"Beating Nadal on clay" should enter the lexicon as shorthand for an absolutely impossible task.
Zna znanje.
"Beating Nadal on clay" should enter the lexicon as shorthand for an absolutely impossible task.
@RafaelNadal:
1,140 Matches
945 Wins
195 Defeats
18 Grand Slam Titles
12 @RolandGarros
3 @USOpen
2 @Wimbledon
1 @AustralianOpen
4 @DavisCup
2 @Olympics
Legend of the game.
The physical toll that Rafa puts on you in a 3 out of 5 set match is perhaps the most underrated thing he does to you. Impossible for anyone to know that hasn’t experienced it first hand.
In the last 27 years at Roland Garros:
12 different players won at least once
12 times Nadal won the title
THE NEW YORK TIMES
Roland Garros keeps changing look and shape in the 21st century. It is vaster and more avant-garde, and perhaps it will become less crowded in the passageways as tennis fans shuffle from match to match.
But for now, and for honestly who knows how much longer, Nadal, 33, remains a pillar of the place: more immovable, as it turns out, than many a stadium.
Other than that, it has been “Vamos Rafa!” The former French star Fabrice Santoro began his postmatch interview with Nadal on Sunday by reeling off all the years he had prevailed in Paris: “2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018 and 2019.”
It sounded more like a mantra than a question, and well before Santoro finished off the list, Nadal was scratching the back of his head and looking slightly embarrassed. He has such gaudy stats, yet away from the clay he is more into understatement. But awkward moments are his own fault for enduring and winning beyond any reasonable expectation.
Much less still winning in 2019, but on he reigns. If they are not going to retire the trophy and give Nadal the Coupe des Mousquetaires permanently (not a bad idea), it must surely be in need of repair at this stage after all the celebratory bites he has taken out of it.
“For sure, you are not going to see another guy win 12 French Opens,” said Nicolás Massú, Thiem’s coach.
But nothing in men’s tennis can compare, and perhaps Massú is correct that nothing ever will truly compare. Nadal, a man who runs (and runs) on doubt, is skeptical.
“I consider myself a normal person,” he said before Sunday’s triumph. “I’m certain that another player can do it in the future. But it’s true that you need to have qualities, luck, physical attributes and a long enough career to do it. You need to have the possibility to play at least 11 French Opens to win 11 times. It’s complicated.”
Even more complicated when his successors will need to play at least 12 French Opens to win 12 times.
P. S.
https://tribune.com.pk/story/1989029/7-thanks-memories-rafael-nadals-12-french-open-triumphs/
The morning after & it’s still hard to comprehend one player has won 12 majors at the one event. We will not see this again & I’ve been saying that for 3 years now. Congratulations Rafa. They broke the mould when they made you. Superb effort also by Dominic his time will come
Rafa is an all time great on any surface, but it’s hard to imagine ANYONE being better on clay ever
TONI NADAL
I remember when he was on court [as a child], and, for example, his father said, 'You don't need to go for this ball because you cannot [get] it,' and I said, 'No, no, no, it's better to go because then the opponent knows that when he doesn't make a wonderful shot, the point is for Rafael.'"
https://www.espn.com/tennis/story/_/id/26935039/he-genius-why-nadal-pulled-away-win-12th-french-open
E, moj Rafaele...
Zadnja igra. Federer je oba puta odustao od razmjene. Nadal (3:40) bekhendom nije prednost pretvorio u 5:5, a onda je (5:25) forhendom napravio ono što je propustio bekhendom. Na žalost, taj poen bio je dovoljan samo za izjednačenje.
Smatram da je Federer odigrao iznad svojih mogućnosti. U petomu setu sigurno bi tjelesno potonuo, stoga je davao sve što je mogao dati da prije završi. I odigrao izvanzemaljske razmjene. Ne dâ Rafi da mu se približi i računa, ako već mora izgubiti, da je bolje da Đoković osvoji Wimbledon jer bi mu tada bježao za četiri naslova. A to je mnogo. Bez obzira što Đoković izgleda nepobjediv.
Rafa na brzim podlogama protiv Federera (od 2014.) i Đokovića (od 2013.) ima omjer 0:15.
Iako je statistika ubojita, valja reći da Nadal konstatno napreduje. Usavršio je servis i igru na mreži. Bekhend mu je također vrlo opasan. Problem su te ozljede koje ga izbacuju iz stroja i onda mora sve "Jovo nanovo".
Ako pametno pristupi idućim natjecanjima, skreše nastupe na bezveznim turnirima, mogao bi profitirati. Federer je pred mirovinom i sigurno ne će igrati godinama. Đoković je u naponu snage, ali njega pristižu nove snage koje za njega opasnije nego za Nadala. Ja sam bio milijun posto uvjeren da Querrey Nadalu ne može ništa svojim servisima, kao što je onomad sredio Đokovića ili kao Anderson Federera.
Sjetimo se US opena i dvoboja s Delpom. U 1. setu Rafa je forsirao suparnikov bekhend i ostao na suhomu. U nastavku je promijenio ton i tenora. Prekjučer protiv Federera pretjerano forsiranje bekhenda i zakasnjela promjena taktike. No nije samo to bio problem. Forhend u trku, ona legendarna paralela, neprestano je završavala u mreži. Napadi forhendom bili su predaleko od crte. Jučer čitam na B92 da je daleko teže gađati crtu na travi nego na zemlji, stoga bih volio da to stručniji forumaši prokomentiraju.
Kakav bi bio poredak GS osvajača da je ATP kalendar pravedniji, s većim udjelom turnira na zemlji? A kakav da je Nadal tijekom karijere bio zdraviji? Sve to saznate ćete u ovoj DUBINSKOJ ANALIZI i temeljnom OSVRTU na najnoviji uspjeh najdominantnijeg specijalista u povijesti sporta...
('Ki bi da bi' - značenje i porijeklo)
Otkako je Nadal jučer poput razjarenog bika protutnjao odlučujućim setovima svoga 12. finala na Roland Garrosu, traje nadmetanje tko će brojevima bolje oslikati ono što je taj neponovljivi specijalist za zemljanu
Jer, njegova dominacija traje toliko dugo, toliko je sigurno da će Rafa osvojiti pehar tamo da nije teško izgubiti osjećaj za mjeru. Pritom i ponešto poštovanja. Pomalo je postao i dosadan...
Iako će se svaki put, pa tako i jučer, pri osvajanju sebi najvažnijeg trofeja baciti na tlo, propisno zaprljati leđa, provesti u tom položaju više nego je dozvoljeni nepisanim kodeksima... I tako sugerirati da mu svaki, baš svaki vraški puno znači.
Njemu da, a nama? Jesmo li svjesni koliko je neponovljivo ovo čemu svjedočimo? Nekoliko puta ovih dana pročitao sam i čuo tezu da je riječ o najdominantnijem sportašu koji je ikad viđen, naravno govoreći u vrlo uskom kontekstu.
Pa ipak, samo zato što je u toj mjeri bolji od ostalih, imamo li pravo omalovažavati tu dominaciju? Je li ona utemeljena na nekoj komparativnoj prednosti zasnovanoj na fiziologiji, antropometriji ili nekom drugom parametru kojeg bismo zbog toga mogli označiti - nepravednim?
Je li Rafajlo kriv što je toliko superiorniji konkurenciji, zar ćemo iz njegove najveće prednosti stvarati najveći protuargument, ima li to ikakvog logičkog smisla?
Julian Finney, Getty Images Sport
Nema. Ja ga, barem, ne vidim. I baš dobro da sam rečenicu prije spomenuo nepravdu, jer ima velikog utjecaja na rasprave o veličini Nadala u povijesnim razmjerima.
Nepravda!
Sigurno ste primijetili, ali s vremenom naučili zanemarivati činjenicu da se na zemljanoj podlozi od četiri najvažnija turnira godišnje - uspjehe na kojima teniski svijet uzima kao presudne za raspravu o najboljima ikad - održava tek jedan jedini Slam.
Ako taj podatak stavimo u razmjer sa svim podlogama i specifičnim uvjetima koji postoje u tenisu, onda je to pravdeno. Ako ga stavimo u odnos s realnošću, činjenicom da se čak tri Slama igraju na brzoj podlozi, a dva od njih na praktički identičnoj, onda moramo zaključiti da je crvena prašina u prilično nepravednom položaju. I svi oni koji su naučili dobro igrati na njoj...
Ovim tekstom nemam namjeru ulaziti u dubinu razloga zašto je tomu tako, ali teško je poreći da s aspekta ravnomjerne zastupljenosti različitih teniskih vještina postoji prilična diskriminacija prema podlozi koju mnogi teniski učitelji, treneri i filozofi smatraju - majkom. Učiteljicom. Temeljem razvoja svakog tenisača.
A ja bih dodao i ovu misao: zemlja je najiskreniji detektor kvalitete. Na njoj nema skrivanja, švercanja, izvlačenja na jedan ili dva udarca. Moraš imati sve ili gotovo sve da bi bio pri samom vrhu...
U nastavku ću vam pokazati kolika je, zapravo, nepravda nanesena superdominatoru Nadalu ovakvim ustrojstvom teniskog kalendara...
Clive Brunskill, Getty Images
MISAONI EKSPERIMENT 1
Kada bi 4 najveća turnira bila raspoređena tako da sve tri različite podloge (zemlja, trava, hard) budu ravnomjerno zastupljene, dobili bismo podatak da bi se 1,333 turnira Slama odigralo u Rafinom dvorištu.
Kako je riječ o nečemu što je u praksi neprovedivo, neće vam biti jasna poanta ovog eksperimenta. Dok ne dođete do konkretnih podataka. A oni će uskoro.
Njima vam želim ukazati na stvarnu vrijednost Nadala koja mu pripada u raspravama o all-round teniskom pedigreu kojeg po nekima ne posjeduje te da nikako nije riječ o tenisaču koji je do sadašnjih 18 Slam naslova došao samo zato jer je, eto, imao sreće da se Roland Garros održava 10 puta u desetljeću...
Metodologija: Izračunao sam broj nastupa na Slamovima u karijeri za Nadala (56), izdvojio broj odigranih Garrosa (15) i postotak osvojenih naslova (80%) na njima. Zatim sam izračunao postotak osvojenih naslova (6) na drugim Slamovima (14,63%) u odnosu na broj nastupa (41).
Potom sam povećao udio zemljanih Slamova za 33% (s 1 na 1,33), a sukladno tom povećanju umanjio udio Slamova na preostalim podlogama. Korigirao sam osvojene naslove na ostalim podlogama za novi, smanjeni broj nastupa i sve to napravio sam i za preostale članove Velike Trojke.
Getty Images/Clive Brunskill
Dobio sam sljedeće vrijednosti koje će vas, siguran sam, prilično iznenaditi:
Dakle, da je ATP kalendar ustrojen pravednije, da jednako vrednuje vještine potrebne za igranje na temeljnoj od svih podloga, zemlji, broj Grand Slam naslova bio bi ovako raspoređen.
1. NADAL 21,27
2. FEDERER 18,373
3. ĐOKOVIĆ 13,666
Kao što vidite, u tom nekom fiktivom svijetu, rasprave o najboljem svih vremena bile bi prilično usmjerene na Nadalovu stranu, iako sam uvjeren da bi svejedno bila jaka struja koja bi obezvrijeđivala njegov ukupni saldo samo zato što bi velika većina svih titula bila ostvarena na jednom jedinom mjestu.
MISAONI EKSPERIMENT 2
- Rafa ima 18 Grand Slamova, a 15 je morao propustiti zbog ozljede. Da je mogao osvojiti barem jedan od tih propuštenih, drukčije bismo sada pričali - rekao je nakon novog uspjeha u Parizu njegov bivši trener i doživotni stric, Toni. Čovjek koji ga je, najviše od svih, teniski oblikovao.
Povodom te izjave prionuo sam poslu. Toni rijetko kada izmišlja ili priča bedastoće, iako se u posljednje vrijeme ne libi svakome voljnom slušanja pričati o koječemu. Uzeo sam papir i olovku, dobro, uzeo sam tipkovnicu i miša... otvorio nekoliko desetaka kartica u pregledniku... oslobodio nekoliko sati u dnevnom rasporedu...
Richard Heathcote/Getty Images
...i zaključio da je stric ovoga puta debelo pretjerao. Nadal je u cijeloj karijeri, gledavši od prvog nastupa, propustio 'samo' osam Slamova! Dakle, gotovo dvostruko manje nego je Toni sugerirao. Međutim, čak i s tim znatno umanjenim brojem, Rafa je od Big 3 daleko najviše izostajao s najvažnijih turnira u povijesti.
Primjerice, Federer ih je od 1999. propustio samo pet, a Đoković - ne biste vjerovali - jedan jedini. Jedan Grand Slam i to ONE 2017. kada je nakon Wimbledona odlučio odmoriti ostatak sezone.
Slijedom razmišljanja Uncle Tonija, dao sam se na posao i po metodologiji sličnoj iz prethodnog eksperimenta, dobio sljedeće podatke:
Da su svi igrači odigrali sve Slamove koji su trebali, stanje sa najvažnijim titulama izgledalo bi ovako:
1. FEDERER 20,823
2. NADAL 19,78
3. ĐOKOVIĆ 15,33
Kao što vidite, osjećaj strica nije bio dobar, Federer bi po ovoj računici i dalje bio najbolji po naslovima, ali razlika bi bila jedan trofej manja u odnosu na Nadala!
Ovom eksperimentu možete opravdano prigovoriti naoko čvrstim kontra-argumentom:
Ali, tko je kriv Nadalu za sve izostanke, ozljede itd. Oni su došli kao posljedica njegova načina igre, možda i genetike, a sve to sačinjava jednog tenisača. Bez te genetike Rafa ne bi bio što jest, bez tog žestoko grinderskog stila igre.
No, koliko god takvo rezoniranje imalo smisla, uvedemo li u priču segmente iz eksperimenta 1, sve će se promijeniti:
Da je Rafa 33% (Grand Slam) turnira u karijeri više igrao na zemljanoj podlozi, njegovo tijelo sigurno bi bilo manje izraubano, koljena u boljem stanju pa zbog njih ne bi morao predati Granollersu 2016. bez borbe u Parizu, ne bi izgubio od Đokovića 2015. u najgoroj sezoni karijere, a pitanje je bi li si dozvolio i poraz od Soderlinga one mitske 2009. Vjerojatno bi i na preostale Slamove dolazio u boljem stanju, opasniji za konačan uspjeh.
Ali, sada smo već u sferi 'ki bi da bi'. Pa red je da i završimo prigodnim glazbenim brojem (okrenuti na 1:45):
Getty Images
Španski teniser Rafael Nadal navijao je za Novaka Đokovića protiv Rodžera Federera u finalu Vimbldona, izjavio je njegov stric Toni Nadal.
Stariji Nadal obrazložio je da je teniser sa Maljorke bio uz srpskog asa do njegove pete titule u Londonu kako Federer ne bi odmakao sa Grend slem trofejima.
"U interesu Rafaela bilo je da Đoković pobedi. Sada su sva trojica blizu po najznačajnijim trofejima", rekao je Toni Nadal za radio Kope i Marka.
Federer je rekorder sa 20 Grend slem titula, Nadal ima dve manje, dok je Đoković na 16.
"Danas vidim Đokovića kao favorita na US openu, osvojio je Vimbldon i Australijan open ove godine, sve tri podloge su brze, slične", poručio je stric Rafaela Nadala.
US open na programu je od 26. avgusta do 8. septembra, a titulu brani upravo Đoković, koji je osvojio četiri od poslednjih pet GS turnira.
Smatram da je Nadal imao najteže suparnike na putu do osvajanja GS-a.
Kao mladić je naletio na Federera u punoj snazi.
Roger je potom počeo popuštati, ali se onda na sceni pojavio Đoković.
U međuvremenu je Nadal kuburio s ozljedama, a njegovi su konkurenti i dalje bili gotovo bez konkurencije.
On se vraćao nakon ozljeda, ali odmah nije mogao biti na najvišoj razini i to je njegovim protivnicima olakšavalo posao.
Napominjem da nisu Đoković i Federer krivi što je Nadal bio izvan stroja, ali hoću reći da im je tada bio olakšan put do najvećih uspjeha.
I da se ne zaboravi!
Nadal na "svojoj" podlozi nikada nije dopuštao iznenađenja u finalu GS-a, dok su Federer i Đoković znali kašljucati.
Ali njima je opet bio posao olakšan jer se tri GS-a igraju na bržim podlogama i svoje su propuste mogli nadoknaditi.
No svejedno je Nadal došao na samo dva GS-a zaostatka od Federera.
I još uvijek je nedostižan kada se govori o olimpijskim medaljama, Davisovim kupovima, čak i mastersima.