|
|
|
BANJA LUKA - Ignorirajući dramatično upozorenje stručnjaka, ekoloških udruga, pa čak i OHR-a u kojem se kaže kako bi provedba projekta Gornji horizonti isušila donji tok Neretve, Vlada Republike Srpske ipak je najavila dovršetak do 2010. godine.
U novoj studiji razvitka elektroenergetskog sektora u RS-u, koji euforično najavljuju banjolučki mediji, planiran je nastavak ostvarenja tog dugo godina osporavana projekta, kojim je predviđeno usmjeravanje voda iz slijeva Neretve u slijev Trebišnjice gradnjom hidroelektrana Nevesinja i Dabra te usmjeravanje voda u Bilećko jezero.
Projekt ekološki visokog rizika, koji ozbiljno prijeti pomanjkanjem vode u Neretvi i pritokama nizvodno od Mostara, nije uopće uznemirio savjetnika ministra za energetiku u Vladi RS-a Milorada Živkovića.
U sklopu investicijskog projekta vrijedna oko tri milijarde eura, kojim se do 2015. godine RS pozicionira kao jedan od većih izvoznika električne energije u regiji, M. Živković kaže kako će se u sljedećem razdoblju pojačati provedba projekta Gornji horizonti te gradnja hidroelektrane Dubrovnik 2 snage 300 megavata.
- To je dio hidrosustava koji uključuje korištenje voda na smjeru Gatačko polje, rijeka Zalomka, Nevesinjsko polje, Dabarsko polje, Fatničko polje i akumulacija Bileća. U taj sustav u posljednjoj etapi uvodi se dio voda sjeverozapadnog dijela Nevesinjskog polja, sve vode sustava dovedenog u akumulacijski bazen Bileća mogu se u daljem padu od 402 metra energetski koristiti do mora preko sazgrađenih hidroelektrana Trebinje 1, Trebinje 2, Dubrovnik i Čapljina.
Treba pripremiti projektnu dokumentaciju za gradnju, a što se tiče novca, uvijek se može naći - kazao je M. Živković, čiju izjavu prenose banjolučki mediji. O gradnji hidroelektrane Dubrovnik 2, u sklopu projekta s hrvatskim gospodarstvenicima, već je razgovarao primijer RS-a Milorad Dodik. Tvrtka EFT iz Velike Britanije, investitor u gradnji hidroelektrana, pokušava preko naručene ekspertize pokazati neškodljivost projekta za ekosustav, i to od stručnjaka iz Londona i Atene.
Naručio je, platio i dobio što je tražio. Stručnjaci upozoravaju da su određene postavke o veličini i granicama slijeva Trebišnjice i Neretve upitne pa čak ne mogu izdržati ni umjerenu znanstvenu tvrdnju da je količina vode upravo razmjerna površini slijeva.
Na međunarodnoj konferenciji o toj temi u Neumu, u organizaciji Sveučilišta u Mostaru, čak je 220 međunarodnih stručnjaka zaključilo kako je riječ o projektu visoka rizika. Njihovo je mišljenje da bi taj projekt mogao ostaviti štetne posljedice za cijeli slijev Neretve te Park prirode Hutovo blato. Njihove tvrdnje opovrgava britanska kompanija EFT, koja je investitor, a inače kontrolira 80 posto regionalnog tržišta od Austrije do Grčke. | |