odjevena u krzneni kaput .

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.02.2003.
Poruka: 4
28. veljače 2003. u 09:30
U svakom slučaju nadam se da ćemo uskoro i na Mljet. Stranci bi vjerojatno bili oduševljeni. Za sada nam eto ostaju poneke atletske trke u tom prekrasnom okruženju, a orijentacija će nadam se u skorije vrijeme dovoljno napredovati kao sport da nas bude po cijeloj Hrvatskoj.
1