Euro 2000: Nizozemska - Češka 1:0

Baldo Leburić • nedjelja, 11.06.2000.

Utakmica u amsterdamskoj Areni danas je privukla veliku pozornost jer su igrali Nizozemci, domaćini s velikim ambicijama, te viceprvaci Česi, koji su u kvalifikacijama bili uvjerljivo prvi.

Nedved i Davids - Nedved bolji, bodovi Davidsu (Reuters)

Česi su igrali u formaciji 4-5-1, što potvrđuje veću orijentiranost obrani, dok su Nizozemci započeli s Kluivertom, Bergkampom i Van Bronckhorstom u napadu. Česi su ovu utakmicu igrali bez skoro ponajboljeg igrača, Bergera, a u sastavu su se još mogli uočiti najmanji (V. Smicer) i najviši igrač (J. Koller) ovog europskog prvenstva.

Nizozemci su odlično započeli, te su u 5. minuti izborili prvi korner zahvaljujući Davidsu. Međutim, ono najbolje je uslijedilo u periodu od 13. do 20. minute. Prvo prijeti Bergkamp nakon Kluivertovog udarca iz gužve u šesnaestercu, da bi u 17. minuti Zenden zamalo pogodio nakon ponovno snažnog udarca istog nizozemskog napadača sa negdje 16-ak metara.

U 19. minuti je Bergkamp snažno opalio s lijeve strane ruba šesnaesterca, čime lopta prolazi desetak centimetara od gola. U prvom dijelu smo još zabilježili pokušaj Nedveda u 46. minuti, kada je lopta prohujala kraj desnih rašlji Van der Sara.

Dvoboj "velikih" - Jaap Stam i Jan Koller (Reuters)

U nastavku smo gledali izvrstan nogomet, onaj pravi europski. Na samome početku je Poborsky nakon sjajne asistencije Nedveda doveo Čehe u najizgledniju priliku. Međutim, krivo je zahvatio loptu jer je bio u snažnom naletu.

Tada slijedi pravi "česški tornado". U prelijepoj akciji u 54. minuti, koju je započeo Koller duplim pasom s Nedvedom, Edvin Van der Sar je reagirao izvrsno. Odmah minutu poslije Van der Sar je na novim iskušenjima zahvaljujući najboljemu igraču utakmice Pavelu Nedvedu.

Priča se nastavlja, te Nedved u 59. minuti pogađa vratnicu glavom, čime se lopta kotrljala po crti do najzaposlenijeg igrača na utakmici - nizozemskog vratara. Konačno se bude i Nizozemci te stvaraju prvu polušansu u 61. minuti, kada Ronald De Boer upućuje udarac nakon sjajne asistencije Bergkampa.

Česi ponovno tresu okvir vrata, ali ovoga puta gredu trese nakon odličnog udarca glavom Koller. I kako biva u nogometu, nakon toliko promašenih šansi slijedi kazna.

Ovaj put su tu kaznu Nizozemci naplatili Česima nakon velike pomoći Colline, koji u 89. minuti dosuđuje sumnjivi jedanaesterac "tulipanima". Činjenica je da je bilo potezanja za dres Franka de Boera, ali ne u situaciji koja bi se mogla okarakterizirati kao prekšaj za najstoržu kaznu. No, Collina je odličio drugačije i na to je imao pravo. Realizator za 1:0 je bio Frank De Boer.

Na kraju su Česi deprimirani nepravdom pokušali nešto učiniti iz četiri uzastopna kornera, ali se rezultat nije promijenio. Tako je ostalo i nakon zadnjeg pokušaja Bejbla koji je promašio neviđeno.

Nizozemci su velikim poklonom Colline došli do tri vrijedna boda, ali ako ovako nastave biti će im jako teško. Česi su pokazali da mogu, te da znaju i veliki su konkurenti u ovoj "skupini smrti". Pogodili su vratnicu i gredu, imali dvije stopostotne prilike, ali rezultat je na kraju ostao 1:0 za Nizozemsku.