MILORAD VOJNOVIĆ, svjedok optužbe na haškom suđenju vukovarskoj trojci bivših oficira JNA izjavio je u ponedjeljak u Den Haagu da je situacija na Ovčari u studenom 1991. godine bila šokantna, u okolnostima kada su hrvatski zarobljenici iz vukovarske bolnice bili okruženi srpskim teritorijalcima.
"U hangaru je bila šokantna i nervozna atmosfera. Ljudi su bili zabrinuti, situacija nije bila povoljna, osobito ne za zarobljenike", rekao je Milorad Vojnović, bivši zapovjednik 80. motorizirane brigade JNA.
Dodao je da skupina pripadnika teritorijalne obrane Vukovara rukama, nogama i kundacima tukla hrvatske branitelje i civile kada su izlazili iz autobusa kojima su iz bolnice prebačeni na to poljoprivredno dobro nedaleko Vukovara.
Prema njegovim riječima, jedinica kojom je zapovjedao nije imala ovlasti nad pripadnicima srbijanskih paravojnih postrojbi, a njezini pripadnici i sami su bili izloženi prijetnjama srpskih teritorijalaca. Kada je otišao po pomoć u zapovjedništvo operativne zone jug u obližnje selo Negoslavce, svjedok je naišao na nezainteresiranost suoptuženog Mile Mrkšića, tadašnjeg zapovjednika zone.
"On je samo odmahnuo rukom i rekao mi da mu o tome ne pričam. Shvatio sam da je upoznat sa stanjem na Ovčari i nisam o tome dalje govorio", rekao je Vojnović. Svjedok je nakon toga izdao zapovjed o povlačenju svojih vojnika i vojnih policajaca s Ovčare u vukovarsku vojarnu, što su oni i učinili. O masovnom ubojstvu hrvatskih branitelja i civila na Ovčari nema izravnih saznanja, nego je o tome, kako kaže, nešto načuo od stanovnika Negoslavaca.
Svjedočenje Vojnovića nastavlja se u utorak kada će ga protuispitivati branitelji optužene vukovarske trojke. Umirovljeni general Mile Mrkšić, koji je u jesen 1991. zapovijedao snagama koje su na čelu s 1. Gardijskom brigadom JNA napadale Vukovar, i njemu podređeni oficiri Veselin Šljivančanin i Miroslav Radić, optuženi su za zločine protiv čovječnosti zbog pokolja nad najmanje 264 hrvatska ranjenika i civila odvedena iz vukovarske bolnice, koji je izvršen na Ovčari 20. studenoga 1991. |