Svetska liga 2016. - Finalni turnir (Huizhou, Kina)
GRUPA A: Grčka, Italija, Australija, Japan
GRUPA B: Srbija, SAD, Brazil, Kina
Turnir počinje u utorak, polufinala su u subotu, mečevi za medalje u nedelju. Nema slobodnih dana, svi prolaze grupnu fazu.
Srbija
Svakako prvi favorit, nakon šest uzastopnih takmičenja koja su osvojena u prethodne dve godine. Srbija je rekorder po broju osvojenih/zlatnih medalja na dosadašnjih 14 izdanja. Osvojeno je ukupno 9 zlatnih medalja, od čega 8 kao SRB (2006. godine igrali samo srpski igrači, iako smo nastupali pod imenom SCG). Rekorderi po broju (zlatnih) medalja su: Nikić, Filipović i Prlainović sa po 8 zlata. Nikić ima ukupno 10 medalja (8-1-1) i osvojio je medalju svaki put kada je bio u sastavu. Dva puta nije bio u sastavu, a još dva puta Srbija nije učestvovala na finalnom turniru.
Dejan Savić kao selektor Srbije (debitovao na F8 u Čeljabinsku 2013. godine), na 3 finalna turnira SL ima isto toliko zlatnih medalja. Nakon prošlogodišnjeg zlata u Bergamu, Srbija je postala prva selekcija sa tri uzastopna zlata u SL. Pre toga su Mađarska, SCG i Srbija (u dva navrata) uspele da vežu dve titule. Dejan Savić kao selektor ima 37-0-1 u mečevima SL, serija od 37 uzastopnih pobeda prekinuta je porazom od Crne Gore u Banjaluci. I dalje nema poraz u regularnom delu meča, jer su Crnogorci slavili posle peteraca.
Tim porazom od Crne Gore je ujedno prekinuta i serija od 40 pobeda u svim takmičenjima. Ako uzmemo u obzir da je Srbija odustala od učešća u SL 2012. godine, onda dolazimo do 5 uzastopnih titula i skora 60-2. Drugi poraz je od Španije 2011. godine.
Ranđelović je debitovao na EP '14, a Jakšić na F8 SL '15. Do danas, znaju samo za zlatne medalje. Ranđelović je osvojio 5, a Jakšić 3 uzastopna zlata. Braća Rašović, Subotić i Ubović pridružiće se grupi od 29 igrača, koji su osvajali zlatne medalje u SL ili trojci koja to nije uspela - Kuljača, Gak, Jelenić.
Sastav: G. Pijetlović, B. Mitrović, Gocić, V. Rašović, Filipović, Ranđelović, Aleksić, Jakšić, Prlainović, Subotić, Ćuk, S. Mitrović, S. Rašović, D. Pijetlović, Ubović.
Nema Nikića zbog obaveza u Galatasaraju i Mandića zbog povrede. Savić je više puta ponovio da rezultat nije u prvom planu, već pripreme za OI. Međutim, prošle godine je imao slične izjave, pa se Srbija maltene prošetala do zlata.
Grčka
Sastav: Galanopoulos, Flegkas, Mylonakis, Dervisis, Genidounias, Fountoulis, Pontikeas, Afroudakis, Delakas, Mourikis, Kolomvos, Gounas, Vlachopoulos, Tigkas, Solanakis.
Posle 8 godina Grčka ponovo učestvuje na finalnom turniru. Poslednji put su bili učesnik 2008. godine u Đenovi. Na osnovu prikazanog u Kazanju i Beogradu, kao i evropskim kvalifikacijama za SL, svakako su odmah iza Srbije na ovogodišnjem F8.
Nisu menjali sastav u odnosu na SP i EP, samo su pozvana još 2 igrača, jer ove godine FINA dozvoljava izmene u sastavu tokom turnira, odnosno ukupno 15 igrača u sastavu. Novi igrači su, sad već bivši igrač Partizana - Tigkas i mladi Solanakis. Tigkas se vraća u A tim posle dve godine (igrao na EP u Budimpešti), a za Solanakisa ('94) znam samo to, da je igrao na U18 SP u Pertu 2012. godine.
Još jedan razlog zašto je Grčka odmah iza Srbije, jeste to što maltene kompletna reprezentacija igra u Olimpijakosu, koji sa klupe vodi upravo selektor Vlachos. Olimpijakos je ove godine, ako se ne varam, izgubio samo jedan meč u svim takmičenjima - finale LŠ od Juga.
Grčka je na prethodnih 14 izdanja osvojila 2 bronze, 2004. godine u SAD i 2006. godine kao domaćin u Atini.
SAD
Sastav: Moses, Vavić, Obert, Hallock, Roelse, Cupido, Samuels, Azevedo, Bowen, Bonanni, J. Smith, Mann, Dunstan, Baron.
Dve promene u odnosu na prošlogodišnja takmičenja, nedostaju Kimbell i Virjee, nova imena su Hallock i Dunstan. Kimbell je igrao u Bergamu i Kazanju, a Virjee samo u Bergamu. Takođe, Vavić je propustio Bergamo prošle godine (igrao Virjee), a vratio se u sastav na kval. turniru za SL, na kojem je igrao i Kimbell. Verovatno je u pitanju neka povreda Kimbella, jer propušta F8 nakon 3 uzastopna turnira. Dunstan je ''novo'' ime, jer je igrao F8 u Čeljabinsku/Dubaiju, nisam tačno siguran.
Ništa novo kad su u pitanju Ameri - u olimpijskoj godini igraju najbolji vaterpolo. Pored osvojenog kval. turnira za SL, gde su savladali Brazil i dva puta Australiju, bili su bolji u pripremnim mečevima od Crne Gore i Italije. Jedan od ta dva meča su igrali bez Mosesa, a drugi bez Azeveda i Bonanni-ja.
Do sada su osvojili 2 medalje, bronzu 2003. godine kao domaćin - pobeda protiv SCG, i srebro 2008. godine - poraz od Srbije. Pored toga, Ameri su rekorderi SL po broju izgubljenih mečeva za bronzu - 5 puta, poslednji put prošle godine protiv Brazila.
Sutra nešto više o Italiji, Brazilu i Australiji...