Cantera je napisao/la:
Ono što mene interesira od početka ove krize je pitanje kako je uopće Yanukovych došao na vlast, i to nakon svega onoga što se događalo za vrijeme Narandžaste revolucije koja je bila usmjerena baš protiv pro-ruskog smijera u politici Ukrajine. Čisto sumnjam kako Rusi imaju toliku političku moć da mogu u toj mjeri utjecati na pobjedu neke opcije, pa mi se čini kako su i ukrajinski i drugi manjinski glasači u biti omogućili najprije udaljavanje od osovine USA-EU iliti kako se to dnevno-politički naziva "približavanje Zapadu", što se znalo da Rusija baš i ne bi dopustila.
Zar nije bilo nekog političkog, parlamentarnog načina koji bi onemogućio Yanukovychu jednostranu odluku o prekidu pregovora s EU, nešto što bi dovelo bar do statusa quo u izvršnoj vlasti po tom pitanju i samim time prolongiralo odluku do idućih izbora kada bi bilo mogućnosti da se legalo ukloni njega sa vlasti i dovede opcija koja bi mogla nastaviti zapadne integracije, ma što god to značilo!?@Ian
Slažem se s tobom po pitanju neke sličnosti u ove dvije situacije (Ukrajina-Hrvatska), ali se ne mogu oteti dojmu kako je kod nas bio neki konkretniji cilj (ostvarivanje konfederacije, odnosno samostalnosti države), dok se u Ukrajini događa tragedija zbog poprilično nejasnih ciljeva (zapadne integracije-što to točno znači za Ukrajinu?) koje velika većina ljudi i ne razumije.
Vidi cijeli citat
evo ovo boldano - 21.2. Janukovič je sa oporbom ( i to u prisustvu EU ministara) potpisao sporazum u kojem je pristao na prijevremene izbore, ali već sutra ujutro prosvjednici krše sporazum i zauzimaju institucije, a on bježi glavom bez obzira.
Ukrajina je u banani, osim velikih unutrašnjih podjela, dogodilo im se i da su stranke na vlasti (i Timošenko i Janukovič) neviđeno korumpirane i lijepo su ih vodile prema bankrotu.
S vanjskopolitičke strane stvar je jednostavna - zapad se u svom širenju jednostavno previše približio Rusiji, a ona je konačno dovoljno osnažila da se može suprotstavit. Još nakon raspada SSSR-a obećano im je da se NATO neće širit na istok, a sad ga evo na ruskoj granici. U bližoj prošlosti naguzili su Ruse sa intervencijom u Libiji, ali već sa Sirijom Rusi dižu glas, a u svom dvorištu očito neće dopustit sve i svašta.
Netko je pito za međunarodno pravo - taj pojam je postao smiješan i svako se na njega poziva kako mu i kad odgovara. Pa su Ameri po cijelom svijetu intervenirali pod krinkom zaštite ljudskih prava, sprječavanja širenja oružja za masovno uništenje i sličnih pizdarija. Sad je Putin proglasio otcjepljenje Krima legitimnim i mogu mu ga pop...isto ko što je i on njima na Kosovu; libiji, Iraku, Afganistanu i ostalim..
Istina je da vrijedi samo pravo jačega. Jedina je razlika da sad ponovo imamo dva jaka igrača