EP u vaterpolu, Budimpešta (14.07. - 27.07.)

123
...
272829
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
21. lipnja 2014. u 00:07
Ovogodišnje EP u vaterpolu u Budimpešti biće 31. po redu EP za vaterpoliste, odnosno 15. po redu EP za vaterpolistkinje. Biće to četvrto prvenstvo održano u Budimpešti čime će glavni grad Mađarske izbiti na prvo mesto po broju domaćinstava. Do sada je EP po 3 puta bilo održano u Budimpešti i Beču, odnosno po jednom u 24 različita grada: Bolonja, Pariz, Magdeburg, London, Monte Karlo, Torino, Lajpcig, Utreht, Barselona, Jenčeping, Split, Rim, Sofija, Strazbur, Bon, Atina, Šefild, Sevilja, Firenca, Kranj, Beograd, Malaga, Zagreb i Ajndhoven. Prvo EP održano je upravo u Budimpešti daleke 1926. godine.

Mađarska će po 4 put biti domaćin EP, 4 puta je domaćin bila i Italija, po 3 puta Španjolska, Nemačka i Austrija, po 2 puta Engleska, Nizozemska i Francuska, i po jednom SFRJ, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Grčka, Monako, Švedska i Bugarska.

GRUPA A: Crna Gora, Italija, Grčka, Rumunjska, Rusija, Gruzija
GRUPA B: Srbija, Hrvatska, Mađarska, Španjolska, Nemačka, Francuska

U poređenju sa EP u Ajndhovenu pre 2 godine, Rusija, Gruzija i Francuska umesto Nizozemske, Makedonije i Turske.

Grupa A je nešto jača nego u Ajndhovenu, Italija i Grčka + CG, Rumunjska, Rusija, Gruzija (Mađarska, Nizozemska, Turska, Makedonija). Ipak, ponovo je mnogo lakša u poređenju sa grupom B, i ponovo Italija po ko zna koji put (od Zagreba 2010-e kada su se vratili u sam vrh) ima lakšu grupu na nekom velikom takmičenju.

Druga grupa je ponovo grupa smrti, Srbija, Hrvatska, Nemačka, Španjolska + Mađarska, Francuska (CG, Rumunjska). Srbija kao aktuelni prvak Evrope ponovo ima težak put do završnice.

Osvajači medalja na EP: Mađarska (12-5-5), SSSR (5-3-2), SFRJ (1-7-4), Italija (3-2-5), Zap. Nemačka (2-0-1), Ist. Nemačka (0-1-0), Nemačka (0-3-2), Rusija (0-0-1), SRJ (1-1-0), SCG (1-0-0), Srbija (2-1-1), Hrvatska (1-2-0), Crna Gora (1-1-0), Španjolska (0-1-3), Nizozemska (1-0-1), Švedska (0-3-0), Francuska (0-1-0), Belgija (0-0-3), Austrija (0-0-1).

Od 12 selekcija koje će učestvovati na EP u Budimpešti, Grčka, Rumunjska i Gruzija su 3 selekcije koje nisu osvajale medalje na EP u vaterpolu.

- Prvih 5 prvenstava osvojila je Mađarska i to je ujedno najduži niz na EP
- Pored Mađara zlato su uspele da odbrane i selekcije SSSR-a, Italije i SRJ/SCG
- Poslednjih 6 prvenstava osvojile su reprezentacije sa ovih prostora (SRJ/SCG x2, Srbija x2, Hrvatska, CG)
- Mađarska je 2 puta osvojila EP kao domaćin, po jednom Srbija, Hrvatska i Zap. Nemačka
- Hrvatska i Zap. Nemačka su dakle do najvećeg uspeha na EP došle na domaćem terenu/bazenu
- Dvostruki svetski prvak Španjolska nikada nije osvojila EP
- SFRJ je tek iz osmog pokušaja uspela da osvoji EP u Atini '91, posle 7 poraza u finalima od čega su 4 poraza od Mađara.
- Ono što je takođe interesantno za SFRJ jesu 4 finala zaredom od '85 do '91, i konačno zlato te '91 posle 3 poraza zaredom u finalima. Što bi se reklo, bukvalno u poslednjem trenutku, pre raspada SFRJ
- Švedska se može smatrati za najvećeg gubitnika na EP, 3 finala i 3 poraza, od Mađarske, Nizozemske i Italije
- Nemci su takođe izgubili 3 finala, i to 3 zaredom, od Mađara... ali to je bilo na prvih 5 prvenstava kada su Mađari bili dominantni
- Nemačka i Rusija su nakon '91 osvojile samo po jednu broncu, Nemci '95 a Rusi dve godine kasnije
- Mađari su prošle godine na SP u Barseloni osvojili svetsko zlato posle 10 godina, a na evropsko zlato čekaju već 15 godina, od Firence '99
- Italijani 19 godina čekaju evropsko zlato, poslednje su osvojili '95 u Beču
- Crna Gora je osvojila 2 medalje na EP, zlato i srebro... oba puta protivnik u finalu bila je Srbija, oba puta broncu su osvojili Mađari
- Srbija je u Beogradu 2006. godine na prvom nastupu kao samostalna država osvojila zlato
- Dve godine kasnije u Malagi, CG je na prvom nastupu na EP osvojila zlato
- Hrvatska drži jedan negativan rekord... to je jedini prvak Evrope koji je na narednom prvenstvu eliminisan već posle takmičenja po skupinama, i to na poslednjem prvenstvu pre 2 godine u Ajndhovenu
- Francuzi se vraćaju na EP posle 13 godina, poslednji put su učestvovali baš u Budimpešti 2001. godine
- Kao što sam već napisao, Grci nikada nisu osvojili medalju na EP što je zanimljivo jer imaju broncu sa SP, odnosno 2 polufinala zaredom (2003, 2005) jedne sjajne generacije, kao i polufinale OI 2004 u Atini. '99 u Firenci su izgubili od domaćina u meču za broncu i tada su bili najbliži medalji na EP
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
21. lipnja 2014. u 00:12
Budimpešta, 1926

Pored domaćina Mađarske učestvovale su još selekcije Švedske, Nemačke i Belgije.

Mađari su bili ubedljivi protiv Nemačke 8-1 i Belgije 5-0, a Švedsku su savladali 3-2. Švedska je savladala Nemačku 5-4, i uz remi sa Belgijom 3-3 to je bilo dovoljno za srebro. Nemačka je savladala Belgiju 6-4 i osvojila broncu.

Belgija je završila takmičenje na poslednjem mestu bez pobede, što je bilo najneprijatnije iznenađenje jer su došli na prvenstvo kao dvostruki uzastopni olimpijski viceprvaci (1920, 1924).

Dve godine ranije na OI Belgija je u 1/4 finalu eliminisala Mađarsku, a Švedska je zaustavljena u 1/2 finalu (od domaćina i kasnije olimpijskog prvaka Francuske) pa srebro u Budimpešti na prvom EP ne treba da čudi, kao recimo činjenica da Francuska uopšte nije učestvovala.

Tim Mađarske koji je osvojio zlato: István Barta, József Vértesy, Tibor Fazekas, Márton Homonnai, János Wenk, Alajos Keserű, Ferenc Keserű


Bazen Császár (Komjádi)

Arpad
Arpad
Željan dokazivanja
Pristupio: 15.07.2012.
Poruka: 318
21. lipnja 2014. u 08:02

To je bazen Császár (= car) u Budimu, legendarni Csaszi (izg. se: časi). Postoji i danas, ali bez tribine. Izgrađen je 1806., zgrada je iz druge polovine XIX. st.

 

U susjedstvu Császára izgrađen je zatvoreni bazen Komjádi 1976. sa specijalnim pokretnim krovom. Otuda i današnji naziv bazen Császár-Komjádi. Kapacitet Komjádija je 1.800, stari kapacitet Császára je bio 10.000 (realno oko 4-5.000). Od 1989. Császár nema tribine.

 

EP će se održati nedaleko od Császára, u plivačkom kompleksu Alfréda Hajósa na Margaretinom otoku (odlična lokacija, fantastična atmosfera).

Alfréd Hajós je bio prvi mađarski olimpijski prvak (1896., u Ateni, u plivanju), nogometaš (mađarski prvak, reprezentativac i izbornik mađarske repke), atletičar, gimnastičar, nogometni sudac i arhitekt.  On je projektirao zatvoreni bazen 1930. na Margaretinom otoku (postoji i danas, kapacitet je 1.500). Prvi zatvoreni sportski bazen u Europi. Susjedni otvoreni bazen je izgrađen 1937. To je mjesto ovog EP-a. Kapacitet je 5-6.000. Kompleks ima još nekoliko bazena. Hajós je projektirao i stadion Ujpešta 1922. U današnjem obliku njegov rad je velodrom Millenáris (izg. se: milenariš), najstariji stadion u Mađarskoj (izgrađen je 1896., rekonstrukcija 1927.). Postoji i danas, ubrzo dobiva krov. Nalazi se u susjedstvu Puskas stadiona.

Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
22. lipnja 2014. u 23:55
Reprezentacija Jugoslavije (tada Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca) prvu utakmicu odigrala je na prvom slovenskom prvenstvu u Beogradu, 28. avgusta 1927. Na prvenstvu su još učestvovale selekcije Poljske i Čehoslovačke. Pobeda protiv Poljske 8:0 i remi sa Čehoslovačkom 2:2. 

Protiv Poljske su igrali: Dinko Fabris, Mirko Brajda, Marko Dabrović, Ivo Dabrović (igrači Juga, prvaka države), Ante Roje, Mirko Čulić, Mirko Mirković (igrači Jadrana iz Splita, finaliste). Ivo Dabrović je strelac prvog gola za reprezentaciju Jugoslavije, po 2 su postigli Brajda i Mirković, a Roje je 3 puta bio strelac.

Istog dana odigran je i meč sa Čehoslovačkom koji je završen rezultatom 2:2, a umesto strelca prvog gola Ive Dabrovića igrao je Nenad Popović (SSU, Somborsko sportsko udruženje, prvi prvak države 1921. godine). Tri dana kasnije počelo je EP u Bolonji na kojem su učestvovale sve selekcije sa prvog slovenskog prvenstva, Jugoslavija, Poljska i Čehoslovačka.

Bolonja, 1927

U sastavu Jugoslavije bio je već pomenuti Popović umesto Ive Dabrovića, a reprezentacija je nastupala pod vodstvom Hrvoja Macanovića. U to vreme nije bilo trenera/selektora i kapitena već je odbor saveza određivao reprezentaciju. Po završetku prvenstva birani su igrači koji su odlazili na prvenstva bez bilo kakvih priprema, vođa puta bio je i tehnički vođa plivačke, vaterpolo i reprezentacije skokova u vodu. 

Reprezentacija Jugoslavije



Na prvenstvu je učestvovalo 12 reprezentacija i igrala se (da to tako nazovem) 1/6 finala i 1/3 finala. Evo i rezultata uz napomenu da je meč između Mađarske i Belgije prekinut zbog mraka i nastavljen sutradan.



Evo i rezultata mečeva za plasman. Iskreno, nisam siguran ali... Mađari su bili slobodni u 1/2 finalu i čekali pobednika meča Francuska - Švedska, a onda su u finalu savladali Francuze. Posle su Francuska, Švedska i Belgija igrali međusobne mečeve (sa selekcijom sa kojom se nisu ranije sastali) za plasman od 2 do 4 mesta. Ovi ostali su valjda igrali po sistemu, poraženi iz mečeva sa Mađarskom, poraženi iz mečeva sa Švedskom itd.



Konačan plasman



Tim Mađarske: 
Istvan Barta, Laszlo Czele, Tibor Fazekas, Marton Homonnai, Alajos Keseru, Ferenc Keseru, Jozsef Vertesy, Janos Wenk.



Tim Francuske: Brouet, Perol, Dolberghe, Bultoel, Lasquin, Cuvellier, Trobouillet. 



Bazen u Bolonji



Medalje iz Bolonje



U Bolonji je tokom prvenstva osnovan LEN, a glavni krivac bio je predsednik FINA-e, Šveđanin Bergvall. Protiv osnivanja LEN-a, glasali su Jugoslavija, Čehoslovačka, Luksemburg i zanimljivo Švedska, Engleska i Španija bile su uzdržane. Međutim, to nije bilo dovoljno i LEN je ipak osnovan. 

S leva na desno, Binner (Nemačka), E.G. Drigny (Francuska), Bergvall (Švedska), Donath (Mađarska), Hodson (Engleska)



Jugosloveni su najviše zamerki imali na Mađara Donatha jer nisu verovali u njegovu potpunu nepristrasnost, a očekivalo se i da bude izabran za sekretara FINA-e. Mađari su tih godina bili dominantni i osvojili su i naredna tri EP, ukupno 5 zaredom. Sedam godina kasnije, '34 u Magdeburgu, Jugoslavija će učestvovati na EP i ostvariti do tada najbolji rezultat zahvaljujući upravo Donathu.

Savez nije prijavio učešće ali je Jugoslavija učestvovala na insistiranje Donatha, a troškove je platio plivački klub iz Magdeburga.

[uredio Texi - 23. lipnja 2014. u 00:00]
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
23. lipnja 2014. u 18:18
Pariz, 1931

Treće evropsko prvenstvo u vaterpolu održano je od 23. do 30. avgusta 1931. godine u Parizu. Na prvenstvu je učestvovalo 7 reprezentacija i nije bilo grupne faze takmičenja već je igrao svako sa svakim. Jugoslavija nije učestvovala na prvenstvu, zlato su osvojili Mađari, srebro Nemačka a bronzu Austrija.

Evo svih rezultata, uz nejasnu situaciju oko meča Austrija - Belgija 4:3 (na kraju će se ispostaviti odlučujućeg u borbi za bronzu). Taj meč je prekinut pri rezultatu 4:3 zbog nedovoljnog broja igrača Belgije, ili uopšte nije odigran (onda je u pitanju greška kod rezultata) jer su se 2 igrača Belgije vratila iz Francuske u Belgiju pre meča.



Evo konačnog plasmana i sastava Mađarske



Što se tiče plasmana, Mađari i Nemci očekivano na prva 2 mesta (iste selekcije igrale su 3 godine ranije finale OI u Amsterdamu, koje su dobili Nemci), a domaćin Francuska (bronza na OI u Amsterdamu, srebro na prethodnom EP u Bolonji) osvojila je 6. mesto i razočarala na domaćem terenu/bazenu. 

Ova slika Mađarskog tima je iz Beča, pre ili posle prvenstva u Parizu.



Tim domaćina Francuske



Meč Mađarska - Francuska 12-1, na otvaranju prvenstva




Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 17.04.2014.
Poruka: 2.882
23. lipnja 2014. u 19:00
Kakve imamo šanse za bilo što?
xxx01
xxx01
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 23.11.2009.
Poruka: 22.206
23. lipnja 2014. u 20:24
True Detectiv je napisao/la:
Kakve imamo šanse za bilo što?
Vidi cijeli citat


vrlo male za prvo mjesto, mozda trece uhvatimo
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 17.04.2014.
Poruka: 2.882
23. lipnja 2014. u 20:28
Ne pratim puno vaterpolo, znam da smo odradili smjenu generacije, ali ne ulijeva mi Tucak neko povjerenje, barem ne dosadašnji njegovi rezultati sa repkom..
xxx01
xxx01
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 23.11.2009.
Poruka: 22.206
23. lipnja 2014. u 20:34
True Detectiv je napisao/la:
Ne pratim puno vaterpolo, znam da smo odradili smjenu generacije, ali ne ulijeva mi Tucak neko povjerenje, barem ne dosadašnji njegovi rezultati sa repkom..
Vidi cijeli citat


ma nije tucak los, nego trenutno nemamo dovoljno kvalitetan kadar za neke veće stvari nazalost

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 07.08.2012.
Poruka: 1.618
23. lipnja 2014. u 22:17
xxx01 je napisao/la:
True Detectiv je napisao/la:
Ne pratim puno vaterpolo, znam da smo odradili smjenu generacije, ali ne ulijeva mi Tucak neko povjerenje, barem ne dosadašnji njegovi rezultati sa repkom..
Vidi cijeli citat


ma nije tucak los, nego trenutno nemamo dovoljno kvalitetan kadar za neke veće stvari nazalost

Vidi cijeli citat


ma nemoj. tko je propustio vrlića, zato da bi igrao paškvalin koji ne može držati poziciju bez pomoći muslima, tko ne zove boškovića i petrovića, tko forsira bukića.
niti jedno zlato nismo osvojili s najjačim kadrom, ali osvojili smo ih s najboljim trenerom. tucak je lik bez kičme i nastavak niza smijurija na klupi naših reprezentacija-dovoljan pokazatelj kako smo izgubili od crne gore bez tri-četiri glavna igrača, ne brojeći zlokovića koji se oprostio.

što se tiče osvajanja ep-a srbi djeluju nevjerojatno. neviđena individualna kvaliteta. sjebati ih može samo trener, odnosno loše tempiranje forme. ne znam jedino kakav je srpski golman pijetlović- je li svjetski?

ja bih radije da mi tempiramo formu za svjetski kup, a ep ostavimo nekom drugom.
123
...
272829