GENIJ IZ ZAGREBA
NA DANAŠNJI DAN PATENTIRAN IZUM KOJI JE OSVOJIO SVIJET
Sto godina PENKALE
IZUMIO DETERDŽENT U dvadeset dvije godine života u Hrvatskoj Penkala je patentirao 80-ak izuma, među kojima i prvo na svijetu nalivpero s krutom tintom (1906.), koje se smatra "majkom" današnjih kemijskih olovaka, prvi deterdžent u Europi, prvi hrvatski avion...
piše Anđelka MUSTAPIĆ
Na današnji dan, prije sto godina, u Kraljevskome mađarskom patentnom uredu u Budimpešti, registrirana je mehanička olovka izumitelja Slavoljuba Penkale, koja je vrlo brzo preplavila gotovo cijeli svijet.
Takozvana olovka koju ne treba šiljiti, koja je uvijek jednako duga i vrlo prikladna za svaku ruku i profesiju, jedno je od najrevolucionarnijih dostignuća ljudskoga genijalnog uma na početku prošlog stoljeća.
Jednostavan mehanizam
- Ova famozna mehanička olovka promijenila je svijet. Donijela je posve novi pristup pisaćem priboru, a, kao i svako drugo veliko otkriće, ona ima jednostavan mehanizam - rekao nam je sin slavnog izumitelja ing. Krunoslav Penkala, pokazujući čudesno djelo svojeg oca: stogodišnjakinju - crnu mehaničku olovku, jedinstvenog, štoviše, neponovljivog dizajna i od ebonita, koji je Penkala također izumio.
U raskošnoj vili Monti u Opatiji, gdje Krunoslav živi sa suprugom Nancy, kćerkom kapetana duge plovidbe Montija, ing. Penkala čuva bogatu dokumentaciju o izumima i patentima svojeg oca Slavoljuba.
Jedan od najznačajnijih svjetskih izumitelja, inače Poljak, rođen je 1871. u današnjem slovačkome mjestu Liptovky Sv. Mikulaš, a u Zagreb je, sa suprugom Emilijom, inače pijanisticom, došao 1900. godine kako bi, po kraljevskom dekretu, pokrenuo razvitak tadašnje provincije na periferiji Monarhije.
Ljubav za Zagreb
Godine 1904. Ministarstvo financija u Budimpešti imenovalo ga je kraljevskim kontrolorom mjera, što je bila službena pozicija u rangu ministra.
Već na prvi pogled, vizionaru svestrano zainteresiranom za život, Poljaku Penkali, Zagreb je prirastao za srce toliko da je svoju službenu prisegu potpisao hrvatskim imenom Slavoljub, a ne krsnim Eduard.
U dvadeset dvije godine života u novoj domovini Penkala je patentirao 80-ak izuma s područja mehanike, kemije, fizike i aeronautike, među kojima i prvo na svijetu nalivpero s krutom tintom (1906. godine) koje se smatra "majkom" današnjih kemijskih olovaka, prvi deterdžent (plavilo) u Europi, prvi hrvatski avion koji je konstruirao, sagradio i njime 23. lipnja 1910. izveo prvi javni let za građanstvo.
Ostvario je životni san, u koji je utrošio dio ženina miraza i zadužio se do grla.
Sin dizajnirao novu penkalu
- Život je pokazao da je upravo mehanička olovka životno djelo mojeg oca. Istodobno, to je jedan od rijetkih svjetskih izuma koji je preuzeo ime svojeg izumitelja i postao općepoznatim kao Penkala - navodi ing. Krunoslav Penkala, sin genijalnog izumitelja, koji je i sam, slijedeći principe očeve mehaničke olovke, dizajnirao novu, po svemu sudeći, posljednju originalnu generaciju penkale. |
Proizvodnja u Praškoj ulici
Slavoljub Penkala je počeo proizvodnju svoje mehaničke olovke 1906. u maloj radionici, smještenoj u dvorištu u današnjoj Praškoj ulici 3. Zbog velikog zanimanja domaće i svjetske javnosti za njegovu olovku, udružio se s braćom Mostner i s njima sagradio tvornicu 1911., koja je zapošljavala 800 radnika i učinila Zagreb jednim od najvećih proizvođača pisala na svijetu. |