Ništa od razvoja hrvatskog hokeja!
Austrijanci su objavili izgled Inter-Nacionalne Lige za sezonu 2014/2015. godinu. Nažalost, još jedna sezona će proći bez hrvatskog predstavnika. Ništa neočekivano, ali tužno, jer bi domaći seniori dobili kvalitetno natjecanja u kojem bi mogli napredovati. Ovako će seniorima u Hrvatskoj ostati samo domaće prvenstvo koje se odigra tek 'reda-radi'.
Podsjetimo, do početka playoffa jezgra hrvatske reprezentacije odigrat će samo 18 utakmica u ligi gdje Medveščak do doigravanja nastupa uglavnom s 'mrežicama', a Mladost i Zagreb su lakoćom bolji do Medveščaka, a Sisak već tradicionalno nastupa u 'Coubertenovom' stilu - važno je sudjelovati. Onda će u doigravanju Medvjedi staviti par KHL-lovaca u momčadi i ti igrači će sami osvojiti naslov prvaka.
Domaći hokej je tako ostao na suhom, bez alternative. Spas za hokej u okruženju su regionalna natjecanja i tu nije potrebno previše mudrovati. EBEL je za hrvatske hokejaše prekvalitetno i preskupo natjecanje, a oni koji ne mogu izdvojiti veliki proračun okrenuli su se jeftinijoj ligi. Tako su Slovenci se povezali s talijanskim i austrijskim drugoligašima i stvorili zanimljivu Interligu, a Mađari i Rumunji godinama već igraju solidnu MOL ligu.
"Imali smo upit iz Hrvatske prije par mjeseci preko jednog trenera reprezentacije, ali to su bili pojedinačni kontakti nakon kojih se više nitko nije službeno obratio", objasnili su nam iz MOL lige.
Hrvatski klubovi očito nisu imali interes za nastup u takvoj ligi. Primjerice, takvu bi momčad mogla poslužiti Medveščak, da igrači koji nisu u prvom planu Marku Frenchu igraju natjecateljske utakmice. Obostranu bi korist imali Medvjedi s domaćom farmom, te hrvatski seniori iz ostalih klubova, a na ovaj način mogao se i pojačati reprezentativni kadar igračima iz dijaspore koji nisu dovoljno dobri za KHL, a mogu igrati na profesionalnoj razini. Dakle, korist bi bila višestruka. No, najviše bi dobili domaći igrači...
Evo i naše računice da takva liga nije preskupa.
U novoj sezoni 16 momčadi će odigrati 30 kola (plus doigravanje). Dakle 15 gostovanja, od kojih su šest u Sloveniji, a šest u Austriji i četiri u Italiji. Ukoliko uračunamo cijenu prijevoza (preko interneta se autobusi iznajmljuju već od eura po kilometru), gostovanja u Sloveniji koštaju od 450 do 600 eura. Cijena puta u Austriju i Italiju ne može koštati više od 2000 eura po putovanju. Najdalji izleti su 650 kilometara od Zagreba...Ukratko, prijevoz u prvom krugu sezone plus doigravanje u najskupljoj mogućoj varijanti hokejašku momčad bi koštao nekih 20.000 eura, a ta ukupna svota bila bi dovoljna da igrači imaju i osiguran(e) obrok(e) na gostovanju.
Hokejaška oprema također je skupa stavka. Uzmimo u obzir da momčad kreće od nule i te kako ne postoji sponzor koji bi pokrio taj trošak, kao i prijevoz. Recimo da će momčad u sezoni potrošiti 200 palica (cijena po komadu 100 eura). Rukavice, kaciga i hlače su nekih 250 eura, dok igrači ionako imaju svoje klizaljke i šicere. Golmanska oprema je oko 2000 eura po vrataru, a dva kompleta dresova ne koštaju više od 2000 eura. Dakle, za momčad od 25 igrača + 2 vratara potrebno je oko 33.000 eura. Zaokružimo na 35, zbog još kojeg neočekivanog troška. No, naravno kod većih narudžbi, popusti su veliki, tako da i ta svota bi teško bila potrošena.
Organizacija utakmica, zajedno sa sudačkim taksama, zapisničkim stolom i DJ-em sigurno ne može premašiti iznos od 10.000 eura.
Najveća stavka u proračunu su honorari igračima. Za taj dio kolača bilo bi potrebno 70.000 eura (s porezom i prirezom) kako bi domaći hokejaši imali financijsku podršku na putu do (polu)profesionalnog hokeja. Jedna navala s mjesečnom plaćom od 5000 kuna, dok bi ostale dvije zarađivale po, recimo, 4.000 kuna. Naravno pridodali bi i bonuse, a igračeva primanja bi ovisila o dolasku na treninge, te učinku na utakmicama. U cijeloj bi priči, a i smanjenju troškova, dobro došao i treći golman KHL Medveščaka, kao već i višak KHL-ovaca koji bi dali dodatnu snagu momčadi.
Cijeloj priči još je potreban trener, kao i ostalo osoblje koje hrvatski klubovi već imaju na platnom spisku. Dovoljno ih je samo pridodati u ovaj projekt. Nekih 15.000 eura bilo bi dovoljno za osigurati da hokejaši imaju i masera pri ruci, a i da stručni stožer ima dodatnu financijsku nadogradu za svoj posao.
ako bi došli do svote od 150.000 eura. Puno i malo, kako se uzme. Primjerice, to je navodno Kurtis Fosterzaradio u četiri mjeseca Medveščaku. S druge strane, klubovi poput Mladosti i Zagreba imaju problem sakupiti i pokoju kunu. No, za cijeli projekt nije niti potrebno toliko puno sredstava. Sponzorski se mnogo toga može riješiti i pokriti. Za usporedbu, Maribor je ove sezone na INL potrošio 50.000 eura, a ostali slovenski klubovi tek nešto više.
Primjerice, prodajom ulaznica za svaku utakmicu po popularnoj cijeni, pokojim suvenirom, 'drugim najboljim' hotdogom u gradu i sličnim potezima pomalo bi se napunila i blagajna. Potrebno je bilo samo imati cilj i volju, a čini se da toga nedostaje. Šteta.
http://www.khl.hr/hr/medunarodni-hokej/analiza-propusten-jos-jedan-vlak-za-regionalnom-ligom