ČETIRI DESETLJEĆA KULTNOG CRNOHUMORNOG STRIPA IZ RADIONICE BUNKER-MAGNUS
Alan Ford naše mladosti
Objavljeno: 14.6.2009
Četiri desetljeća navršilo se otkako je objavljen prvi broj stripa Alan Ford, stripa koji je mogao (možda, ekonomski gledano, čak i trebao) prestati izlaziti nakon drugog broja, a koji je postigao golemi uspjeh postavši kultnim stripom ne toliko u Italiji gdje je nastao, koliko u Jugoslaviji, posebno Hrvatskoj, gdje je prvi broj objavljen ni godinu dana nakon talijanske svjetske premijere.
Groteskni, crnohumorni strip o Grupi TNT i njenim tajnim agentima stvorili su scenarist Max Bunker (pravim imenom Luciano Secchi) i crtač Magnus (pravim imenom Roberto Raviola, kasnije je promijenjeno nekoliko crtača). Prvi broj prodan je u Italiji u pristojnih, ali ne i osobito ohrabrujućih, 22 tisuće primjeraka, mnogo manje od Kriminala i Satanika kojima je Alan Ford inspiriran. No, drugi broj bio je čista katastrofa. Prodan je u mizernih osam tisuća primjeraka. Pitanje je bilo vrlo jednostavno: ukinuti novo izdanje ili ga nastaviti?
Gotovo ugašen nakon 2. broja
Max Bunker, godinama kasnije, kazao je "kad smo se potkraj tog kolovoza 1969. vratili u redakciju, dočekala nas je neugodna vijest. Rezultati prodaje drugog broja Alan Forda bili su jednostavno tragični. Kupivši prvi broj iz radoznalosti, mnogi su čitatelji odustali i tek su rijetki nastavili. Ti malobrojni supervjerni čitatelji, kojima zauvijek ostajem zahvalan, počeli su nam pisati i slati prijedloge za priče, potičući nas da nastavimo započetim putem. Zapravo smo Magnus i ja na trenutke već pomišljali na časnu predaju, da bi nas odmah potom obuzeo zanos bijesne smionosti i odlučne ustrajnosti". Ta bijesna smionost i odlučna ustrajnost rezultirali su time da je 26. broj - "Superhik", u Italiji prodan u više od sto tisuća primjeraka.
U Hrvatskoj je Alan Ford objavljen veoma brzo nakon premijere u Vjesnikovoj ediciji Superstrip. U toj se ediciji isprva morao boriti za mjesto na domaćem tržištu već etabliranima Diabolikom, El Desperadom ili Uranelom.
Nenadmašni Nenad Brixy
Ubrzo ih je Alan Ford sve istisnuo, uvelike zahvaljujući i izvanrednom prijevodu Nenada Brixyja. Strip je postigao golemi uspjeh i postao je doslovce kultni. Mnogi to tumače na različite načine, a posebno je zanimljivo zašto je crnohumorni strip toliko uspješan bio baš u Hrvatskoj. Mnogi su to skloni tumačiti time da se prosječni Hrvat, posebno sedamdesetih godina, lako identificirao sa stripom ili pojedinim likom. Oni su siromašni, ali se bore za pravdu. Grupa ostvaruje velike prihode, ali raspodjela stečenoga je krajnje nepravedna pa njeni članovi (osim Broja 1) žive kao sirotinja. Žive na elitnoj petoj aveniji, ali cvjećarnica koja je paravan za njihov rad je cvjećarnica pravih gubitnika u kojoj nikada nema - cvijeća. Preživljavanje Grupe TNT zasnovano je, pak, ne samo na dovitljivosti njenih članova, nego i na korumpiranosti društva. Sama Grupa je zbir nekoherentnih pojedinaca kojima obično gotovo sve polazi zlo i naopako, ali na terenu djeluju sinkronizirano i na kraju bivaju nagrađeni sretnim krajem. Alan Ford je u svom najslavnijem razdoblju prosječno frustriranom Hrvatu mogao biti utjeha jer, eto, još je nekome kao njima, ako ne i malo gore. Zato ne čudi da se svakoga drugog tjedna s velikim iščekivanjem hrlilo na kioske po novi broj Alan Forda.
TNT-biseri
GRUNFOVE MUDROSTI:
Tko vrijedi leti. Tko leti vrijedi. Tko ne leti ne vrijedi.
Junak na kocku stavlja čak i prst.
Tko gubi dobitak, dobiva gubitak.
Grupa TNT
NJEGOVA VISOST - BROJ 1 - vođa i osnivač grupe paralizirani je starac u drvenim kolicima. Veoma je star, vjerojatno više tisuća godina, pa članove grupe zamara svojim prisjećanjima na dogodovštine s Cezarom, Nelsonom ili generalom Custerom. Budna ih je održala jedino priča o Odiseju. Živi skromno, a posjeduje malu crnu knjižicu u kojoj su zapisani denuncirajući podatci o svima. Iako Grupa TNT ostvaruje milijunske prihode zbog svoje iznimne škrtosti, članovima grupe po obavljenom poslu isplaćuje jedan dolar.
ALAN FORD - naslovni junak stripa plavokosi je siromašak, nezaposleni crtač reklama odrastao u sirotištu. Naivan je i prostodušan, talentiran za to da se nesretno zaljubi. Kad se konačno jedna zaljubila u njega (Baby Kate, vođa bande duhova), on se nije zaljubio u nju.
SIR OLIVER OLIVER - simpatičan, dovitljivi, propali engleski plemić sklon kršenju zakona, zbog čega je morao pobjeći iz domovine. Zbog svog talenta za prijevare i krađe živi bolje od ostatka Grupe. Nakon uspjelih "poslova" iz telefonske govornice zove svog nakupca Binga (lik koji se nikad nije pojavio) i izgovara glasovitu rečenicu "Halo, Bing. Kako brat?"
BOB ROCK - autoportret crtača Magnusa. Nizak i iznimno nosat, najbolji prijatelj Alana Forda. Iz kriminalne je obitelji (i otac i majka i tri brata Tim, Tom i Tumb). Buntovni ljevičar s izrazitim osjećajem za socijalnu pravdu.
GRUNF (OTTO VON GRUNT) - njemački pilot iz Drugog svjetskog rata. Izumitelj koji za malo novca stvara najfantastičnije izume koji uglavnom nikada ne rade onako kako bi trebali. Poznat i po majicama s prigodnim natpisima.
DEBELI ŠEF (GERVASIUS TWINKLMINKLSON) - kao svaki pravi šef uglavnom ništa ne radi. Vrijeme provodi u spavanju i davanju listića salate svom ljubimcu zamorcu Skvikiju.
JEREMIJA (JEREMIJA LEŠINA) - još jedan beskoristan član grupe koji boluje od svih bolesti, neprestano kuka da će umrijeti, a kad to ne radi u tandemu s Debelim šefom spava.
KLODOVIK - brbljava papiga koju je Broj 1 dobio od svog prijatelja Tobije Quantrilla. Izrazito inteligentan, voli finu hranu, posebno krvave bifteke.
NOSONJA - pas koji se priključuje Grupi u 19. epizodi i odmah odlučuje da je Bob Rock njegov gazda.
Sporedni likovi
Inspektor Brok - potpuno nesposobni njujorški policajac
Gradski vijećnici (Svinjske njuške) - tri pokvarena i korumpirana gradska vijećnika koji gledaju samo svoju korist
General War - čelnik Ministarstva za istraživanje ruda i gubljenje vremena, daje mnogo zadataka Grupi TNT pa je važan izvor prihoda za Broj 1
Samoubojica - stalno se pokušava ubiti tvrdeći da je promašeni slučaj, a kada se ne uspije niti ubiti, tvrdi da nije sposoban ni za to.