Rafael Nadal Parera - najveći svih vremena?
Lebowski je napisao/la:
odgovornost je napisao/la:
Lik dođe na temu Nadala i nastavi pisati kako je Đoković prvi, a Rafa i Roger se bore za drugo GOAT mjesto. Nema što drugo biti nego Srbin. Kompleksi stari stotinama godina.
Vidi cijeli citat
Bravo Odgovornost. To je tvoj nivo. Sjajno.
Nacionalistički ispad. Tvoj vrhunac.
Inače teniski argumenti ti nisu jača strana. Ti si više onaj što voli da čita druge kako pišu. Jelde :)
Vidi cijeli citat
Sve što je kontra od tebe smatram ispravnim. Sretan ti Dan državnosti!
"U hrvatskom jezikoslovlju nema atributa kojima se može objasniti veličina Hajduka. Hajduk je ne samo vječan, Hajduk je neuništiv!"
Lebowski je napisao/la:
05.08. je Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.
Nije Dan državnosti! Čitaj malo!
Pusta želja da se ispadne pametan.
Znaš kako se kaže, nekad je bolje ćutati i biti smatran ......
Vidi cijeli citat
Molim te piši hrvatskim jezikom jer te se ništa ne razumi.
"U hrvatskom jezikoslovlju nema atributa kojima se može objasniti veličina Hajduka. Hajduk je ne samo vječan, Hajduk je neuništiv!"
sombor1987 je napisao/la:
Dar je napisao/la:
Ja ne određujem što je najvrjednije. Ante Kostelić odgojio je dvoje prvorazrednih skijaša i uvijek je isticao da su Olimpijske igre vrhunac u sportu. Ali to zna svatko objektivan. Jedno je formu brusiti za turnir iz serije 500, a drugo za Olimpijske igre koje se održavaju svake četiri godine. A Svjetski teniski savez odredio je da su četiri GS-a najvažniji turniri. No takvih je 16 u četiri godine i nikako ne mogu biti ispred OI-ja.
Vidi cijeli citat
Nisi uvažio nijedan izneseni argument sa moje strane - već samo ponavljaš svoju tezu. Očekivao sam zaista nešto bolji odgovor. Pogotovo jer te smatram Dinosaurom na ovoj temi. U smislu da si stara garda.
Opet se hvataš skijanja kao pijan plota. OI nisu najbitnije u svim sportovima. To je cinjenica.
Jer da su najbitnije - onda bi svi najbolji nogometasi igrali iste.
Goran Ivanisevic nikad ne bi mjenjao svoj Wimbledon za zlato sa OI-a.
U biciklizmu takodjer nisam saiguran da zlato sa OI-a vrijedi vise od Tour de France. Ali, ajde ne pratim biciklizam, pa za tu tvdrnju nisam siguran.
Dar je napisao/la:
Da Olimpijske gire nisu važne, ne bi se Novak toliko trsio da nastupi na nedavnima.
Vidi cijeli citat
Nadal igra na GS-ovima s naprsnutim rebrima, prima injekcije gdje mu kost ulazi u meso, igra sam puknutim trbusnim zidom...Đoković sa puknutim rebrima...To su barem njihove izjave.
To je definicija od "trsiti" i pokazatelj koliko je to bitno.
Čak i da se slozimo da su OI bitnije od Zavrsnog Mastersa, tko to moze izracunati da li jedno zlato sa OI-a vrijedi vise od 2 Završna Mastersa?
Dar je napisao/la:
Da ponovim što sam odgovorio Marconatu. Neprestano ističem 14 Rafinih naslova jer je to najveće sportsko postignuće u teniskoj povijesti. Da je Novak osvojio 14 Australija, onda bih isticao taj domet.
Vidi cijeli citat
Po čemu je vece dostignuce 14 RG-a od karikiram 7 Wimbledona i 7 RG-a? Ako uzmemo u obzir činjenicu da svaki GS nosi isto bodova i jednako vrijedi?
Ti ne iznosis cinjenice, nego si vođen subjektivnim, navijačkim naočalama.
Nije najboljhi onaj tko osvoji 1 GS najvise puta, nego onaj tko zbirno ima najveci broj.
Dar je napisao/la:
Nadal završnu ekshibiciju nije uspio osvojiti, iako je igrao u finalima, jer ima boljih na toj podlozi i na kraju sezone on nije ni sjena Nadala u dotadašnjemu razdoblju. Nadal formu prilagođava najvećem izazovu, a ne nekoj ekshibiciji koja dopušta dva poraza.
Vidi cijeli citat
Ovo je isprazno laprdanje. U 20 godina karijere, on nikad nije u formi u dvorani?
Turnir najboljih 8 nije egzibicija, nego mini SP u tenisu.
I u nogometu mozes biti svjetski prvak sa jednim porazom - da li to znaci da je to egzibicija?
Dar je napisao/la:
Služite se logikom maloga djeteta. Nije najbolji onaj koji je rekorder svih vremena u određenoj disciplini jer je u nekoj drugoj disciplini prosječan!?
Vidi cijeli citat
Da bi u tenisu bio GOAT, moras biti dobar u svim disciplinama. Zato se tenis i igra na mnogo podloga, a ne samo na jednoj.
Vidi cijeli citat
Olimpijske su igre vrhunac sportskih natjecanja. Koga briga za polupismenoga Ivaniševića. Ali jasno je da jedna ili dvije zlatne olimpijske medalje viška ne mogu izbristi važnost dvocifrenoga broja GS-ova.
Olimpijski turnir ne dopušta švercanje, a završni turniri dopuštaju. Olimpijski se turnir igra na različitim podlogama, a završni uvijek na jednoj. Dakle, to je uspoređivanje neba i zemlje.
Tih 14 naslova najvrjednije je sportsko, a ne samo tenisko dostignuće. I to zato što je to nezamisliva brojka. Gotovo je nemoguće toliko dugo biti konstantan na najtežoj teniskoj podlozi. I to pored Novaka Đokovića koji je šampion nad šampionima. Sedam plus sedam također je izvanredan rezultat, ali daleko ispod 14 RG-ova.
Uspoređuješ kolektivni i pojedinačni sport. Bit je, da ponovim, da završni turnir dopušta švercanje i da se uvijek igra na istoj podlozi. Sve ga to drastično obesnažuje.
Nadal je najbolji jer je u usporedbi s Novakom i Rogerom svestraniji igrač. Uspješniji je na Olimpijskim igrama, u Davisovu kupu i na GS-ovima. U konkurenciji parova Nadal je tata-mata za spomenutu dvojicu koji u pojedinačnoj konkurenciji imaju dvije šanse na tvrdim podlogama. Ali opet nemaju veći broj osvojenih turnira nego Nadal na zemljanoj podlozi. Dakle, Wimbledon i Roland Garros vrijede dvostruko više od US opena i Australian opena.
Federer vs Nadal vs Djokovic: The Ultimate Tribute to The Big Three | HD
https://www.youtube.com/watch?v=uzCwEmqgE_Q
Roger Federer vs Rafael Nadal: The Story of Fedal | Tribute
https://www.youtube.com/watch?v=gVYEKdygzeE
Nadal vs Djokovic - The Biggest Rivalry in Tennis | Movie | Tribute
https://www.youtube.com/watch?v=kJ-zXUn234M
Novak Djokovic vs Roger Federer: The Movie | Emotional Tribute to their legendary Rivalry
https://www.youtube.com/watch?v=S9ikf1iHAvE
Rafael Nadal: Ujak Toni, "nefleksibilni" i velikodušni trener koji je Nadala učinio jednim od najboljih tenisača u povijesti
Kad je Toni Nadal bacio prvu lopticu svom trogodišnjem nećaku, mogao je vidjeti da postoji nešto drugačije u načinu na koji ju je vratio s druge strane terena.
Bivši amaterski igrač koji se natjecao na nacionalnim prvenstvima u Španjolskoj, trener je imao stotine djece pod svojim budnim okom u teniskom klubu Manacor na svom rodnom otoku Mallorci.
"Čim sam bacio loptu Rafaelu, on je krenuo prema njoj. Nije čekao da ga pogodi", kaže Toni za BBC Sport.
"Obično, kada bih bacio loptu malom dječaku, on bi ostao na mjestu dok ga ne bi pogodila. Ali moj nećak je otišao po nju. Za mene je to bilo posebno."
Ta se procjena pokazala točnom. Rafael Nadal imao je poseban talent i uz pomoć Tonija, koji ga je iskovao kao sportaša i kao osobu, u 35. godini to je tek pokazao.
Nijedan igrač u povijesti nije osvojio više Grand Slam titula u pojedinačnoj konkurenciji od Nadala.
Španjolac je pobjedom u finalu Roland Garrosa 2020. godine izjednačio rekord svih vremena Rogera Federera od 20 pobjeda, rekord koji je Srbin Novak Đoković nadogradio osvajanjem Wimbledona.
U nedjelju, u možda najneizglednijoj velikoj pobjedi u karijeri, Nadal je osvojio svoj drugi naslov Australian Opena, pobijedivši Federera i Đokovića.
Međutim, kako Nadal često priznaje, on bi vjerojatno bio u mogućnosti postići takvu razinu uspjeha bez čovjeka poznatog u svijetu tenisa kao "ujak Toni".
Ispričane su mnoge priče o njegovom tipu skrbništva, grubom, ali punom ljubavi. Bez nje, mladić kojeg je njegova sestra Maribel opisala kao "uplašenu mačku" nikada se ne bi transformirao u "bijesnog bika" kakvog poznajemo na terenu, jednog od najžešćih sportaša svoje generacije.
Linija za rezanje
Osim terena od terakote ili zemljanih terena, teško je naći sličnosti između Teniskog kluba Manacor i Roland Garrosa.
Manacor je tipičan majorkanski grad, a njegov teniski centar (nekoliko zemljanih terena kojima dominira klupska zgrada srednje veličine s restoranom i sunčanom terasom) sličan je mnogima na tom mediteranskom otoku.
Toni, koji će u veljači napuniti 61 godinu, bio je u ranim 30-ima kada se Nadal prvi put pridružio maloj skupini djece koju je podučavao.
U ranim danima njihova zajedničkog vremena na terenu, dok je Nadal još bio dio veće grupe, njegov ujak ga je tretirao drugačije. Ali nije se radilo o nepotizmu.
Mladi Rafael, kojeg je Toni opisao kao blagog i mirnog u toj dobi, znao je zamjerati ono što je smatrao pregrubim postupanjem.
“Puno sam zahtijevao od Rafaela jer mi je bilo jako stalo do njega”, kaže Toni.
Nadalova majka Ana Maria prisjeća se kako je njezin mali sin nakon treninga dolazio kući uplakan, no nije htio otkriti što ga muči.
Jednom joj je rekao da ga je Toni nazvao "mamin sin" i da se htjela suočiti sa svojim šogorom. Nadal je inzistirao da ne smije dizati galamu i zamolio ga da šuti kako ne bi "pogoršao situaciju".
Nadal je rekao da je njegov ujak znao vikati na njega i pokušavati ga prestrašiti, ponekad mu je davao "osjećaj vrtoglavice u trbuhu" dajući mu do znanja da će trenirati sami.
Ako su mladićeve misli odlutale dok su bili na terenu, Toni ga je znao gađati loptama kako bi privukao njegovu pozornost.
Na kraju svakog treninga, kad su druga djeca otišla kući, Toni je inzistirao da Nadal pokupi sve loptice koje su bile razbacane i počisti crvenu prljavštinu.
Ako je zaboravio bocu vode, morao je trenirati bez rehidracije pod vrelim suncem Mallorce.
"Toni je od početka bio nefleksibilan prema meni, više nego prema drugim dečkima. Puno je zahtijevao od mene, vršio je pritisak na mene", prisjetio se Rafael Nadal u svojoj autobiografiji objavljenoj 2011. godine.
"Znao sam da može"
Toni priznaje da je sve istina.
"Vjerujem u rad i vjerujem u igrače koji su dovoljno jaki da se nose s intenzitetom ovog rada", rekao je za BBC Sport.
"Ne mogu razumjeti drugačiji stil života. Po mom mišljenju, uvijek morate znati koje je vaše mjesto u svijetu", kaže.
"Zato sam bila ovakav s Rafaelom. Znao sam da mu se može suprotstaviti", dodaje.
Kada je Nadal, u dobi od 11 godina, osvojio naslov španjolskog prvaka do 12 godina, Toni je još jednom pokazao svoju oštriju stranu.
Tijekom manjeg skupa za proslavu tog uspjeha, Toni je smirio raspoloženje prisutnih prozvavši posljednjih 25 pobjednika prvenstva. Nazvao je Španjolski teniski savez da ih dobije, predstavljajući se kao novinar.
Nadal je čuo samo za pet; oni koji su nastavili igrati profesionalno. Toni je, s očitom trijumfalnom gestom, inzistirao na tome da to naglašava njezinu poruku: imao je samo jednu od pet šanse da to postigne.
Još jedan takav primjer dogodio se nekoliko godina kasnije, kada se 14-godišnji Nadal vratio kući s međunarodnog turnira u Južnoafričkoj Republici, najdalje što je ikada doputovao.
Doživio je drugačiju kulturu, prvi put vidio životinje poput slonova i lavova i vratio se kao pobjednik.
U svojoj autobiografiji Nadal objašnjava kako je njegova kuma organizirala doček i pripremila transparent koji je objesio na zid. “Napisala je jednu frazu iz šale, koja mi je laskala i bacila me na zemlju u isto vrijeme, ali Toni u tome nije vidio humor”, prisjeća se.
Nadal ga nikad nije vidio. Toni je skinuo transparent sa zida, našalio se s kumom, spriječio mladića da uđe na zabavu i pozvao ga na trening sutradan u 9 ujutro.
"Želio sam da zna da sve što je postigao u toj dobi nije bilo važno u smislu velike slike", kaže Toni.
"Želio sam ublažiti njegova očekivanja. Htio sam da zna da je to samo mali korak i ako želi napredovati, mora nastaviti jako naporno raditi."
"Bio sam čvrst za veće dobro"
Otac Rafaela Nadala Sebastian, Tonijev brat, ponekad se pitao ne forsira li njegov mlađi brat previše svog sina. Njegova supruga također je imala rezerve.
Izvan njegovog unutarnjeg kruga, danas će biti onih - s obzirom na to koliko su se stavovi prema wellnessu u sportu promijenili u 30 godina - koji preispituju Tonijeve metode.
U dijelu svoje knjige Nadal je otkrio da je njegov ujak pridonio tome da bude "nesigurniji", ali u ovom odlomku tu ideju povezuje sa sportskim kontekstom, sugerirajući da je bilo trenutaka kada je igrao "ispod svojih sposobnosti":
"Prema njegovim riječima, problem s tim pretjeranim poštovanjem prema svim mojim suparnicima je to što mi je ruka napeta na stazi i igram ispod svojih mogućnosti, i on je u pravu. Naravno da jest", rekao je.
Toni kaže da je svom nećaku htjela samo "najbolje".
“Bio sam strog prema njemu, ali ne i strog”, dodaje. "Bio sam čvrst za opće dobro."
Nije bilo "previše" obiteljskih nesuglasica, kaže, a Sebastian i Ana Maria svakako su cijenili koliko je Toni bio važan za nade njihova sina da postane profesionalni tenisač.
To je bio dio razmišljanja iza njegove odluke da odbije tenisku stipendiju koja bi značila preseljenje u Barcelonu kada je imao 14 godina.
I sam Nadal, iako tako mlad, znao je da je druženje s Tonijem posebno te je također oklijevao otići.
“Duboko u sebi ni ja nisam želio otići od kuće, a danas, gledajući unatrag, drago mi je (nisam)”, rekao je britansko-španjolskom novinaru Johnu Carlinu koji ga je uvrstio u svoju knjigu “Rafa. Moja priča.” , iz 2011.
(Iako mi je Toni išao na živce, znao sam da mi s njim ide dobro).
"Zato što je Toni bio u pravu. Često je to razbjesnilo, ali dugoročno je bio u pravu."
Linija za rezanje
Tijekom prošlogodišnjeg Madrid Opena, snimka dronom povijesne arene Las Ventas španjolske prijestolnice korištena je za televizijsku promociju kao dramatičan pregled Nadalovih mečeva.
Majorčanin osobni logo, koji krasi njegovu dvorsku odjeću, s dvije zrake na apstraktan način predstavlja rogove bika.
Ali njegova obitelj se šali kako nikad nije volio mrak - ni kad je bio mali ni sad kad ima 36 godina - i da radije spava uz upaljeno svjetlo ili televizor, te kako se skriva ispod jastuka svaki put kad je nešto oluja.
Nadal kao "bijesni bik", karakteriziran otporom, žestinom, nemilosrdnošću, odbijanjem prihvaćanja poraza, lik je koji je izgradio ujak Toni.
"Bio sam trener koji je više brinuo o tome da iskuje i ojača Rafaelov karakter nego da ga tehnički obučava", kaže.
Osnovne vještine koje su omogućile Nadalu da osvoji 21 Grand Slam turnir, 37 Mastersa i gotovo svaku drugu nagradu u svom sportu još uvijek su vidljive u njegovim mečevima. I vraćaju se na konkretne primjere Tonijevog oštrog pristupa treniranju tijekom njegove mladosti.
Izdržljivost je vjerojatno najvažnija riječ u Nadalovoj mantri i on ju je razvio, fizički i mentalno, tijekom dugih i beskompromisnih sesija s Tonijem.
Njegov nesalomljivi duh bio je osnažen igrama s 20 poena u kojima je momak dopustio svom štićeniku da postigne 19 prije nego što je podigao razinu i odveo ga do pobjede.
A igranje turnira za mlađe od 14 godina sa slomljenim malim prstom pomoglo mu je da prevlada moć uma nad tijelom. "Morao sam uhvatiti reket s četiri prsta, dok je slomljeni mali prst visio, natečen i beskoristan." Nije želio Toni pokazivati nikakve znakove slabosti.
Sposobnost da igra jasno pod pritiskom i rješava probleme na terenu također je došla od njegovog strica — "sveznajućeg čarobnjaka mog djetinjstva" — koji je neprestano analizirao njegove pogreške.
Sve te kvalitete bile su očigledne u Nadalovim najvećim trijumfima: u titaničnom meču od pet setova protiv Rogera Federera koji mu je donio prvi Wimbledonski naslov 2008., ili u načinu na koji je nadživio Daniila Medvedeva osvojivši US Open. 2019. prvi i iz Australije ove nedjelje.
"Odigraj svaki poen kao da ti je posljednji." To je poruka koju je usadio svom nećaku, kaže Toni.
uvijek poboljšati
Činjenica da Nadal nastavlja osvajati Grand Slam turnire i pobjeđivati mnogo mlađe tenisače koji se nisu morali suočiti s fizičkim problemima koji dolaze s 20 godina natjecanja jasno pokazuje da nema smisla sugerirati da se on oslanja isključivo na volju svog tijela i um.
Jasno je da su njegove tehničke sposobnosti – težak servis za vraćanje, sposobnost opakog završetka forhenda, kao i bekenda, njegova inteligencija i dobro izvedena igra na mreži – među najboljima.
Toni ne pripisuje zasluge ni za jedno od tih postignuća.
"Mislim da sam mu prenio predanost sportu, da uvijek ima aktivan i budan mozak, da nikada ne odustaje. Jedna od najvažnijih stvari koje sam mu rekao je da se uvijek mora usavršavati", kaže.
"Dok sam mu rekao da mora uvijek napredovati, mislio sam da on to može jer ima prirodni talent."
Linija za rezanje
Toni se često šali da je ispunio dva važna uvjeta da bude dobar Nadalov trener.
"Kao prvo, ja sam njegov ujak i teže je otpustiti rođaka nego bilo koga drugog. A kao drugo, ja sam bio najjeftiniji trener na svijetu," kaže.
Nadal je osvojio 16 od svojih 21 Grand Slam naslova pod budnim okom svog strica. Godine 2017. Toni je odlučio da je dovoljno proputovao svijetom i odstupio je od uloge Rafaelova glavnog trenera.
Iako bi se iz priča o njemu moglo zaključiti da je Toni bio tiranska figura, podjednako zahtjevan i prgav, to nije fer opis.
Nadal govori o "čaroliji i zabavi" njihove veze, a oni koji ga dobro poznaju govore o ozbiljnom i neposrednom čovjeku, ali i poslušnom, velikodušnom i britkom smislu za humor.
"Unatoč prodikama koje mi je Toni držao, nisam jedan od onih sportaša čiji se život sastoji od prevladavanja mračnih korijena uz uspon prema vrhu. Imao sam djetinjstvo iz bajke", napisao je Nadal u svojoj knjizi.
Danas je Toni zadužen za Nadalovu akademiju na Mallorci, nekoliko minuta hoda niz drvored od teniskog kluba Manacor, gdje je sve počelo, pokušavajući iskovati teniske zvijezde budućnosti kroz obuku i obrazovanje temeljeno na obiteljskim vrijednostima.
Oni nastavljaju imati blizak odnos, kao i cijeli klan Nadal, koji živi u Manacoru. To je "normalan" odnos strica i nećaka, baš kako ga Toni opisuje.
No, nikada ne govore o Nadalovoj igri. Iako Toni i dalje gleda neke njegove utakmice – nedavno je viđen na tribinama Madrid Opena – ne miješa se.
Kad je 2017. osvojio svoj deseti naslov na French Openu, Tonijev posljednji Roland Garros kao njegov trener, blistavi ujak izveo je Philippea Chatriera na dvor da uruči trofej. Ujakovo lice blistalo je od ponosa, a ljubav između njih dvoje bila je očita kada su se snažno zagrlili.
“Kad bismo se mogli vratiti u vrijeme kad sam počeo igrati tenis s Rafaelom i kada ste mi rekli da ću osvojiti 21 Grand Slam turnir, rekao bih da je to nemoguće,” kaže Toni.
"Ali sada, zbog puta kojim je krenuo, osvajanja Grand Slam turnira gotovo svake godine i poboljšavanja svojih rekorda, to se čini čak normalnim", dodaje.
"Pokazali smo da je normalan klinac iz Manacora, uz trud, uz odricanje, uspio ispuniti mnoge ciljeve koje si je postavio kao mladić."
https://www.bbc.com/mundo/deportes-60193624
Još par informacija vezano za pobjedu Ćorića nad Nadalom
Malo je tenisača na svijetu koji se mogu pohvaliti pozitivnim međusobnim omjerom sa Rafaelom Nadalom, a koji su odigrali više od dva-tri meča.
Jedan od njih je Novak Đoković (30:29), drugi je umirovljeni Nikolay Davydenko (6:5) a sada i – Borna Ćorić (3:2)!
HNS pederi, nogomet ste sjebali!
- Najnovije
- Najčitanije
Martić upala u glavni ždrijeb kao lucky loser, Vekić protiv Francuskinje
19 sati•Australian Open
Gojo poražen u tri seta, Tunižanin izborio glavni turnir
21 sat•Australian Open
Petra Martić ostala bez plasmana u glavni turnir Australian Opena
21 sat•Australian Open
Petra Marčinko bez izgubljenog seta do četvrtfinala na Tajlandu
21 sat•WTA Tour
Četvrti nositelji izbacili Dodiga i Mansourija u četvrtfinalu Adelaidea
22 sata•ATP Tour
Jana Fett u hrvatskom dvoboju do glavnog turnira Australian Opena
23 sata•Australian Open
Mikrut i Prižmić poraženi u osmini finala Nottinghama
1 dan•ATP Tour
Panathinaikos želi uzvratiti Partizanu za visok poraz
20 sati•Košarka
Dvoboj s Makedoncima je dobro upozorenje, s ovakvim nastupom sve ambicije padaju u vodu
1 dan•Rukomet
Istra 1961 izgubila od Maribora, zatim potvrdila odlazak vratara
12 sati•Nogomet
Gorica objavila popis igrača za pripreme u Medulinu i otkrila novo pojačanje
14 sati•Nogomet
Luka Modrić preskače polufinale superkupa protiv Mallorce
17 sati•Nogomet
Derbi utakmica za polufinale grčkog kupa, hrvatski suci dijele pravdu
22 sata•Nogomet
Šibenik na pragu dovođenja bivšeg reprezentativca i kapetana Hajduka
9 sati•Nogomet
Real Madrid traži pobjedu za finale španjolskog superkupa
18 sati•Nogomet