Novi prodor Rusije, Gruzija vapi za pomoć
Cetvrtak, 14. avgust 2008. 23:12 |
|
Gruzijski predsednik Mihail Sakšvili izjavio je da se konvoj od 100 ruskih tenkova kreće iz zapadnog dela Gruzije ka drugom po veličini gradu u centralnom delu Gruzije.
Predsednik Sakašvili je izjavio da je vojni konvoj trenutno između gradova Senaki u Kutaisi, kao i da ruske oružane snage kontrolišu trećinu teritorije Gruzije.
Predsednik Gruzije je obraćajući se stranim izveštačima, apelovao na međunarodne humanitarne organizacije za pomoć.
Gruzijski premijer Lado Gurgenidze je izjavio da je tenkovski konvoj krenuo iz grada Zugdidi koji se nalazi u blizini Senakija. Gurgenidze je rekao da za sada ne znaju šta Rusi planiraju da urade u ovom regionu, niti kuda su tačno krenuli.
Grad Kutaisi se nalazi u centralnom delu Gruzije i prilično je udaljen od separatističkih regiona Južne Osetije i Abhazije.
Gruzijski ambasador u SAD, Vasil Sikarulidze je izjavio da bi napad na Kutaisi bio "velika humanitarna katastrofa". Sikarulidze je rekao, da je Gruzija, poštujući primirje, izmestila svoje vojne trupe deset kilometara od Tbilisija kako bi napravila odbrambenu liniju.
On je dodao da Rusija u svom napadu uništava gruzijsku komercijalnu i vojnu infrastrukturu, uključujući aerodrome i energetska postrojenja. Pored toga, kako je naveo taj zvaničnik, ruske vojne snage ruše i verska svetilišta izvan konfilktne oblasti u Južnoj Osetiji.
Ruske snage su se tokom dana "predomislile" i nisu napustile gruzijski grad Gori, izjavio je portparol ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije Šota Utiašvili.
"Cele noći su govorili da će otići, ali su promenili mišljenje", rekao je portparol i dodao da su gruzijske snage obustavile odlazak u Gori "kako bi izbegle sukobe sa Rusima".
Utiašvili je ranije rekao da su Rusi "započeli povlačenje svojih snaga iz Gorija" i da policija i specijalne snage Gruzije postepeno preuzimaju kontrolu nad tim gradom.
U Gruziju je danas stigao i prvi kontigent humanitarne pomoći iz SAD. Portparol Pentagona Brajan Vitman je rekao da je avion C-17 odneo medicinsku pomoć kao i materijal za skloništa i da je još jedan let predviđen za sutra.
Istovremeno državni sekretar SAD Kondoliza Rajs izjavila je da će se Rusija suočiti sa dubljom izolacijom ako prekrši primirje s Gruzijom.
"Ako Rusija zaista krši primirje, a moram da izjavim da izveštaji o poštovanju primirja nisu ohrabrujući, to može da donese samo dublju izolaciju, ka kojoj se Rusija kreće", rekla je Rajsova, koja će u Parizu razgovarati s francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem, a zatim otputovati u Gruziju.
Američki državni sekretar, koja nije planirala da, tokom posete regionu, otputuje i u Moskvu, ponovila je optužbe Vašingtona da je Rusija u Gruziji upotrebila "nesrazmernu silu" i da vlasti u Moskvi znaju da će to doneti posledice, preneo je Rojters.
Rajsova je rekla da "ovo nije 1968. godina i invazija na Čehoslovačku, kada je Rusija mogla da napadne svoje susede, zauzme njihov glavni grad, sruši njihovu vladu, a zatim se 'izvuče'". "Vremena su se promenila", naglasila je Rajsova.
Sve je više insinuacija i na temu povratka na hladni rat.
SAD ne žele da se posle vojne intervencije Moskve u Gruziji vraćaju u odnose hladnog rata sa Rusijom, rekao je američki državni sekretar za odbranu Robert Gejts.
"To svakako nije naša želja. Prilično smo uzdržani kada je to u pitanju", rekao je Gejts novinarima, odgovarajući na pitanje o budućim odnosima SAD i Rusije, pošto je Moskva poslala svoje trupe u Gruziju, a SAD poslala u tu zemlju vojne letelice sa humanitarnom pomoći za Gruzijce.
On je istovremeno upozorio da bi Rusija morala da snosi posledice zbog intervencije u Rusiji."Naredni dani i meseci odrediće u kom pravcu će ići budući rusko-američki odnosi", rekao je Gejts na konferenciji za novinare održanoj u Pentagonu.
Ipak, ako Rusija ne promeni svoj stav prema Rusiji, to bi moglo da se "negativno odrazi" na odnose dve zemlje i te posledice bi trajale godinama.