Oko Đokovića u New Yorku: Donna tješi Novakovu siročad
US Open bivših jugoslavenskih tenisača. Ramena i Wawrinka zaustavljaju Đokovića u utrci za 17. slam. Sjaj Donne Vekić, potvrđuje Petra Martić. Brzi znakovi oživljavanja za Čilića i Džumhura. Srbi su razočarani. Ćorićevo pitanje
Osim - i to izuzetak, s četvrtinom Donne Vekić i osmine Petre Martić - za hrvatski ženski tenis, sigurno se nije sjetila tenisa u zemljama bivše Jugoslavije. Pogotovo na muškom terenu, gdje bivšoj jugoslavenskoj tenisačici prije dvije godine nije nedostajalo najboljih osam na Slam razini s US Opena, zahvaljujući Novaku Đokoviću i / ili Marinu Čiliću. Ali ovaj put, između Noleine ozljede i pada Marinove izvedbe, njih dvoje su se zaustavili u nokaut fazi. A činjenica da su bili najbolji ipak ne svjedoči u korist ostatka muškog kontingenta i potvrđuje zabrinutost zbog promjene generacija - podsjećamo da je Đoković 32, a Čilić skoro 31 - također na području Balkana.
No, iako nije neočekivano s obzirom na sezonske rezultate i na nivou Slama, iskorištavanje Vekića i Martića predstavljalo je izuzetak i prije svega na ženskom polju, s obzirom na to da nitko od ostale četvorice tenisačica s prostora bivše Jugoslavije (dvije Srpkinje i dvije Slovenke) prisutne u glavnom žrijebu ženskog singla uspjele su svladati prvi krug. Pogledajmo detaljno kako je išlo, od istoka ka zapadu, narod po narod.
SRBIJA
Veliko razočaranje. Ne govorimo o Novaku Đokoviću, jer u trenutku nesreće koja ga je prisilila da podigne bijelu zastavu protiv Wawrinke i koji je posljednjih dana potaknuo nekoliko nagađanja u vezi s njegovom ozbiljnošću, sigurno ne možemo reći ništa, ali želimo brz oporavak od Srpski prvak, ali ostalih tenisača Beograda i okolice. Da je Nole - nakon što je već pretrpio puno u prethodnoj utakmici protiv Londera - stisnuo zube da bi u trećem kolu pobijedio Kudlu, nadajući se (uzalud) da će nekoliko dana odmora i terapije učiniti nelagodu u lijevom ramenu podnošljivom i nadasve upravljivom. već svi kod kuće.
Koraci očito za Janka Tipsarevića, koji je na kraju zaslužan za svoju slavnu (i nesretnu) karijeru i koji se još uvijek izjednačio u tri seta s Kudlom prije nego što je srušio četvrti, ali Dušan Lajović, Lazlo Djere i mladi Miomir Kecmanović očekivalo se nešto više. Lajović je u drugom kolu izašao na ruku spomenutoj Kudli koja je praktički izazvala gotovo sve srpske reprezentacije u New Yorku, s nekim žaljenjem zbog prva dva seta izgubila su oba 7-5. Moglo bi se desiti i da je Djere izgubio na debiju sa sunarodnjakom Kecmanovićem, koji sigurno ima igru ??više prikladnu za cementiranje, ali ako je odmah nakon Miomira bio ukopan u mrežu vječnog Paola Lorenzija - poraz koji će ga vjerojatno malo upropastiti zabava za njegovih dvadeset godina dva dana kasnije, 31. kolovoza - možda bi 24-godišnji Senta mogao nešto učiniti u više od osam utakmica u tri seta.
Na ženskom je terenu bilo još gore, zahvaljujući remiju koji sigurno nije bio vrlo uspješan, s Ivanom Jorović koja je sakupila samo igru ??protiv Poljaka Swiateka i Aleksandrom Krunić koja se borila kao i obično, ali morala je odustati u dva seta u Ostapenku.
Bosna i Hercegovina
Iz New Yorka stižu znakovi oporavka za Damira Džumhura, nakon godinu dana - također zbog raznih fizičkih problema - stvarno škrt od zadovoljstva za 27-godišnjeg tenisača iz Sarajeva, koji je prije New Yorka čak napustio prvih 100, on koji je od rujna 2017. do prošlog svibnja bio je uvijek među šezdeset najboljih igrača na svijetu, a većinu prošle sezone među najboljih 30. Na betonu Flushing Meadows prošao je rundu i čak Rogeru Federeru dao malo muke u sljedeći meč, osvajanje prvog dijela prije švicarskog prvaka popravio je stvari nametnuvši se u četiri seta.
HRVATSKA
Kao i u Beogradu, ni u dijelovima Zagreba ovaj US Open na muškom terenu nije pružio razloga za radovanje. Možda samo malo, jer je Marin Čilić nakon Melbourna uspio ponovo stići do osmog slama u sezoni. Svakako nije najbolje za igrača koji je prošle godine na razini mažoretkinja napravio finale i dvije četvrtine, ali to je već nešto u usporedbi s razočaravajućim nastupima Pariza i Wimbledona - eliminiranim u drugom krugu - i općenito zadnjih šest mjeseci. Iako nije bilo dovoljno da Marin ne pusti na rubu najboljih 30, nakon što je sredinom kolovoza napustio top dvadeset ljestvice nakon više od pet godina uzastopnog boravka, od kojih je većina također prošla u prvih deset. U jednom se trenutku činilo da je Čiliću suđeno da ostane jedini koji je tijekom cijelog turnira ponio set od Nadala, prije nego što mu je Medvedev povratak dao finale i oduzeo to sitno zadovoljstvo.
Marin, međutim, može započeti s tim osvojenim setom kako bi pokušao pronaći izgubljeni tenis, iako lakoća s kojom ga je Nadal tada dogovorio u posljednja dva dijela sugerira da je gotovo 31-godišnjak (na njegov rođendan 28. rujna) još uvijek daleko od Cilića koji je prije pet godina trijumfirao u New Yorku, nego i onoga što je prošle sezone zatvorio od n. 7 svijeta nedugo nakon što je odvukao Hrvatsku do osvajanja druge zdjele salate.
Za ostale trupe samo ozljede. Ivo Karlović se u prvom kolu povukao pod dva seta protiv Tiafoea, ali već činjenica da je sa 40 godina igrao „dr. Ivo ”kockom servisnih ritmova i dalje ulazi u glavne redove Slamova dovoljno je i napredak. Situacija je bila drukčija za Borna Ćorića, koji nije ni zauzeo teren u utakmici drugog kruga protiv Dimitrova, zbog ponavljanja problema s leđima koji su mu smetali iz Hallea, kada je morao odustati u polufinalu. Ukratko, ljeto za zaboraviti na 22-godišnjeg Hrvata, koji je ovu 2019. godinu pristupio s velikim očekivanjima. Umjesto toga, on se nađe u rujnu, a da se ne uspije popeti ni na korak od tog položaja n. 12 - doista se sada svodilo na n. 15 - što se početkom godine činilo idealnom odskočnom daskom za njegovih deset najboljih težnji, istim onima koji su u međuvremenu uspjeli udovoljiti igračima koji su u to vrijeme bili iza njega na tabeli, poput zrelih Fogninija i Bautista Agut i mladi bijesni Tsitsipas i Medeved.
A također se našao bez tima, nakon nedavne odluke da po šesti put promijeni tehnički vodič, prekinuvši suradnju s Riccardom Piattijem i ostatkom njegovog tima. Jasno je, dakle, da nakon onoga što se dogodilo ostaju (ili možda čak povećavaju) pitanja o stvarnim perspektivama mladog hrvatskog tenisača na visokoj razini i da se od finala ove sezone očekuju barem neki odgovori na to.
Hrvatska se, međutim, uvelike utješi na ženskom polju, kao što smo rekli na početku - jedinu pravu sretnu notu tenisa iz bivše Jugoslavije u New Yorku. U "Velikoj jabuci" prve četvrtine karijere Donne Vekić i nokaut faze Petra Martića stigle su u drugom tjednu turnira, treći glavni zaredom. Između dvojice koja imaju više žaljenja, unatoč najboljem rezultatu Slama i najboljem plasmanu (br. 21), Donna je ta koja se protiv Belinde Benčić našla na servisu 5-4 za prvi set prije nego se svjetlo ugasilo , također zahvaljujući Švicarcima. S obzirom na to da je u Roland Garrosu protiv istog protivnika nakon pobjede prvog za 6-4 zatvorio 6-1 drugi, više je nego logično da je u retrospektivi na 23-godišnjaka iz Osijeka možda razmišljao "tko zna što bi se dogodilo ako ..." prvi set je završio kao u Parizu. Ali bilo kakvo žaljenje na stranu, Flushing Meadows potvrdio je napredak pod vodstvom Torbena Graela, bivšeg trenera Kerbera koji hrvatski prati od kraja 2017. godine: posebice su se pokreti poboljšali, uvijek Donna slaba točka i tenis mu je postao agresivniji.
Petra Martić se umjesto toga zaustavila u drugom krugu u nazočnosti Serene Williams, stvarajući neke početne glavobolje prije nego što je snaga SAD-a postala bolja, istaknuvši jednu od pete Ahilove igračice: bočne pokrete, posebno na prednjoj strani. Sigurno će nastaviti raditi sa svojom trenericom Sandrom Zaniewskom, ali nakon mnogih fizičkih problema zbog Petre ovo je i vrijeme da uživate u radosti rezultata onoga što je već sezona kojega treba zapamtiti. Posljednji od ovih rezultata je prvo premijerno finale, postignuto prošlog tjedna u Zhengzhouu (poraz od 2. mjesta na svijetu od Pliskova) s kojim je učvrstio svoju poziciju u najboljih 25, štoviše na maloj udaljenosti - manje od stotinu bodova - od onu 20. poziciju u srpnju koja trenutno predstavlja njegov najbolji plasman. No, kako stvari idu, ovaj posljednji dio sezone mogao bi rezervirati i nju i Donnu Vekić za lijepa iznenađenja u pogledu rangiranja.
SLOVENIJA
Ako se Beograd i Zagreb ne smiju, na muškom terenu se barem može nasmiješiti - u svojoj maloj - Ljubljani, zahvaljujući prelijepom turniru Aljaza Bedenea. Tridesetogodišnji ljubljanski tenisač doista je prvi put u karijeri stigao do trećeg kola US Opena u kojem je - nakon što je pobijedio Benoit Paire, tds n. 29 i finalist u Winston-Salemu nekoliko dana prije - predao se tek nakon četiri teško izvedena seta Sascha Zvereva. Da napomenem znatiželju: kao i prošle godine, Bedene je odlučio preskočiti sve pripremne turnire na američkom betonu, dok je prethodnih godina barem igrao u Winston-Salemu, tjedan dana prije US Opena. No, dok je prošle godine proveo kolovozni trening, ove godine je radije igrao (i pobijedio) Challenger u Portorožu u kolovozu, gdje je bio jedini top 100 na ploči. Na kraju je bio u pravu, pobijedio je samo jedan meč (2015.) u glavnom žrijebu u New Yorku prije ove godine.
Zaključujemo sa rezultatima slovenskih žena. Koje, nažalost, nisu bile u skladu s onima ostalih sezonskih slamova, s obzirom na to da u New Yorku prvi put u sezoni niti jedan slovenski tenisač nije stigao u drugi krug. Sjajno 18-godišnje obećanje Kaja Juvan, dvije slovenske tenisačice na ploči, Tamara Zidansek i Polona Hercog, zapravo su odmah pozdravile Flushing Meadows na završnim ispitima. Ako bi poraz prvog protiv Petra Martića bio predvidiv i već je povlačenjem Hrvata do trećeg smatrao dobrim rezultatom, umjesto toga se nada da će 28-godišnjak iz Maribora - koji se plasirao u 16. kolo na Wimbledonu izgubiti od Coco Gauff nakon što je imao dva meča u korist - uspio je poništiti predviđanje protiv Danielle Collins, koja ju je nadmašila za dvadesetak pozicija na ljestvici, ali koja nikad nije prošla prvo kolo u New Yorku, za razliku od slovenske tenisačice koja je uspjela tri puta u karijeri.
Nije ostalo puno: Polona je izgubila 6-4 na trećem mjestu i zato je morala odgoditi stvarni povratak među prvih 50 - ustvari on je minimalan nastup imao za tjedan prošlog srpnja, na n. 50 - odakle trajno nedostaje, između jedne nesreće i druge, od lipnja 2012. Ali povratak koji je nakon 16-og prošlog tjedna u Zhengzhouu (poražen od budućeg pobjednika Pliskova), vratio se na pregršt bodova.
ILVIO VIDOVICH