Turbodizel je napisao/la:
Jedino Maroko je konkurentan na najvišoj razini. Ovi drugi su ovisni o inspiraciji, na kojoj nozi su se digli ujutro, koliko ozbiljan i organiziran je protivnik i takve stvari. Individualan talent je dakako neupitan. Po fizikalijama su vrh.
Marokanci se razlikuju u tom što su gotovo svi odrasli i ispekli nogoturački zanat u Europi. Tako da igraju zapravo europski nogomet sa sjeverno afričkim štihom: Brzina, izdržljivost, agresivnost.
Vidi cijeli citat
ima ih još - senegal prvi, ali ne jedini - obala bjelokosti je imala njemce na konopcima dok se lapanu nagelsmannu nije diglo iz guzice u glavu da ubaci undava; zelenortski otoci igraju jako zrelo - koliko momčadi se može pohvaliti da su ostali neporaženi protiv dva bivša svjetska prvaka? costa rica 2014., kad ih je sva tri naguzila, primjerice (urugvaj, italiju, englesku).
u stanju su igrati defenzivno i otvoreno, ovisno o potrebi i situaciji. onaj zgoditak za 2-2 varéle jer recimo vrh vrhova za mene: anticipiranje i prisebnost u trenutku greške protivnika - nije bio iznenađen, nego je vrebao tako nešto - guranje lopte protiv smjera trka muslere i onda prisebnost pod pritiskom da ne nabije balun, nego ga pospremi s unutarnjom stranom kopačke u gol prije no što ga branič skine blokirati. to su odličja jednog izvrsnog nogometaša, i ima ih još takvih.
može se argumentirati da je urugvaj loš, da je ovo, da je ono. znatni dio toga ovisi o protivniku. švedska izgleda kao svemirski brod protiv tunisa, i u idućem kolu izgleda kao tunis protiv nizozemske.
otoci su obje utakmice izgledali jako dobro, imaju odličnu priliku (a i kvalitet) preko saudijske arabije proći dalje.
mnoge afričke reprezentacije su u situaciji usporedivoj s hrvatskom što se tiče kraće povijesti nastupa kao samostalna država (i time manje prigoda za natjecanje i postizanje uspjeha) - olimpijske igre i sp su dugo bile prvo ekskluzivno/pretežno europsko, pa onda europsko-(južno)američko natjecanje, s pokojim egzotičnim sudionikom kao egiptom ili turskom.
prema tome, mora se nadoknaditi vremenski zaostatak od nekoliko desetljeća u odnosu na dugovječni ustroj i sustav nogometnog školovanja, klimatski izazovi za održavanje travnjaka u usporedbi s umjerenom europskom klimom (izuzev skandinavije i ostalih rubnih regija europe), veličina kontinenta je nešto što većina ljudi van afrike uopće nema na umu što se tiče prijevoza i transporta itd. - sve to košta novaca i financijskih sredstava, koja se samo osiguraju uspješnim kvalifikacijama i onda što boljim rezultatima na završnici turnira.
međutim, ironija je da je globalizacija i borba za sve mlađe i talentirane igrače diljem cijelog svijeta (koje se kasnije želi pordati za veliku lovu) među europskim klubovima olakšala pristup tim sustavima i ustanovama ne samo inozemnim nogometašima, nego i potomcima doseljenika.
to se odražava na sve višu razinu igre i nogometnog sustava i kod nogometnih saveza koji su za prosječnog promatrača egzotični ili pali s marsa, i kod stožera i kod samih igrača.
taj razvoj će se nastavljati sve dok ova perverzija maksimiranja profita i komercijalizacije ne pukne, jer je spojen s tim ciljevima. potrebni su izvrsni igrači za uspjeh (= financijsku dobit), za izvrsne igrače je potrebna izvrsna struka, sustav i odlični uvjeti. to se izvozi jer svatko želi biti prvi u otkrivanju iduće mega-investicije.
relativno teški životni uvjeti pojačavaju fokus nižih društvenih slojeva na sport, jer je mogući uspjeh povezan s dobrom zaradom najpristupačniji i zahtjeva najmanje novčanog ulaganja od strane samog sportaša i njegove obitelji. imam dosta prijatelja i poznanika u afričkim državama koji su nečesto primorani prekinuti ili pauzirati studij jer moraju zaraditi novac za pristojbe sveučilišta i tek onda mogu nastaviti.
uglavnom, sport je ulaznica, prije svih nogomet kao nedvojbeni vladar, i to potiče i poneke pozitivne pomake.
bit će zanimljivo vidjeti što će napraviti senegal, kongo-kinshasa, egipat protiv irana (iako tu smatram da je iran možda i zbog sabotiranja i mrcvarenja od strane sjedinjenodržavljanskog režima napumpan i ima dobre izglede). i ghanu moramo shvatiti ozbiljno, imaju za sada tri boda više od nas, da li će se britanci stvarno prošetati protiv njih ostaje za vidjeti.
[uredio cameosis - 22. lipnja 2026. u 15:52]
esse quam videri. (marcus tullius cicero)