Rafael Nadal Parera - najveći svih vremena?
Još malo statistike:
Federer:
20 GS i 27 Master 1000 je 47.5% od ukupnog broja titula (99)
Rafa:
17 GS i 32 Master 1000 je 62% od ukupnog broja titula (79)
Novak:
12 GS i 30 Master 1000 je oko 61.8% od ukupnog broja titula (68)
Ostale titule: Završni turniri , olimpijske medalje i dubl igre spadaju u onu razliku do 100%.
Pa, razmišljajte malo.
(Anima, 26. jun 2018 18:29)
Španjolske lekcije Rafaela Nadala u Rolandu Garrosu
Luk dominacija Rafael Nadal gurnuo na pitanje trajanje njegove vladavine, to uzrokuje umor i kratkoročni pojavu Dominika Thiem.
Jedanaest, dvanaest, trinaest ...
„Ako mi je rekao, postoji sedam ili osam, da ću biti ovdje u trideset dvije godine i opet s ovim trofejem, ja bih rekao:” To je nemoguće „kaže Nadal , No, svi se slažu u jednome: ako on ostane zdrav, svjetski broj 1 je uvijek prijetnja Porte d'Auteuil u nadolazećim godinama. „Ako me pitate koji danas mogu osvojiti sljedeći jedan, ja vam kažem da je favorit moj nećak”, priznaje ujaka Toni. „Dokle god će stati, vidim nitko ga ne može pobijediti za nekoliko godina”, dodaje James Blake, Miami direktor Majstori 1000. Toliko, tako da to nije apsurdno zamisliti kralja zemlje s dvanaest ili trinaest „Roland” na kraju karijere.
Toni Nadal nakon pobjede Rafaela Nadala na Roland Garrosu: „To bi bila tragedija”
„Mnogi stručnjaci kažu da s takvim uvjerljiv igra, on će završiti svoju karijeru u dvadeset i pet godina, rekao je Santoro. Ja smatram da nikada nije bio jači nego danas. „Guy Forget također pokazuje bluffed je prvak koji je još uvijek napreduje. "Osjećam se kao da je još promijenio igru, uvijek igra pravu stvar u pravo vrijeme. Drugi da se ubrzaju. "
https://www.lequipe.fr/Tennis/Article/Les-lecons-d-espagnol-de-rafael-nadal-a-roland-garros/909852
Instinkt, inercija, navika. To će biti, ali Nadal je ponovno osvojio Roland Garros
Broj jedan na svijetu činio se umornijim nego inače, a ipak je podigao jedanaestu šalicu koja je pobijedila u finalu austrijskog Dominika Thiema
Rafa Nadal je izgledao umorniji nego danas. Španjolski tenisač uvijek se uvijek osmjehnuo u teniskom igralištu, ali danas, na središnjem Roland Garrosu, grijanje glave i čelo već znojne. Previše vlage, previše crvene zemlje pod nogama, od 2005. do danas, 85 igara i 83 pobjede samo u Parizu.
Na drugoj strani mreže čekao ga je Dominic Thiem, australski tenisač broj 8 na svijetu koji je ove godine bio jedini koji je pobijedio Nadalu na svojoj omiljenoj površini. Broj jedan na svijetu počeo je konačni sa svim svojim tikama iza njega, ali bez pooštravanja bodova, a da nikada nije viknuo "vamos" nakon dobitnog udarca. Prve igre u utakmici svi su ih igrali sa svojim jezikom, s razočaranjem, a možda i dosadom. Nadal je bio umoran.
Gubitak nikad nije lako, ali nije lako pobijediti, da uvijek pobijedi. Jednog dana Pete Sampras je rekao da je, kada je bio broj jedan na svijetu, činilo da ima metu usmjerenu u sredini leđa. Postao je najbolji, greške, pogreške, smetnje više nisu dopuštene. Na US Openu 1991. godine, nedugo nakon što je izgubio četvrtfinalu protiv Jim Courier, on je otišao da se rukuju sa svoga protivnika i njegov prvi osjećaj je bio golemo olakšanje: „Ja sam konačno skinuo kamen s ramena.”
Isti otok Nadal smatra da je sve u redu, ali se drži čvrsto. Danas na 4 jednakom prvom setu, u najvažnijoj igri skupa i utakmice, broj jedan na svijetu podigao je glavu i počeo udarati šakama. Instinkt, inercija, navika. Netko od njega je jednog dana rekao: "To je poput divljih životinja, uzbuđuje se kad miris poput krvi". Odjednom je počeo vrištati bijesom svaki put kada je pogodio loptu, njegova prava postaju dublja, agresivnija, konačno je vikao svoj prvi "Vamos". 64 63 62 protiv budućnosti svjetskog tenisa koji još jednom može čekati.
U prosincu 2016., dok su on i Federer su bili van terena i pogleda u budućnost tenisa stići, novinar postavio pitanje koje aludira na njegovu budućnost, stalne ozljede, mogućnost da njihove divne karijere bile starije ili barem ugrožena , Da to je istina, odgovorio je španjolski tenis mirno, njihov stas bio pobune, bili su umorni, dosadno i možda čak i malo „izlizane. Vratit će se na teren bez ikakve sigurnosti, itd. Itd. Itd. No, on je želio dodati nešto, govorili i za sebe i za Federera: „Mi još uvijek znaju kako igrati tenis, a ja ne mislim da će ikada zaboraviti” Kao i obično, on je bio broj jedan i broj dva na svijetu danas, nakon tog intervjua na velikim turnirima uvijek su ih osvojili.
Sve je to učinio Dominic Thiem, samo to ponekad nije dovoljno. Tijekom drugog seta, na 4 do 2 za Nadal, broj jedan na svijetu još je jednom zauzeo još jednu pobjedu nakon što je razmjena trajala 27 snimaka. Austrijanac je promatrao loptu neumoljivo i obeshrabreno, dok ga je njegov trener Gunter Bresnik nastavio poticati, predložiti kako igrati. Thiem htjela ga pojesti: „Pokušavam, pokušavam biti više od sat vremena, a to je rezultat”, vikao je i pun bijesa činilo dodati: „Ti doći i igrati na mom mjestu” Od tog trenutka, Nadal nije učinio ništa loše: divlje životinje i miris krvi. Zaboravio je na znoj, gromadu i metu na leđima i samo je razmišljao o igri. Umor je prošao, pa čak i dosade i vlažnosti: on više nije prestala vikati "Vamos". Grčevi na srednji prst lijeve ruke koja je došla u trećem setu nisu promijenili rezultat nakon dva sata četrdeset dvije minute igrati svjetski broj jedan, koji je upravo okrenuo trideset i dvije godine, on je osvojio jedanaesti put u karijeri Roland Garros. To je sedamnaesti Grand Slam naslov svoje karijere, osvojio sedamdeset i deveti turnir. Posljednjih nekoliko godina, neposredno nakon točke utakmice, slavljenje je ležalo na crvenoj zemlji podizanjem ruku na nebo, ne ovaj put. Nadal je ostao stajati pokazujući svoje napete i još uvijek oblikovane mišiće.
Ne, Rafael Nadal nije učinio Roland Garros dosadnim
Pobjednik jedanaesti put, Rafael Nadal bi ubio sve neizvjesnosti i show. No, nije jako zahvalan doprinosu Španjolaca na tenisu, kaže naš novinar Elisabeth Pineau.
Ulaznice. Za osvajanje decime bio je za njega "vrlo poseban". Da bi osvojio undecima, bilo je stoga logično "vrlo, vrlo poseban". Rafael Nadal osvojio je u nedjelju, 10. lipnja jedanaesti naslov na Roland Garrosu i „to je vjerojatno jedan od najvećih podviga u sportskoj povijesti”, kaže gubitnik, Dominik Thiem. Gotovo je dvostruko veći od Björn Borg, dugogodišnjeg rekordera za kojeg se smatra da je nepobjediv (6). I koliko su Lendl, Wilander, Kuerten, Federer i Đoković sastavili. Toliko za vrtoglavicu.
No, svi čitatelji ne cijene pravu vrijednost statistike. "Ponovno ću pogledati na turnir Roland-Garros kad se Nadal povukao, nadam se da će biti u blizini", komentirao je jedan od njih sinoć. "Roland Garros nikada nije bio tako zanimljiv kao od Nadalove ere. Više neizvjesna, dosadna i stereotipna igra dna suda, hladni protivnici. Ukratko, Nadal je doista ubio ovaj turnir ", napisao je još jedan od prezirnica Španjolca.
Za stereotipnu osnovnu igru, vratit ćemo se. Čitatelj našeg prijatelja morao je napustiti televizor u podrumu deset godina. "Bika prvih krunica ima malo više veze s Nadalom od 32 godine. Igrač koji je lupao protivnika sve dok se prekršaj nije pretvorio i galopirao poput luđaka nakon svake kugle, sada treba vremena za analizu. Beskrajni skupovi omogućili su smanjenje reprodukcijskih uzoraka. On je branitelj rođen, također je postao jedan od najboljih odbojkaša u krug, „mi ga je napisao opet prije nekoliko dana da objasni kako je u trinaest godina, Nadal je iznova Nadal.
"Demolition party"
Krenimo. Danas, predmet debate nije tamo. Međutim, zbog nedostatka neizvjesnosti, teško može biti pogrešno. Kao iu 2017., kao iu 2013., kao i 2011. godine, kao i 2010. godine, kao iu 2008. godini ... dobro, kao što je to bio slučaj gotovo uvijek konačni jučer je uglavnom letargično (čak smo uhvatili kolegu drijemati sredinom prvog seta, ali možda je to bio učinak probave ili samo udarac dvotjedne?).
U nedjelju, na satu koktela, sud Philippe-Chatrier, koji je živio posljednjih sati prije nego što je bio dijelom uništen, organizirao je svoju "ruševnu stranku". Drugi dan, nakon što je neko ranije organizirala buldožer Nadal protiv Thiem (6-4, 6-3, 6-2). Da bi svoju dozu drame i prisustvovati konačnu razinu miješanje igre, smion i pletiva, kao u posljednjih nekoliko godina, on je morao okrenuti žensku stranu - u ovom slučaju Sloane Stephens i Simona Halep (pobjednik u tri postavlja 3-6, 6-4, 6-1).
No kako bi trivijalizirala jedanaest pobjeda Rafaela Nadala, to je zanijekati koliko je Španjolac model samopožrtvovanja u korist njegovog sporta. Roger Federer je danas na stazi, to je samo jedan nije navikao na pobjede (kao što Francuzi ne navikli na pobjede, ali ne žive). Ili, točnije, pobijediti poraz u ovom trenutku. Toni Nadal rekao koliko je prije nekoliko tjedana: „Ono što je jedinstvena generacija Đoković, Rafael, Federer, a druga je da su spremni učiniti još ustupaka. Njihova predanost je ukupno, zato su osvojili više od ostalih. "
I nastavljaju to raditi, trideset (Nadal slavio svoje 32 godine 3. lipnja) ili pakiran (Federer će biti 37 8. kolovoza). Kao što smo vidjeli u ovom dva tjedna i očito protiv Schwartzmana, Del Potroa i Thiema, Nadal nikada nije zadovoljan. On ne želi samo osvojiti utakmicu, on želi osvojiti sve bodove. Ne želi samo ubiti utakmicu, on želi završiti protivnika. Scenarij je možda neizbježan, a ritual pusta, istodobno se ističe. Kada plijen gasps kad ona pokušava dobiti glavu iznad vode, Španjolac skočio na grlu, lift svaki put malo edgier forhend. On ga odvraća žrtvu, udara ga i guši ga sve dok ne uslijedi smrt.
Nakon što se slučaj preklopio, Nadal je odmah nastavio ljudski oblik. Jučer je morao vidjeti kako se plače na podiju, kada mu je 15.000 gledatelja pružilo stalan ovation. Emocija, iskrena, bila je ista u 2005. godini u vrijeme osvajanja prvog naslova. "Ali normalno je, pobjeda nije jednostavna, zna sve napore koji su potrebni da stignu tamo", stric Toni reagira natrag u kutiju za tu prigodu, umjesto toga koji je imao dvadeset i sedam godina.
Prepoznavanje vršnjaka
Tijekom cijelog tjedna, njegov nećak nikad nije htio projicirati sebe i konačno se približio, kategoricno je odbio pojam "rutinu". "Činjenica da je uvijek prisutna i penjanje u finale Roland Garros je još uvijek izvanredna, čak i ako na papiru ima smisla za vas. Važno je da ne vidimo stvari na taj način, inače ulazimo u neku rutinu, spiralu ..., inzistirao je nakon polufinale protiv Del Potroa. Naprotiv, morate uživati ??u razmišljanju o svim ozljedama i svim složenim trenucima koje ste prošli. Upravo zato što je neumorno zauzeo točku nakon što je postao set nakon utakmice i nakon utakmice nakon početka karijere, da je svjetski broj jedan krivotvorio svoj um, a još više njegov rekord.
U Rolandu Garrosu, od 2005. godine, tu su Nadal i ostali, podižu s velikom oštrinom najkritičniji promatrači. Žao nam je nedostatak konkurencije za oživljavanje interesa turnira? Ali držanje Španjolca na isključivu odgovornost je učiniti ga znatiželjnim suđenjem namjere: njegovi protivnici podižu svoju razinu igre, a ne Nadalu da ga spusti.
Prepoznavanje njezinih vršnjaka, međutim, jednoglasno je u prosudbi poruka koje pozdravljaju njezinu 17. pobjedu Grand Slam. "Najviše me impresionira o svemu tome što još uvijek pokazuje istu glad, čak i ima više apetita nego što je prvi put osvojio. Njegova je motiva netaknuta i to je nevjerojatno. Nikada to više nećemo vidjeti ", izjavio je Robin Söderling, njegov krvnik iz 2009, ovog tjedna. Umjesto da ga zamjerka, možda je jednostavno potrebno izmjeriti njegov značaj.
Umjesto da me pohvalite što se trudim, vi o bizarnostima. Pa Nadal je legenda svjetskoga sporta i svaki je članak o njemu zanimljiv. Ja se trudim da ne prenosim iste tekstove, nego one što uvijek donesu nešto novo. Teško je to kada imate sportaša o kojemu se gotovo sve zna, ali se ipak događa.
Pa valjda više vrijede takvi tekstovi (čak i kada ih Google unakazi) nego bezvezni komentari (koje i ja često ostavljam) o tomu je li neki naš tenisač promašio zicer ili nije, je li se uplašio pobjede, je li netko od naših previše troši vrijeme na sponzoruše ili na nešto deseto.
Ako vam se ne sviđa, ne čitajte. Ali ne podmećite! Ta ja imam malo više godina i ne pada mi na pamet držati postere sportaša ili glumaca u sobi. Stoga je usporedba apsurdna, a osobito tvrdnja da se u meni skriva potencijalni progonitelj. Za takve procjene treba imati fakultetsku naobrazbu i usto podosta hrabrosti, a to sigurno nemate.
Dar je napisao/la:
Umjesto da me pohvalite što se trudim, vi o bizarnostima. Pa Nadal je legenda svjetskoga sporta i svaki je članak o njemu zanimljiv. Ja se trudim da ne prenosim iste tekstove, nego one što uvijek donesu nešto novo. Teško je to kada imate sportaša o kojemu se gotovo sve zna, ali se ipak događa.
Pa valjda više vrijede takvi tekstovi (čak i kada ih Google unakazi) nego bezvezni komentari (koje i ja često ostavljam) o tomu je li neki naš tenisač promašio zicer ili nije, je li se uplašio pobjede, je li netko od naših previše troši vrijeme na sponzoruše ili na nešto deseto.
Ako vam se ne sviđa, ne čitajte. Ali ne podmećite! Ta ja imam malo više godina i ne pada mi na pamet držati postere sportaša ili glumaca u sobi. Stoga je usporedba apsurdna, a osobito tvrdnja da se u meni skriva potencijalni progonitelj. Za takve procjene treba imati fakultetsku naobrazbu i usto podosta hrabrosti, a to sigurno nemate.
Vidi cijeli citat
Pa ne moraš cili dugometražni kopirat. I odvoji ulomak pokoji put
Nemoj se ljutiti odmah. Nisam ja nigdje napisao da si ti potencijalni progonitelj, taman posla da ćeš ti Nadala ići proganjati. Fakultetsku diplomu imam, doduše ne u psihologiji, pa je tvoja tvrdnja točna da nisam stručan da bi davao takve procjene. Na kraju krajeva niti sam to igdje napisao. Ali čovječe ova tema ima 40-ak stranica, koje si 95% postova ti natukao! Ne znam jel na taj način želiš ukazati drugima da je Nadal GOAT ili šta već, ali da je malo pretjerivanje, to sigurno je. A ovo tragično se odnosi na to da Nadal ipak ne stigne Federera, i ne bude najbolji svih vremena, i onda tvoj trud od toliko i toliko postova na ovoj temi bude uzaludan. A vjerujem da odvojis dobar dio vremena u danu da bi našao svaku vijest vezanu za njega.
Ja slavim Nadalove uspjehe, a potpuno je nebitno je li najbolji ili nije. On je legenda, jedan od najvećih u povijesti sporta uopće. Njegovi uspjesi u Rolandu Garrosu dio su najblistavijih sportskih dometa u novijoj eri, stoga njih posebno obrađujem. Nakon US opena nisam prenio toliko tekstova jer nisu bili pretjerano zanimljivi. Njegov je naslov bio iznenađujući, ali nije nešto što će se pamtiti.
Tekstovi o Nadalu daleko su zanimljiviji od onih koji slave Federera, ali ja ne branim nikomu da otvori temu o Rogeru. Pročitat ću svaki prilog i ne ću popovati ako netko objavi čak i 99 posto komentara. Bitan je komentar, a ne je li ga objavio Marko, Janko ili netko treći.
P. S.
Dosta se mučim s Googlom, tako da mi se ne da odvajati ulomke.
Mark Petchey
Tennis Expert & Columnist
Rafael Nadal is the undisputed 'King of Clay' after winning his 11th French Open title on Sunday
"He is somebody that dominates points and he wants to dominate the point as quickly as he can"
Rafael Nadal is without question the 'King of Clay' but what makes him stand head and shoulders above everybody else? We've asked Mark Petchey for five aspects of his game that make him the best in the business.
WILL
The one thing you have to have that transcends other skills is will; the will to find a way. He's on an incredible run of match wins right now and sets won, but it hasn't always been that way. He's had to dig deep and win matches in five sets.
He also has a willingness to improve. I've heard a few people say that the competition isn't as strong at the moment, but I completely disagree. I feel that the other guys at their peak can give him a run for his money. But when I look at his numbers for Roland Garros last year and actually some of them so far in 2018, he's hitting the ball faster off the ground, returning quicker, serving bigger, and he's actually making the others look worse than they actually are.
So his willingness to improve and be an even better player than when he burst on to the scene and won his first French Open title in 2005 is also a significant factor.
Also, his willingness to face up to adversity and be humble enough to admit that he wasn't where he needed to be back in 2015, when he was obviously struggling and willing to go back where he needed to go to figure out his best tennis, so I think that was obviously a huge part of why he's dominating again.
DECISIONS
Getting Carlos Moya involved has been significant and the little change to his racket - just having somebody involved with a different voice, with the resume that he's had, has made a massive difference.
Moya has contributed to his dominance. He has helped Rafa's serve in that he is going for more on his first serve and getting a lot more free points. There are also far more unreturned serves than there ever were in the past, even on clay, so from that point of view he is serving better and shortening the points.
At this stage of his career the shorter the points he can make and win - which he was best at Roland Garros last year between nought and five shots - is clearly going to extend his career and make him an even tougher player to beat.
Carlos has also been far more willing to tell Rafa he needs to hit his backhand as his first shot off his first serve and to go for it more, so he's far more central on the court now and he's hurting you with his backhand and his forehand - there's no safe zone.
Andy Murray and Novak Djokovic were able to counter the cross-court forehand with their double-handers when Rafa was looking to run around it.
Carlos has made a huge change to his mindset with his backhand and, I would say, underlining to Rafa just how good that shot is anyway. He's flattened it out over the years and made it far more penetrative when you look at the numbers. It's not a rallying shot, it's a finishing shot.
AGGRESSION
He's an aggressive clay-courter, let's not make any bones about it. He is somebody that dominates points and he wants to dominate the point as quickly as he can.
His ability to hit high returns, get his feet up the court and get his feet on the baseline, and then dominate on the returns has been significant. This year I think he has won more points returning serve than the returners have won themselves - that's just off the charts.
His mindset on the court is huge, but he is the perfect blend. Yes, he's an aggressive clay-courter, but if you do push him and do get him wide he's able off both wings to defend probably better than anyone has been able to off both backhands and forehands.
The big question is, if you were to formulate a plan to try and beat him right now, I don't think there is one that exists.
DEFENCE
He's an aggressive wall, he's not just a wall. He's a wall when he has to be and that's his default setting if Plan A isn't working. He's able to go there and beat you by just rallying, but he doesn't want to. He'll go out there and try and beat you through winners, which is why you end up going for too much, but if he has to and he's not having a good day, on his bad day he'll just beat you by good length and keeping the balls in court.
So it's not just about you playing great against him, it's about on his bad day, why is he so dominant and consistent? It's because he's still able to go to another place which is also unbeatable and that's a part of defence.
PERSEVERANCE, TEMPERAMENT, PATIENCE, AND STAMINA
He's great at everything. He'll play you and beat you over five or six hours. His mental stamina, willingness to play every point on its merits, to never-ever give up on a single point, is hugely ingrained.
It's a mental asset that he has, so when you walk out there you just know that he's not going to give you anything.
- Najnovije
- Najčitanije
Dvije Amerikanke trijumfirale u Australiji prije početka prvog Grand Slama sezone
12 sati•WTA Tour
Francuski veteran u 35. ATP finalu u karijeri osvojio 13. naslov
17 sati•ATP Tour
Slučaj Sinner u rujnu pred Sportskim arbitražnim sudom
1 dan•ATP Tour
Sjevernoameričko finale u Adelaideu, prvi nositelj zaustavljen u polufinalu
1 dan•ATP Tour
Pegula i Keys izborile prolaz u finale WTA turnira u Adelaideu
1 dan•WTA Tour
Mertens i Kessler u borbi za naslov na WTA turniru u Hobartu
1 dan•WTA Tour
Gael Monfils izborio 35. finale karijere
1 dan•ATP Tour
Kolega sjajno krenuo pa izletio, ali Hrvatska će u drugoj vožnji imati dvojicu predstavnika!
14 sati•Zimski sportovi
Zubčić: 'Osjećao sam se kao guska u magli, ali mi treniramo u ovakvim uvjetima i to mi je bila prilika'
7 sati•Zimski sportovi
Vlašić krasnim golom vratio Torino iz minusa i osigurao mu bod protiv Juventusa
5 sati•Nogomet
Bayer je bacio rukavicu Bavarcima koji godinu otvaraju na jednom od najneugodnijih gostovanja
15 sati•Nogomet
Hrvatski vaterpolisti uvjerljivom pobjedom protiv SAD-a izborili prolaz na Superfinale
8 sati•Vodeni sportovi
Jokić i Westbrook napravili nešto što prije njih nikome nije uspjelo, briljantni Litavac srušio prvake
17 sati•Košarka
Lakić o transferu Galešića: 'Pojedinci moraju shvatiti kako Rijeka živi, Dinamo je pristojno platio'
5 sati•Nogomet
Sigurdsson: 'Maraš je u ovom trenutku u boljoj formi od Klarice, a Mandić se ozlijedio'
15 sati•Rukomet