ZAGREB - Mario Ančić je drugi hrvatski tenisač koji je u posljednjih godinu dana obolio od mononukleoze. Tom je dijagnozom konačno razrješen misterij višetjedne povišene temperature koja se kod Ančića pojavila uoči odlaska na Davis Cup meč protiv Njemačke.
U Krefeldu je, zapravo, bolest bila na vrhuncu. Poraz Ivana Ljubičića od Tommyja Haasa, koji je označio kraj hrvatskih nadanja za prolaz u četvrtfinale, bio je sreća u nesreći za Marija Ančića. Naime, tko zna kakve bi posljedice ostavio još jedan meč i stres koji bi donio odlučujući dvoboj. Poznavajući Marija, ostavio bi na terenu i posljednje atome snage, što je uostalom učinio i u petak i subotu, igrajući protiv Haasa i u parovima.
Prema liječničkim nalazima, kod Ančića je u pitanju lakši oblik mononukleoze, uzrokovan Epstein-Barrovim virusom. Ova je bolest poznata i pod nazivom "bolest poljupca", s obzirom da se virus najčešće prenosi putem sline. No, do zaraze može doći i na stotine drugih načina, tako da je gotovo nemoguće odrediti tko je na Marija prenio ovu neugodnu, iako ne pretjerano tešku bolest.
Posljedice mogu biti teške jedino u slučaju kad bolest nije dovoljno rano otkrivena i kad se pacijenti ne pridržavaju liječničkih uputa. Liječenje uključuje mirovanje, ne izlaganje virusima i bakterijama zbog oslabljenog imuniteta, te dijetalnu prehranu.
Ančić bi za tri tjedna trebao ići na prvu kontrolu, nakon koje će biti daleko jasnije koliko će dugo Mario izbivati s teniskih terena. Prema prvim procjenama, očekuje ga najmanje dva mjeseca bez tenisa. To bi značilo da bi Marija mogli vidjeti u akciji negdje oko Roland Garrosa.
Mario zaista nema sreće. Nakon što je prošle godine propustio dva mjeseca na američkom betonu zbog nezgodnog pada s jet-skija, sad ga je snašla bolest s kojom se nije za igrati. Najvažnije je da se potpuno oporavi, bez obzira koliko dugo to trajalo. Nema sumnje da su pred njim još mnoge uspješne godine koje će provesti u samom vrhu svjetskog tenisa, samo ako ga bolesti i ozljede zaobiđu. Valjda je u posljednjih godinu dana potrošio svoju kvotu "nesreća".
Karanušić pauzirao četiri mjeseca
Roko Karanušić je u studenome 2005., po povratku s turnira u Dnjepropetrovsku saznao da boluje od mononukleoze. Sljedeća četiri mjeseca bio je osuđen na mirovanje i čekanje normalizacije nalaza.
- Meni je samo odjednom iskočila kvrga na vratu veličine teniske lopte. Imao sam sreću da mi je rođakinja liječnica, a ona je odmah posumnjala na mononukleozu. Prvi testovi nisu pokazali ništa neuobičajeno i prošlo je još tjedan dana dok mi jetra nije "podivljala" - prisjeća se Roko tih dana.
Unatoč tome što nije osjećao neke posebne tegobe, morao je dva mjeseca provesti uglavnom u vodoravnom položaju, što je posebno teško osobama naviklim na stalnu aktivnost.
- Ne smiješ ništa raditi, moraš paziti što jedeš, samo kuhano i lagano. Izlazio sam od kuće samo kad sam išao na pretrage.
Da bi mu nalazi jetre opet došli u normalu, Roku su trebala dva mjeseca, ali tvrdi da je dobro prošao.
- Imam prijatelja koji gotovo godinu dana nije izlazio iz kuće.
Sjetio se Roko još jednog tenisača koji je puno teže nastradao.
- Grk Mazarakis nije znao da ima mononukleozu. Kod njega je jedini simptom bio umor. On je mislio da nije spreman, pa je još žešće trenirao, a to je upravo ono što ne smiješ činiti. Pauzirao je deset mjeseci.
Roku je za povratak na turnirne trebalo četiri mjeseca.
- Počeo sam na Challengeru u Sarajevu, sredinom ožujka prošle godine. Otišao sam tamo nakon dva tjedna laganih treninga.
Uz igranje, redovito je odlazio na kontrole.
- Sve do prosinca sam imao povišene vrijednosti enzima. Tek tada se sve vratilo u normalu. (gg) |
Ljubičić: Želim mu temeljit oporavak
ZAGREB - Ivana Ljubičića je vijest o bolesti suigrača iz reprezentacije zatekla u Zagrebu, uoči odlaska na ekshibicijski meč s Goranom Ivaniševićem u Sarajevu.
- Ne znam što bih rekao. Znam da mu nije lako, znam da vjerojatno sad "grize pod". Mogu mu jedino poželjeti temeljit oporavak, ne smije brzati. Nije se s tim za šaliti.
Imao je Ivan slično iskustvo na kraju prošle sezone, ali je daleko bolje prošao. Ta tri i pol tjedna mirovanja bila su mu i najduža u karijeri.
- Srećom nije se radilo mononukleozi. Odmah smo napravili sve testove i poduzeli sve potrebne mjere da se nešto ne zakomplicira. Da sam nakon Madrida išao igrati u Lyon, pa u Pariz, tko zna što se sve moglo dogoditi. Zato uvijek ističem koliko je važno biti zdrav. Ponekad se čini i da pretjerujem, ali radije ću puhati na jogurt, nego se opeći mlijekom. (gg) |
function printPage(url)
{
window.open(url, "Preview",'height=450,width=517,location=no,scrollbars=yes,menubars=no,toolbars=no,resizable=no');
}
function sendLink(url, title, link)
{
url += "?title=" + escape(title) + "&url=" + escape(link);
window.open(url, "SendLink",'height=450,width=450,location=no,scrollbars=no,menubars=no,toolbars=no,resizable=no');
}