https://telesport.telegram.hr/analize/australian-open-rasplet/
Čovjek je prije dva mjeseca imao operaciju lakta, do prije mjesec dana udarao je ograničeni broj servisa na treningu i liječnik mu je rekao da neće nastupiti na Australian Openu. Tsitsipas do četvrtfinala nije igrao svoj najbolji tenis i lako je mogao ispasti od Taylora Fritza kojeg je slomio u petom setu. Samo da bi jučer protiv Jannika Sinnera odigrao jedan od najboljih mečeva u karijeri. Mladi Talijan zapravo uopće nije igrao loše, već je Tsitsipas lebdio terenom poput Rogera Federera; igrao je iznimno agresivno, vrlo rano je kupio lopticu i nije dao disati Sinneru. Indikativan je podatak da je do sredine trećeg seta u 92 posto slučajeva kao prvi udarac nakon prvog servisa igrao forhend, što se do kraja meča sigurno nije puno mijenjalo. Nije ponudio nijednu jedinu break loptu, a iskoristio je sve svoje četiri.
Da nije odigrao tako dobar meč, ne bih mu davao puno šansi protiv Medvjedeva koji mu tako ionako ne paše u matchupu; Tsitsipas ga je inače na hardu pobijedio jednom u šest susreta, i to u dvorani na završnom Mastersu 2019., kad je Medvjedev bio u blagom burnoutu nakon četiri mjeseca brutalne forme. Tsitsipas protiv Medvjedeva ne može kroz servis tako lagano odmah dolaziti do svog forhenda, a na hardu od elitnih igrača ima i jedan od najlošijih reterna; često se zato događa da zaglavi u izmjenama bekendom, a jednom je i sam prilično živopisno objasnio koliko mu ne odgovaraju duboki flat udarci njegova sljedećeg suparnika. Kad ga je Rus prošle godine pomeo upravo u polufinalu Australije, pokazalo se i da nije spreman taktički riskirati; ne bi me zato čudilo da sutra nešto češće igra servis-volej, pa rekao bih i da je spreman odvesti meč u duboke vode.
Rafael Nadal igra svoje sedmo polufinale na Australian Openu. Treba iskreno reći da je bilo nekih olakotnih okolnosti; ispadali su potencijalno opasni suparnici poput Thanasija Kokkinakisa, Aslana Karaceva, a onda, naravno, i Zvereva. Potencijalno opasni suparnik bio je na kraju i Denis Shapovalov koji je skoro okrenuo 0-2 u setovima, što je Rafa inače ispustio prošle godine protiv Tsitsipasa.
Radi se o tome da se većina mlađih igrača sad više ne boji Nadala; postoji strahopoštovanje, ali ne i strah, ponajprije zato jer znaju da je ranjiv, pogotovo na hardu i na Australian Openu. Pogotovo s 35 na leđima i s ne tako dobrom defenzivom kao nekoć. Međutim, kad koljena zaškripe, Rafa zna kako usporiti ritam igre i promijeniti momentum, što se pokazalo i u meču sa Shapovalovom, koji si je poput kakvog balavog rekreativca dopustio da ga takvo što izbaci iz ravnoteže; stoji dosta toga što je rekao na press konferenciji, ali kad krenu takve pomalo i psihološke igrice, nema ti druge nego ostati maksimalno fokusiran na sebe samog.
Nadal je, inače, u tom meču počinio 11 dvostrukih pogrešaka, ali one nisu bile plod dekoncentracije ili nervoze, već koncepcijskog rizika koji je odlučio preuzeti.
Rafa je već tri godine jedan od najdominantnijih igrača na servisu na hardu; na ovom Australian Openu uzeo je 78 od 82 svoja servis-gema, a još jedan novi detalj u njegovoj igri je brži drugi servis, opet u nastojanju da bude agresivniji i igra kraće poene; ako treba i po cijenu duplih, jer je upravo dugoročno gledano bolje da ne radi puno za poene, a bonus je taj i da kida ritam suparniku na reternu. Rafa već zadnjih pet godina povećava brzinu drugog servisa, a ona je na ovom turniru prosjeku od 164 km/h, što će reći brže nego što serviraju Medvjedev, Tsitsipas i Matteo Berrettini.
Berrettini je ovogodišnjim rezultatom na AO-u postao prvi igrač iz mlađe generacije koji je igrao četvrtfinala na sva četiri Grand Slama. Ne računajući prošlogodišnju predaju protiv Tsitipasa, upravo u Australiji, na zadnjih pet Slamova je na omjeru od 22 pobjede i tri poraza — sva tri je doživio od Đokovića. S druge strane, činjenica je da u toj seriji nije pobijedio nijednog top 10 igrača, pa i da općenito nema top 10 pobjedu na Slamu; opet s druge strane, u zadnjih 10 dana je pobjeđivao iznimno dobre igrače — od Brandona Nakashime u prvom kolu, pa je skinuo Carlosa Alcaraza u tie-breaku petog seta, zatim je relativno lako riješio Pabla Carreña Bustu, a onda je u petom setu sredio i nes(p)retnog Gaëla Monfilsa.
Za kraj, nek se nađe i jedan fun fact; od 53 igrača koji su u Open eri osvojili svoj prvi Grand Slam, niti jedan jedini od njih nije osvojio prvi sljedeći Grand Slam turnir. Slobodno provjerite podatak: jedini čovjek koji je uopće zaigrao finale bio je Andy Murray. Polufinale su, uz njega, igrali Ivan Lendl, Đoković, a sad i Medvjedev. Iako postoji jedna bitna olakotna okolonost, svi znamo koja, može li Medvjedev učiniti ono što u Open eri nitko nikad nije uspio?