zidanes kaj je od ovog točno?ili su počeli klasični spinovi,ili je jedan dio točan,ili ništa,oni koji su malo bolje upoznati?
Stvarnost je drugačija: Tko je doista taj Božo Petrov (MOST)?
Tijekom izborne kampanje Petrov i društvo obećavali su svega i svačega, no nakon odmaka od dvije godine, kako sada stvari stoje, malo ili skoro ništa od obećanog nije ostvareno. No, krenimo redom
Datum objave: 16.10.2015 | 13:16Autor: Portal Oko
Tko je doista Božo Petrov, mlađahna politička zvjezda u usponu, čije ime posljednjih mjeseci puni novinske stupce naslovima 'kako je došlo vrijeme za novu generaciju mladih, sposobnih i posve nekopromitiranih političara - čista obraza', koji svoja obećanja izvršavaju. Agencije koje se bave istraživanjem javnog mišljenja Petrovu, odnosno koaliciji stranaka 'Most', daju ozbiljne izglede kao 'trećoj političkoj opciji', posebno u devetoj i desetoj izbornoj jedinici, a ako je vjerovati istraživanjima, 'Most' i Petrov bi doista, i ne samo u ove dvije izborne jedinice, mogli velikima pomrsiti račune.
Novinari portala OKO istražili su ovu i više nego intrigantnu političku priču, a činjenice koje su na terenu doznali svakako nisu ono na čemu 'Most' i Petrov grade svoj politički imidž, čak bi se moglo kazati kako je stvarnost bitno drugačija od slike koju ova politička opcija o sebi stvara u medijima i dijelu javnosti.
Na posljednjim lokalnim izborima 2013. godine Petrov i njegova lista 'Most' nakon petnaestak godina 'šefovanja' s trona su uspjeli svrgnuti živopisnog metkovskog gradonačelnika, Stipu Gabrića Jamba. Tijekom izborne kampanje Petrov i društvo obećavali su svega i svačega, no nakon odmaka od dvije godine, kako sada stvari stoje, malo ili skoro ništa od obećanog nije ostvareno. No, krenimo redom.
REVIZIJA GRADSKOG PRORAČUNA
Jedno od najznačajnijih izbornih obećanja Boža Petrova i liste 'Most' bilo je obećanje o tome kako će nova gradska vlast, s njim na čelu, izvršiti temeljitu reviziju gradskog proračuna, koji je do tada, barem po tvrdnjama Petrova, grcao u kojekakvim dubiozama, dugova je bilo na sve strane, preko 20 milijuna, a pojedini gradski službenici, tvrdili su kandidatima liste 'Most', mjesecima nisu dobili plaće.
No, ovo obećanje Petrov nije izvršio.
VOLONTIRANJE DOGRADONAČELNIKA
Isto tako, tijekom izborne kampanje lista 'Most' je čvrsto obećala kako će budući dogradonačelnik, Nikola Grmoja, biti dogradonačelnik – volonter. No doznajemo kako se dogradonačelnik Nikola Grmoja profesionalno u gradu Metkoviću zaposlio niti godinu dana od stupanja na dogradonačelničko mjesto.
SMANJENJE PLAĆA GRADSKIM DJELATNICIMA
Ovo obećanje Petrov je uvjetno ispunio, i to na rok od pola godine. Naime, plaće su smanjene u periodu od pola godine, u kojem su biviši djelatnici otpušteni, i to sa sa smanjenim radničkim pravima. Uskoro se situacija vratila 'na staro'.
UKNJIŽBA OBITELJSKE KUĆE
Gradonačelnik Petrov u prosincu 2013. godine, u jeku kako je volio kazati 'štednje' i minimalnih plaća, knjiži jednu kuću u Metkoviću, u Ulici oca Gabrića, na svoje ime. Interesantno je odakle novci ovom mladom čovjeku, kad je sam priznao kako ima samo starog Clia, i nešto malo ušteđevine. Možda bi se ovom vlasničkom transakcijom mogli pozabaviti i djelatnici Porezne uprave Metković, i oni bi po logici stavri trebali imati poneko pitanje za gradonačelnika Metkovića. U posjedu smo e-izvadka iz zemljišnih knjiga koji povtrđuju ovu vlasničku transakciju.
PLAĆA NOVOG GRADONAČELNIKA
Novi metkovski gradonačelnik je bezbroj puta tijekom izborne kampanje govorio o tome kako će odmah nakon stupanja na gradonačelničku funkciju svoju plaću svesti - na minimalac. No, dokumenti gradske uprave koje posjedujemo govore u prilog tvrdnji kako je istina ipak ponešto drugačija.
Naime, u dokumentima datiranim 27. rujna 2013. godine kojima Petrov saziva gradsko vijeće i donosi odluku o plaći i drugim pravima gradonačelnika, zatim i odluku o naknadi za rad zamjenika gradonačelnika, jasno je kako plaća gradonačelnika nije na državnom minimalcu, nego je nešto iznad i iznosi točno 4.583,00 kune. Tom prilikom gradonačelnik je doista smanjio koeficient na svoju plaću. No, na sjednici gradskog vijeća pola godine kasnije, 26. ožujka 2014. godine, gradonačelnik Petrov vraća stari koeficijent, po kojem njegova plaća od tada iznosi vrtoglavih 12.243,00 kune.
TRANSPARENTNOST PRI ZAPOŠLJAVANJU
Jedno od najznačajnijih izbornih obećanja Boža Petrova odnosilo se na buduću transparentnost pri zapošljavanju u gradskim tvrtkama. No, u poduzećima i gradskoj upravi zaposlen je veliki broj, navodno čak tridesetak, novih djelatnika, tvrdi se putem krajnje netransparentnih natječaja, a većina novih uposlenika su, po tvrdnjama Metkovaca, članovi liste 'Most', dakle vladajuće stranke. Slična situacije je i s kandidatima za mjesne odbore.
TRANSPARENTNOST JAVNE NABAVE, PRODAJA STAROG GRADSKOG AUTOMOBILA
Vjerojatno vođen trendom na nacionalnoj razini gradonačelnik Petrov je kupio novi automobil, Renault Megane, koji navodno često koristi u privatne svrhe, a zna se dogoditi i da nepropisno parkira, kao na slici koju posjedujemo. Utjeha je kako se ipak ne radi o jako skupom i luksuznom automobilu, kakve su znali kupovati pojedini hrvatski političari, bez ikakvog rezona i stvarne potrebe.
SREĐIVANJE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Mnogi Metkovci upravo ovaj segment, odnosno neispunjeno izborno obećanje, zamjeraju svome Gradonačelniku. Naime, tvrde nam u Metkoviću ne samo kako se po ovom pitanju nije učinilo ništa, nego je poljoprivredno zemljište s kojim raspolaže grad Metković dodijeljeno većinom članovima ili simpatizerima 'Mosta', a ključna osoba u Agenciji za za poljoprivredno zemljište zadužena za provedbu natječaja, Marlen Ostojić, nekim čudom iz zagrebačke Agencije prelazi u grad Metković, i to na mjesto Pročelnice Odjela za gospodarstvo.
DESETINE DRUGIH OBEĆANJA, S ISTIM REZULTATOM
Osim navedenih, gradonačelnik Petrov je tijekom svoje izborne kampanje govorio o još 'desetak' kojekakvih projekata, od kojih su rijetki, ili skoro niti jedno, nije dovedeno do kraja.
STRATEŠKI GRADSKI PROJEKTI
Što se tiče strateških gradskih projekata jedno od najznačajnijih izbornih obećanja liste 'Most' bilo je ono o izgradnji plinske termoelektrane - toplane. No, nakon što je Gradsko vijeće doista donijelo odluku o izmjeni prostornog plana radi gradnje toplane, naglo istu povlači, te više skoro nitko i ne spominje izgradnju toplane.
Osim toplane Božo Petrov je obećao kako će izgraditi i gradsku kanalizaciju, i to u svim dijelovima grada. Građani grada Metkovića već dvije i pol godine plaćaju 5-6 kuna po kubičnom metru, i to putem računa za vodu, no po pitanju kanalizacije ništa se ne događa. Osim toga, Ugovor sa svjetskom bankom za financiranje vodoopskrbe, potpisanom za mandata Stipe Gabrića Jamba, raskinut je, ne zna se kada će i hoće li uopće krenuti ovaj projekt.
Što se tiče objekta 'Lađarski dvori', čiju izgradnju je također obećao Božo Petrov, situacija je ista kao i s drugim izbornim obećanjima, odnosno projektima. Naime, doista je proveden Javni natječaj, zaprimljena je čak i donacija od bivšeg predsjednika Josipovića, no ne zna se tko je izabran na natječaju. Naime, taj ugovor nikada nije javno objavljen, bolje kazati nema ga u proračunu. Dakle, ne zna se jesu li izvršena plaćanja po tom pitanju, u kojoj je fazi ishođenje Građevinske dozvole, i slično.
Od besplatnog gradskog interneta, što je također svojim sugrađanima izborno obećao Petrov, za sada nema ništa. Naime građani grada Metkovića, poput ostalih građana Republike Hrvatske, imaju internet, no sami ga plaćaju. Božo Petrov je govorio i o gradnji 'minitržnice' na desnoj obali Neretve. Ista se doista i gradi, no navodno bez Građevinske dozvole, a nije naodmet napomenuti kako je taj projekt započeo bivši gradonačelnik Gabrić Jambo.
Metkovci nam govore i kako je na brdu Unka propala gradnja dječjeg igrališta, jer se trebalo graditi na zemljištu u privatnom vlasništvu, što zakonski nije moguće. Također govore i kako je propao projekt postrojenja za preradu mandarine, nakon nekoliko 'premještanja' lokacija izgleda kako se potpuno odustalo od tog projekta. Propao je i projekt kompostišta, čini se kako se i od njega odustalo. Gradski parking, koji je bio predviđen odlukom prošlog Gradskog vijeća, također se ne gradi jer nova gradska vlast nije uspjela srediti zamršene vlasničke odnose. Sada se parkira na prometnicama i privatnim česticama, ili na zemljištu koje nije vlasnički riješeno.
[uredio Vilenjak - 16. listopada 2015. u 16:25]