Pravoslavni Božić

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.10.2004.
Poruka: 988
06. siječnja 2005. u 19:30
ekskomunikacija je bilo i prije, nije to prva..........

razlike izmedju pravoslavaca i katolika se potenciraju vise iz kaprica i tradicije nego iz stvarnih teoloskih razloga....... primjer prvi: 99,9% glasnih i hard-core vjernika s obje strane pojma zapravo nema sto to famozno filioque znaci, a to je jedan vrlo veliki kamen spoticanja izmedju katolicke i pravoslavne dogme....... primjer drugi: krizat se s tri ili s pet prstiju ...... nes'' ti podloge za mrznju ..... onaj tko je pravi vjernik i tko zivi po Bozjim zapovjedima takve razloge za odvracanje od bliznjega svoga smatra pukom djetinjarijom......... sve to skupa me podsjeca na jednu pripovijest iz Guliverovih putovanja, kako je Guliver naletio na dva naroda koji se razlikuju samo po jednoj (za njih) vrlo bitnoj stvari: jedan narod tuca jaje odozgo, a drugi odozdo i zbog toga jedni druge mrze i smatraju hereticima .......
Hitman
Hitman
Mali dioničar
Pristupio: 23.08.2004.
Poruka: 5.062
06. siječnja 2005. u 21:00
Bohemians, bravo na komentaru!


Tomi, ja ne bežim od činjenice da ne poznajem baš najbolje crkvenu istoriju, ali kao što sam već rekao, to je iz razloga što me ona gotovo i ne zanima. Međutim, ponešto i znam, tako da mogu da odgovorim na neke tvoje argumente. Ti zastupaš tezu po kojoj je rimska episkopija hrišćanske crkve bila najautoritarnija u hrišćanskom svetu. Ja to neću da negiram, ali to što je ona bila najautoritarnija ne znači da su ostala 4 episkopata: Carigrad, Jerusalim, Antiohija i Aleksandrija bile pod okriljem Rima. Dok je rimsko carstvo bilo na vrhuncu, logično je i bilo što je rimska crkva bila dominantna. Kasnije, sa osnivanjem Vizantije, Carigrad kao prestonica te moćne države takođe dobija na značaju, a ostala tri centra: Aleksandrija, Antiohija i Jerusalim gube polako ono mesto koje su kao centri hrišćanstva imali. Poenta je da je jačina i značaj crkvenog centra uvek pratilo političku snagu države, jer vladarima je uvek bilo bitno da crkva bude uz njih. Uostalom, osnovi hrišćanskog učenja su utvrđeni 325. godine odlukama Vaseljenskog sabora u maloazijskom gradu Nikeji.

Dalje, po tebi je rimska crkva smatrala da crkva ne sme da koristi svoj moralni položaj kako bi stekla političku moć. Ali, nisi pomenuo da je 756. godine osnovana Papska država, gde je rimski Papa pored duhovne vlasti imao i svetovnu vlast, dakle kao autentični vladar sa političkom moći. Nema veze što je takva država bila potčinjena Franačkom kraljevstvu, a kasnije i carstvu, ali je fakat da je ona postojala.

[QUOTE]
Vidi cijeli citat
krivo mi je da ste vi srbi izlozeni toliko propagande, ne samo politickoj nego nazalost i vjerskoj.

Da sam izložen propagandi, ja bih bio vernik, a nisam.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 04.06.2004.
Poruka: 206
07. siječnja 2005. u 01:36
hitman, moj cilj nije da se sa tobom svadim,jer vidim, da si osoba koja je ok.
zbog toga ne zelim vise ulaziti u detalje nase diskusije, samo jos toliko:
prve tvoje rijecenice su potvrda onoga sto se opcenito zna, i sto u svakoj objektivnoj crkveno-pvjesnoj knjigi, pa cak u "knowledge for the mass population"-MS Encarta pise; a to si i ti potvrdio: rimo-katolicka crkva je do 11 stoljeca bila priznata autoriteta kod patriachata tzv. "istocnog" podrucija. sada je drugo ocijeniti,jeli je ta dominacija bila dobro ili lose-ali fakti su druga stvar, i zato mi je uvijek ponovno smjesno kad poneki pravoslavac misli da je pravoslavna zajednica od uvjek zivjela ravnopravno sa katolickom crkvom. Ona de facto nije postajala do godine 1054,neki kazu do godine 1040. do tada su bili od tebe navodeni 4 patrichata ajmo reci "istocni sateliti" rimske crkve sa odredjenom porcijom autonomije.
rasporediti osnovu vatikana sa idejama patriarcha konstantinopela o sinergiji vjerske i politicke moci takodjer ne stoji. Osnova vatikana nije imala cilj da se mjesa u drustveno-politicke teme, nego da stvori infrastrukturu za rimsko-katolicku crkvu za vjersko dijelovanje. necemo sada o propustima rimsko-katolicke crkve u daljnoj povjest, jer znamo svi da i rimsko-katolicka crkva nije uvjek ostvarila svoje ideale zbog kojih je 1054 doslo do shisme. ali tada je jednostavno to bio stav katolicke crkve: nema mijesanje politike i vjere kroz formalne institucije. istocne crkve su i kroz opsade osmanskog carstva bili uvjerene,da njihovi patriarchi moraju imate vise autonomne ovlasti, i ne samo vjerske nego i politicke. i danas se te posljedice iz vremena osnivanja pravoslavne crkve osjeti, jer de facto ne postoji zajednicka pravoslavna crkva, nego segmentirane nacionalne-(i negdje nacionalisticke-)pravoslavne zajednice.koliko je cak ponegdje konflikt izmedju pravoslavnih zajednica jak vidi sa konfronaticiji izmedju srpske i crnogorske zajednice u zadnjih dvije godine.

eto samo sam to jos jednom htio reci da zakljucimo i ovu tematiku.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 13.11.2004.
Poruka: 482
07. siječnja 2005. u 13:30
@Hitman

ne znam odakle ti informacija da rusi ne slave bozic 7.1. ????

@tomi

a tebi ne znam odakle informacija da pravoslavaca ima samo oko 100 milijona

ti mora da zivis u 1500-toj godini
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 14.11.2004.
Poruka: 100
07. siječnja 2005. u 13:36
[QUOTE]Osnova vatikana nije imala cilj da se mjesa u drustveno-politicke teme, nego da stvori infrastrukturu za rimsko-katolicku crkvu za vjersko dijelovanje. necemo sada o propustima rimsko-katolicke crkve u daljnoj povjest, jer znamo svi da i rimsko-katolicka crkva nije uvjek ostvarila svoje ideale zbog kojih je 1054 doslo do shisme. ali tada je jednostavno to bio stav katolicke crkve: nema mijesanje politike i vjere kroz formalne institucije. istocne crkve su i kroz opsade osmanskog carstva bili uvjerene,da njihovi patriarchi moraju imate vise autonomne ovlasti, i ne samo vjerske nego i politicke. i danas se te posljedice iz vremena osnivanja pravoslavne crkve osjeti, jer de facto ne postoji zajednicka pravoslavna crkva, nego segmentirane nacionalne-(i negdje nacionalisticke-)pravoslavne zajednice.koliko je cak ponegdje konflikt izmedju pravoslavnih zajednica jak vidi sa konfronaticiji izmedju srpske i crnogorske zajednice u zadnjih dvije godine.

Vidi cijeli citat


Znaci Umberto Eko je provokator? Cezaropapizam = jedinstvo svetovne i duhovne vlasti? Koliko mi je poznato nijedan carigradski patrijarh nije imao svetovnu vlast?
Sto se tice ostalog dela citata, dechko to je ono sto ti nazivas uticaj verske propagande u kombinaciji sa nepoznavanjem crkvene hijerarhije.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 02.02.2003.
Poruka: 431
07. siječnja 2005. u 17:00
cestit bozic pravoslavcima...sve najbolje
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 04.06.2004.
Poruka: 206
07. siječnja 2005. u 18:28
@deki i onog tipa iz novog sada

pravoslavci 10% svih krscana-u broju 150 do 190 miljuna vjernika. brojka npr. mozes procitati u Microsoft Encarta,kojeg imas i ti na raspolaganju.

ja sam eskplicitno rekao, da ni rim-katolicka crkva nije uvjek djelovala po svojim idealima-malo bolje procitaj sto pisem prije nego odgovaras sa glupostima.
ali factum je da su pravoslavne vjerske zajednice eksplicitno od uvjek trazili koegzistenciju vjerske i (!) politicke moc u moralnom ustavu njihove crkve. to je zapravo bio glavni razlog za shismu u godini 1054 i ekskomunikaciju grcke crkve i ostvaranja tzv. pravoslavnih zajednica.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 28.12.2004.
Poruka: 35
07. siječnja 2005. u 19:14
Ljudi sa ovog topika osvojili su nagradu da se sledece nedelje pojave kao specijalni gosti u emisiji HRT-a EKUMENA, ajde penzioneri tamo zavrsite svoju raspravu.

Prekinite da me smarate.
Hitman
Hitman
Mali dioničar
Pristupio: 23.08.2004.
Poruka: 5.062
08. siječnja 2005. u 19:05
Deki, pogrešio sam za Ruse. Pošto su oni prihvatili gregorijanski kalendar 1917.g. mislio sam i da slave 25.12.

Delijo, niko te ne tera da čitaš ovaj "smor" od topica.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 15.11.2005.
Poruka: 4.644
07. siječnja 2006. u 21:32
 Svim pravoslavcima sretan bozic zelim! Hristos se rodi!




PS: neznam koji je pravi!