Crna Gora - Italija
Istorijat/tradicija/međusobni dueli
Crna Gora vodi sa 12-11 u međusobnim duelima uz jedan remi. Od 24 međusobna duela čak 16 je odigrano u Svetskoj ligi (9-7 za Crnu Goru uz 3 pobede na gostovanjima u Peskari, Đenovi i Trstu). Na OI i EK je 1-0-0 za Italijane, na SP 1-0-0 za Crnogorce, a na EP je 2-1-1 za Italijane. Od 11 pobeda Italije čak 10 je ostvareno sa jednim ili dva gola razlike. Imaju i jednu ubedljivu pobedu 16-8 u Svetskoj ligi. Crna Gora je slavila 9-4 u Herceg Novom u istom takmičenju, dok su ostali mečevi završavali sa najviše 3 gola razlike. Uglavnom igraju neizvesne utakmice do samog kraja.
Treba istaći dve pobede Italije u meču za bronzu (EP '14, OI '16), kao i pobede Crne Gore u polufinalu SP '13 i četvrtfinalu EP '16. U ta dva meča je Crna Gora bila baš nadmoćna iako krajnji rezultati 10-8 i 10-7 možda ne govore tako. Najbolniji poraz je svakako za bronzu u Riju, s obzirom da je bio treći uzastopni u borbi za medalju na OI. Što se tiče pomenuta četiri meča, istakli su se braća Janović, Nikola u pobedama, a Mlađan u porazima.
Crna Gora tradicionalno ima mnogo bolje nastupe i rezultate na EP, nego li na SP ili OI. Na dosadašnjih 6 nastupa, 3 puta su igrali u finalu (zlato, 2x srebro) uz eliminacije u četvrtfinalu '10 i '18 od Srbije, odnosno Hrvatske. Imaju i polufinale '14, odnosno poraz od sutrašnjeg rivala u meču za bronzu u Budimpešti.
Interesantno, Crna Gora je svaki put u olimpijskoj godini igrala finale EP, svaki put sa Srbijom, svaki put su Mađari osvojili bronzu. U slučaju da eliminišu Italiju, u polufinalu ih čekaju Mađari. Crnogorci su na dosadašnjih 6 nastupa poraženi 10 puta. Na prethodnom EP u Barseloni savladala ih je Grčka u meču za 5. mesto. Do tog meča gubili su isključivo od Srbije (4), Hrvatske (3) i Italije (2). Protiv Mađara na EP skor im je 4-0-0, a protiv Španaca 2-3-0.
Italijani su 3 puta bili prvaci Evrope, ali poslednji put '95 u Beču. Od EP u Zagrebu 2010. godine, kada ih je ponovo preuzeo Campagna, propustili su završnicu (polufinale) velikih takmičenja samo u Beogradu '16 (CG) i Budimpešti '17 (Hrvatska). Oba puta su eliminisani u četvrtfinalu.
Taktika/forma
Ivović je u današnjem vaterpolu poprilično dominantan bek (uprkos kvalitetima Bodegasa i Aicardija), a i Crna Gora je fizički dominantnija i bolje pripremljena ekipa, pa pored ''duboke'' zone koju će verovatno primenjivati Gojković, sigurno će u pojedinim momentima igrati i presing, s obzirom da se Italijani nisu najbolje snašli protiv Francuza na takvu odbranu (Francuzi se vratili sa 4-9 na 7-9 za 4 minuta). Ukoliko se ipak odluči da štedi Ivovića u odbrani (igra vanjskog) zbog većeg doprinosa u napadu, onda je logična ''plitka'' zona, jer se bojim da Obradović, Drašković i Čučković nisu dovoljno dobri za centarski par Italije. S obzirom da Italijanima odgovara igra sa dosta isključenja (igrača više), Crna Gora jednostavno mora imati dobru realizaciju, a to im je godinama jedna od najvećih mana.
Campagna će sa druge strane sigurno igrati ''duboku'' zonu, a u pojedinim momentima utakmica grupne faze su pokušavali i ''M'' zonu. U napadu će Italijani dupliranjem na 2m i stalnim proplivavanjima i blokovima, pokušavati da stvore prostor pre svega za Di Fulvia i Echeniquea. Srećom po CG i jedan i drugi su jako loši realizatori na ovom turniru, najbolji je Figlioli 7/14. Sa druge strane Ivović takođe ne blista u napadu, kao i standardno problematična desna strana sa Brguljanom, katastrofalnim Đurđićem i Radovićem. Protiv Hrvatske su Obradović, Vidović, Petković i Pješivac vratili CG u meč. To je svakako ohrabrujuće jer se radi o 3 debitanta, a isto tako uglavnom se CG dešavalo da se protivnici (najčešće Srbija) vraćaju u meč. Ovo je drugi put (prvi put u Budimpešti '18 u finalu SL protiv Mađarske) da CG zamalo napravi veliki preokret.
Pješivac može biti X faktor. Nije toliko poznat Italijanima, a kao drugi centar za 9 minuta je protiv Hrvatske iznudio 2 peterca i nekoliko isključenja. Hrvatske koja ima kvalitetnije bekove od Italije. Italijani će verovatno usmeravati napade CG sa igračem više ka završetku akcija sa nezgodne strane, dok bi sa druge strane bilo logično provocirati šut bekova Italije.
[uredio Texi - 21. siječnja 2020. u 19:42]